Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Děcka, nic vám nedlužím

Česko

  16:07
PRAHA - Vzhledem k tomu, že Petr Čtvrtníček rád a vytrvale mystifikuje, není úplně snadné rozlišit, co je pravda, a co ne. Chytří kluci a chytré holky to poznají, říká Čtvrtníček alias Chytrejkluk.

Petr Čtvrtníček.

LN Jak se momentálně cítíte?
Výborně.

LN Na internetových stránkách ke hře Ivánku, kamaráde zveřejňujete už delší dobu výzvu - kupujte loutkové divadlo, podpoříte nemocného Petra...
Těžko budu vybírat na to, že jsem zdravý. Vybírat peníze musíte na nějakou ošklivou nemoc. Já jsem navíc zabil dvě mouchy jednou ranou, hrajeme na city a divák si může ty city rovnou sehrát v loutkovém divadélku, které si po našem útoku na city koupí. Sehraje si, jak jsem nemocný, jak jsem se uzdravil a pokud chcete, můžu vám tam i umřít. Proto je tam loutka papeže, aby mi dal poslední pomazání. Ale už jsem při síle, takže brzy budeme stránky aktualizovat.

LN Co chystáte?
Máme natočené krásné nové video Chotbal to je mrdání. Takže, prosím, děcka, vydržte ještě chvilku.

LN Vaše aktivity se rozrůstají jako Lucasovy Star Wars. Nejprve divadelní hra, pak turné, DVD, stránky, kniha, nevonící stromečky, divadlo...
To je pěkný srovnání..... Ještě si k tomu přidejte počítačovou hru, kterou vrhneme na předvánoční trh. Dělám toho spoustu, ale netlačím na pilu, já se jenom těm nápadům nebráním. Nechci nutně vytěžit důl Ivan, jen mě to baví a nějaká munice je taky. Peníze za stromečky a divadla jsme poslali do dětského domova v Krásné Lípě, aby si mohli koupit taky nějaký ten kopačák. A když přišli chlapi, ať napíšu knížku, tak jsem to taky nepovažoval za životně důležitý. My si to s Jirkou užíváme na jevišti a nám to stačí, ale pak mně ukázali munici, tak jsem kejvl.

LN Čekalo se, že rovnou vydáte i dlouho připravovaný druhý díl - Ivánku, kamaráde, za co?
My to těm novinářům musíme dávat po kouskách. Všichni říkají, vy to tak dlouho připravujete a kde to je? Ale děcka, já vám nic nedlužím, jednou to bude. Nebo třeba taky ne. A i kdyby, nemůžu to vydat celý hned, ať jsou lidi napnutý.

LN Sledujete, co se děje s touto kauzou dál? Končí trest Ivana Horníka a zase to začíná být napínavé. Třeba by vám to mohlo dodat inspiraci do dalšího dílu.
Sleduju to, ale jako normální člověk, který se občas podívá na fotbal. K ničemu mě to ale dál neinspiruje. Nechci tomu věnovat celý život, to bych byl blázen.

LN Korupci ve fotbale věnovala média maximální možný prostor. Tenhle problém navíc ještě mnohem víc zviditelnila vaše hra. Přesto podle odborníků -včetně Zdeňka Pavlise, který píše odbornou rekapitulaci této kauzy ve vaší knize, není žádná šance na to, aby se cokoli změnilo.
Nezměnilo se vůbec nic a ani se nic změnit nemohlo. Pokud je vedení ČMFS takové jaké je, tak co se může změnit? Oni se sami nezruší a nikdo další je zrušit nemůže.

LN Zaujalo mě, že ten velký "zájem" nevadí ani Ivanu Horníkovi. Nedokážu si představit, že po zveřejnění jeho telefonátů dokáže vůbec vystrčit nos ze dveří.
Ale Ivan je myslím velkorysý a nedělá z toho žádnou vědu. Ale hlavně - on není ten největší syčák, to se jen za něho schovávají ostatní, na které policajti nedosáhli. Taky si myslím, že daleko větší gauner je ten, kdo bere a fakticky ovlivňuje zápasy, ne ten, kdo dává. Ivan nebral, on dával. Ten jediný jim může dát najevo, že jsou to mrdky a že se mají rozpustit.

Petr Čtvrtníček (42)

Minulý rok natočil s Jiřím Lábusem DVD podle divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Při psaní scénáře se inspirovali doslovným přepisem telefonických rozhovorů fotbalových funkcionářů. Jde vlastně o kompilát ze všech zaznamenaných telefonátů, ve hře ale vystupují dvě hlavní postavy - sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník a předseda komise rozhodčích Milan Brabec. DVD se vyrobilo (prodalo a rozdalo) už 120 tisíc kusů.

"Za to bychom si zasloužili víc než platinovou desku. Aspoň plutoniovou nebo smolincovou," hodnotí úspěch Petr Čtvrtníček. Knížka Krev, pot a skluzy, která vyšla minulý týden, kromě vyprávění o útrapách při zkoušení Ivánka a kompletního scénáře obsahuje také podrobnou analýzu sportovního pozadí aféry od novináře Zdeňka Pavlise a také první (velmi krátkou) kapitolu nové hry Ivánku, kamaráde, za co? - z prostředí kriminálu.

Petr Čtvrtníček je také věrný Divadlu na Zábradlí, kde hraje v představení Platonov je darebák od Čechova a zkouší roli Menelaa v Shakespearově inscenaci Troilus a Kressida. Zároveň se věnuje reklamě. Připravuje pokračování spotu "takové domácí žvýkání" pro Orbit opět s Josefem Poláškem (delegát ve hře Ivánku,...), který mu letos hraje už v pátém spotu. "Letos je rok Pepika," říká.

Začal vlastní ranní show na rádiu Frekvence 1, kde se poněkud netradičně věnuje bulváru. Podle vlastních slov si v rádiu "může sáhnout na lidi, kterých by se ve skutečnosti ani nedotkl". Ve svém pořadu řeší ponejvíce fámy kolem rozvodu Mirka Donutila a amputaci nohy Pavla Šporcla. Petr Čtvrtníček má tříletou dceru Andulku a nedávno se oženil.

LN Lidé přesto na vaši hru hodně reagují, berou si ji s sebou na fotbal. Takže třeba bude nakonec někomu trapně...
Jestli se o tom lidé díky nám trochu víc dozvěděli, tak je to jen dobře. Ale nemám iluze. Ti chlapi jsou úplně v pohodě. Četl jsem jakousi anketu, zda se má Horník vrátit k fotbalu. Oslovení se vyjadřují, že by to bylo velmi nevhodné. Že to fotbalu škodí. Ale já znova opakuji, nejvíce škodí vedení svazu a hlavně ti nenažraní rozhodčí, co si chtěli zvýšit životní úroveň a ukradli divákům a sázkařům iluze. Bohužel, jediná věc, která je může zastavit, jsou oni sami. Je to stát ve státě, nikdo na ně nedosáhne. Jedině snad generální sponzor ligy. Ten kdyby odstoupil, tak by to bylo vidět. Jenže v tom je tolik munice, že to taky není jednoduché říct: Hoši, jste mrdky, jdeme od toho.

LN Co říkáte tomu, že Horníka zastupuje Sokol?
Správný horník vždycky sfáral s ptákem, který mu měl signalizovat nebezpečný plyn. A náš Horník není blbej, tak si vzal dravce Sokola, aby nesfáral někam do kriminálu.

LN Co se vůbec stalo s advokátem Zdeňkem Dolejším, kterého si všichni pamatují z vaší billboardové kampaně?
Nic, co by se s ním stalo? Je to pořád můj kamarád. Zdeněk je ale zaměřený na trestní právo a má spoustu jiné práce. Nemůže jen sedět doma a čekat, až udělám průser. A na autorské právo mě zastupuje jiná kancelář.

LN Dobrý advokát je vždycky oporou v podnikání. Jak prosperuje vaše firma Systém Geprt, která se zabývá využitím želatinových geprt?
Máme se dobře. Želatina je materiál budoucnosti, s tím se teď lítá do kosmu. Želatina je všude, kam se člověk podívá. Jen se s ní musí umět pracovat. Původně šlo o rodinný patent z třicátých let, oživili jsme to a teď to tak nějak držíme nad vodou.

LN Jak vysoko nad vodou?
Vysoko. Teď chce naší licenci koupit firma, která vyrábí nádobí. O naše sendvičové dno z želatinových geprt je fofr.

LN Můžete čtenářům vysvětlit, k čemu slouží sendvičové dno?
To není třeba rozebírat, všichni to máte doma v kuchyni, dědovi ten nápad ukradl ceptr. Jenže oni neumí tu základní věc a tou je želatina.

LN Teď v červnu jste založil další firmu - Chytrejkluk s.r.o.? Čím se bude zabývat?
Bude se zabývat chytrejma věcma a chytrejma obchodama s dalšíma chytrejma klukama. Chytrejch lidí je tu spousta. Mnohem víc je ale blbejch a ty podojíme taky.

LN A čím se budete zabývat? Výjimečně si můžete udělat reklamu...
Reklamu si dělám každou chvíli a většinou v ní hraje Pepik Polášek.

LN Nemáte problém s tím, že vás lidé občas neberou vážně, ani když to myslíte doopravdy?
Já vždycky všechno myslím doopravdy. A tak mě většinou berou i ostatní lidé. Ještě se mi nestalo, abych si šel koupit mléko a pět rohlíků a prodavačka se mě zeptala, jestli to myslím vážně.

LN Podle informace na záložce knížky jste se konečně oženil. I během obřadu dokázali všichni zachovat náležitou vážnost?
Ano, ženil jsem se nedávno, před pár týdny. Ano, bylo to vážné. Paní starostka ve Vraném se nás zeptala, jestli ano, my jsme řekli ano a bylo to hotovo. Vážně.

LN Obávám se, že pár lidí tomu do poslední chvíle nevěřilo.
Každý chytrý kluk a každá chytrá holka pozná, co je nadsázka a co je pravda.

LN Máte tříletou dceru, proč jste se pro manželství rozhodl právě teď?
Chtěli jsme mít svatbu, až budou Andulce tři, aby nám mohla jít za družičku. Nic jinýho v tom nebylo. Kdybychom se nevzali, tak máme na druhé auto levnější kartu na parkování. A byla to krásná svatba, pečení holuby s nádivkou jako víno a takových přátel a známých, že by každý bulvární fotograf oblízl všech deset.

LN Počítám, že vám všichni, i vaši nejbližší, neustále připomínají hlášky ze hry Ivánku, kamaráde. Není to už otrava?
Mně to nevadí. Když jedu na motorce, tak šoféři stahují okénko a volají na mě: "Hele draku, koho si mám dát do tý Příbrami. Tam je to strašně složitý!" Je to příjemný, hezky se mi na to odpovídá. Vžilo se to velmi rychle, intenzivně a velmi hluboko. A podívejte, Ivan už je zase v Příbrami..... On si pořád dělal starosti, koho si tam dá, a nakonec je tam sám.

LN Jste teď pracovně hodně do široka rozkročený. Kromě divadla, televizní hry, filmu se poprvé taky objevujete v rádiu - máte ranní show na Frekvenci 1. Jak jste s tím spokojený?
Já jsem si to nevymyslel. Vůbec mě nenapadlo mít vlastní pořad v rozhlase, ale takovým hezkým způsobem mě ulovila Barbora Tachecí.

LN Překvapilo mě, že to vychází na jednu hlášku za deset minut, čtvrt hodiny. A mezi tím je reklama a jingly. Není to řídké?
To jste řekla velmi pěkně. Slovo řídké jsem naposledy slyšel od naší dětské lékařky. Ale zpět k rádiu, řídké je to proto, že jsme se domluvili s paní řídící, že to nemůže být po ránu tak husté, jak by takzvané celebrity zasloužily.

LN Kde na ty příhody ze života slavných berete podklady?
Nějaké podklady mi připravují, ale musím taky občas něco přečíst. Moje žena koupí ráno v trafice ten hnůj a pak si to dáme k snídani.

LN Párkrát jsem si vás poslechla, něco bylo silnější, něco slabší... Hlavně jste hodně mírný.
Zkuste udělat za pět minut dvě dobré pointy, to není legrace. A navíc nemám potřebu si někým vyřizovat účty.

LN Nemyslíte, že politika vám jde lépe než bulvár?
Politiku dělat nechci, ať to dělá Honza Kraus, on je diplomat a umí ty svině urazit velmi citlivě.

LN A co vaše billboardové kampaně, kdy jste to myslel upřímně?
Ty byly hezké, taky jsem je nemusel vymýšlet každé ráno. Já se s politickým názorem nikam netlačím, umím si na pěknou věc počkat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!