Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Mladík se chtěl zapálit během protestu před izraelskou ambasádou v Praze

Česko

  19:46
Dvacetiletý muž se chtěl zapálit před izraelskou ambasádou v Praze. Stihl se polít hořlavinou, pak už zasáhli policisté. Na místě hlídali protest stovky lidí za ukončení izraelské ofenzivy a útoků proti Palestincům. Mladík byl předán záchranné službě k ošetření.

„Na místě byla propalestinská demonstrace a protože dopředu bylo jasné, že se sejdou i příznivci Izraele, dohlíželi jsme na akci. V jednu chvíli se muž před ambasádou polil hořlavinou a chtěl se zapálit. Toho si všimli kolegové a okamžitě se zasáhlo, kdy nestihl svůj čin dokončit. Vypadalo to na první pohled, že mu selhal zapalovač, protože škrtnout se pokoušel několikrát,“ popsal iDNES.cz jeden z policistů.

Mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová uvedla, že dvacetiletý mladík utrpěl jen psychické obtíže a sebe ani nikoho jiného nezranil. Záchranáři ho převezli do nemocnice na další péči.

„V rámci ohlášeného shromáždění v Praze 6 se jeden z účastníků polil hořlavinou a pokusil se zapálit.Díky rychlému zákroku dohlížejících policistů se mu to však nepovedlo. Incidentem se budou zabývat kriminalisté z Odboru extremismu a terorismu,“ uvedli policisté na síti X.

Asi stovka lidí se ve středu v podvečer sešla před izraelskou ambasádou v Praze na demonstraci proti izraelské ofenzivě vůči Palestincům. Protestující požadovali ukončení izraelských útoků, klid zbraní a ukončení ofenzivy v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Kritizovali také proizraelský postoj české vlády. Při demonstraci policisté zadrželi muže, který se polil hořlavinou a pokusil se zapálit.

Protestující se před budovou izraelské ambasády začali scházet před 17:00, měli palestinské vlajky a transparenty s hesly jako ‚Free Palestine‘ nebo ‚Hands off Rafah‘. Podobnou akci na podporu Palestiny uspořádala iniciativa Ne našim jménem! již po několikáté.

Na akci promluvilo také několik řečníků, upozorňovali mimo jiné na utrpení civilistů v Pásmu Gazy, která v reakci na teroristické útoky hnutí Hamás ze 7. října loňského roku čelí útoku ze strany Izraele. Upozorňovali zejména na situaci obyvatel v oblasti Rafáhu před zahájením pozemní ofenzivy izraelské armády. Postup Izraele je podle nich genocidou.

15. října 2023

Autoři: ,