Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko už nemá moc materiálu, který by Ukrajině mohlo poslat, řekla Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová foto: ČTK

V českých zásobách už není moc vojenského materiálu, který by země mohla Ukrajině poskytnout. Firmy ale dostávají vývozní licence. V debatě České televize to v neděli řekla ministryně obrany Jana Černochová z ODS. Na nutnosti další pomoci se nicméně shodla s bývalým ministrem obrany Lubomírem Metnarem z ANO.
  16:23

Materiál za desítky miliard korun do Ruskem napadené země putoval právě od soukromých podniků a dárců, uvedla v Otázkách Václava Moravce (OVM) Černochová.

„Z vojenského materiálu už není mnoho věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se budeme snažit kompenzovat nemožnost posílat materiál z našich zásob, protože nechceme ohrozit naši obranyschopnost, vývozními licencemi, které udělujeme soukromým firmám,“ poznamenala Černochová.

Česko má podle ministryně volné výrobní kapacity, aby pomáhala Ukrajině prostřednictvím soukromých společností, což vědí i partneři v zahraničí. „Česká republika je velmi oblíbenou zemí, právě pro různé spolupráce, iniciativy,“ poznamenala. Například za dánské peníze se podle Černochové přes ČR poslalo téměř 50 bojových vozidel pěchoty, 2 500 pistolí, 7 000 pušek, 500 lehkých kulometů či 500 ostřelovacích pušek.

23. února 2023

Bývalý ministr obrany a nyní předseda sněmovního branného výboru Lubomír Metnar uvedl, že pomoc Ukrajině by pokračovat měla. Nejde ale podle něj o absolutní částky, spíše o efektivitu podpory. Situace na frontě je podle něj nyní de facto zamrzlá, Rusko rychleji dozbrojuje a adaptuje se na situaci, míní.

Česko poskytlo pomoc za 1,2 miliardy

S tím, že se Rusko za více než rok a půl trvající konflikt posunulo a je rychleji schopno nahrazovat své zásoby, souhlasila i Černochová. „Samozřejmě i některé země, které pomáhají Rusku, vybavují svojí technikou Rusko stejně tak jako my Ukrajinu. Dohnat a předehnat v závodech ve zbrojení i druhou stranu není jednoduché a může to znamenat pro Ukrajinu, že některé věci se jim nedaří tak, jak si dopředu naplánovali,“ uvedla.

Z materiálu na webu ministerstva obrany vyplývá, že Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v zůstatkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun od loňského začátku ruské invaze. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice. Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota.

ČR dostává za darovanou vojenskou techniku kompenzace. Od USA už stát obdržel, nebo obdrží podle materiálu resortu obrany osm vrtulníků H1 a 300 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun), od Německa 15 tanků Leopard 2A4 a také dostane mezi lety 2022 až 2027 celkem 78 milionů eur (1,9 miliardy korun) prostřednictvím Evropského mírového nástroje (European Peace Facility), který slouží k financování priorit EU v obraně a bezpečnosti.

Černochová s Kaliňákem promluví o pomoci Ukrajině

Českou republiku ve čtvrtek navštíví slovenský ministr obrany Robert Kaliňák. Černochová s ním promluví o jednotce NATO na Slovensku, oznámila v OVM. S Kaliňákem se potkala již před dvěma týdny na ministerském jednání v Bruselu. Kromě bojového uskupení budou řešit i například podporu Ukrajiny napadené Ruskem a navýšení prostředků v Evropském mírovém nástroji.

Zájmem Česka i samotného Slovenska podle Černochové je, aby mnohonárodnostní bojové uskupení v Lešti, kterému velí Česko, pokračovalo. „Byli by Slováci sami proti sobě, pokud by toto úkolové uskupení chtěli ukončit,“ řekla. Na začátku se podle ní vyskytla řada administrativně-technických problémů, nyní už je podle ministryně uskupení slušně etablováno.

Mnohonárodní bojové uskupení NATO na Slovensku vzniklo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. V současnosti má kolem 1 100 vojáků, asi 450 z nich tvoří Češi. Kromě Čechů a Slováků v něm působí také Němci, Američani a Slovinci.

Ukrajinský diplomat v Česku je otázkou týdnů

Chybějícího ukrajinského velvyslance v Česku Černochová nepovažuje za zásadní komplikaci. Bývalý ukrajinský diplomat Jevhen Perebyjnis podle ní nastavil diplomatické vztahy tak, že vše funguje. I tak si společně s Metnarem myslí, že přítomnost velvyslance by v Česku byla vhodná, protože s Ukrajinou udržuje velmi přátelské vztahy.

„Jde o řády týdnů,“ přislíbil Perebyjnis ve videohovoru příjezd nového diplomata do Prahy, kde už rok a půl chybí. Ukrajina podle něj kandidáta už vybrala.

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...