Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Smrt exprezidenta Číňanům připomněla, jak se měli dřív. Při pohřbu mohou přijít další nepokoje, říká sinolog

Policisté zatýkají demonstranta během protestu na ulici v Šanghaji. (27. listopadu 2022) | foto: AP

Premium Rozhovor
Debaty o éře zesnulého čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina a její srovnávání se současnou vládou říše středu mohou rozdmýchat další zjitření emocí, míní sinolog Rudolf Fürst. Současné protesty podle něj prolamují tabu nedotknutelnosti stranického vedení Číny a mohou přiživit pnutí uvnitř strany.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Rudolf Fürst

Lidovky.cz: Jak hodnotíte aktuální demonstrace v Číně, které propukly zejména kvůli nespokojenosti s politikou nulové tolerance vůči covidu? A jaký očekáváte další průběh?
Sociálně motivované protesty a stížnosti na přílišnou byrokracii nejsou v Čínské lidové republice (ČLR) ničím novým už od 90. let. Nynější protesty proti tuhým regulacím v boji proti pandemii se odehrávají ve velkoměstech, která patří k nejvíce moderním, mezinárodně komunikativním, mají dobrou životní úroveň a tendenci k nepolitickému druhu liberalizace. Navzdory zjevnému nárůstu hněvu vůči úřadům se však nedomnívám, že by protesty mohly narůst do takových rozměrů, aby citelně zasáhly základy čínského politického systému.

Úhrnné počty protestujících nejsou známé, odhadl bych ale, že ve srovnání s množstvím obyvatelstva ČLR (zhruba 1,4 miliardy – pozn. red.) jsou vlastně nízké. Číňané jsou spontánní, velmi praktičtí lidé. V zemi, kde se dlouho nikdo nebouří, jistě může dojít k výbuchu hněvu zdola, a to nenadále a z různých příčin. Též ale platí, že lidé skrze protesty žádají nárok na normální život, ne svržení režimu.

Lidovky.cz: Přesto se v ulicích objevila hesla žádající odstoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Pokládáte to za neobvyklé?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat