Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Derby bylo poslední hřebíček

Česko

popisuje fotbalista Sparty Patrik Berger své dvouměsíční trápení na marodce

PRAHA Dva měsíce jen z tribuny sledoval, jak se Sparta topí v krizi, ale s jeho návratem jako by přišly lepší časy. „Spadli jsme až na dno a teď se snažíme odrazit. Dolů se padá vždy rychle, ale cesta zpět bývá těžší,“ říká fotbalový záložník Patrik Berger (34), který po zranění v prvním utkání v základní sestavě vstřelil dva góly.

* LN Věděl jste, že jste si v pohárovém utkání proti Bohemians Praha připsal první góly za Spartu?

Úplně první právě nebyly. Jeden gól jsem dal už v době, kdy jsem v áčku Sparty začínal. Byli jsme tehdy na soustředění v Itálii a já se trefil v přípravě snad proti Düsseldorfu. To mi bylo asi šestnáct.

* LN Ve středu jste hrál po zranění podruhé a hned jste vydržel celých 90 minut. Překvapilo vás to?

Rozhodně, v poslední době jsem toho moc nedělal. Cítil jsem velké manko, během sezony se tolik netrénuje, takže se fyzička dohání hůř. Ale dalo se to zvládnout.

* LN Váš stehenní sval je už úplně v pořádku?

Necítím ho, tak doufám, že zátěž do konce podzimu vydrží. Svalové zranění bývá specifické, hodně záleží na pocitech. Proto to u mě trvalo déle, než jsem předpokládal.

* LN Netlačila na vás Sparta, aby se váš návrat urychlil?

Trochu jsem tomu podlehl před prvním zápasem v Záhřebu, kdy klub chtěl, abych to zkusil. Tím jsem přišel o dva týdny, vrátil jsem se na začátek. Podruhé na mě už nikdo netlačil a bylo to jen na mně.

* LN Sparta začala vyhrávat ve chvíli, kdy jste se vrátil na hřiště. Vážně to je náhoda?

Myslím, že je to jen souhra náhod. Všechno se nám sesypalo, takže bylo jen otázkou času, kdy se to zase otočí. A to přišlo zrovna s Příbramí.

* LN Zvedá se Sparta?

Místy hrajeme lepší fotbal než dřív, ale je tam spousta věcí, na kterých musíme ještě zamakat. Všechno se ukáže v pondělí v Ostravě.

* LN Bylo zvláštní sledovat krizi Sparty jen z tribuny?

Foto ČTK - Michal

Bylo to nepříjemné. Trápili jsme se, nic nám nevycházelo a já na to jen koukal z tribuny. Neříkám, že kdybych byl zdravý, bylo by to jiné, ale ta bezmoc byla hrozná.

* LN Zažil jste někdy tak složité dva měsíce?

Byly doby, kdy jsem přemýšlel, jestli ještě budu fotbal hrát, to bylo horší. Teď už je to za námi, proto nemá smysl koukat se zpět a přemýšlet, co jsme měli udělat jinak.

* LN Protrpěl jste si i derby se Slavií?

To byl asi ten poslední hřebíček, tam se to na nás všechno sesypalo. Prohráli jsme v Liberci, vypadli jsme z Poháru UEFA a pak přišlo derby. Spadli jsme až na dno a teď se snažíme zase odrazit. Dolů se padá vždy rychle, ale cesta zpět bývá těžší.

* LN Zranění, a ještě výměna trenéra. Takhle jste si asi návrat do české ligy nepředstavoval, že?

Ve fotbale se takové věci stávají. Nebyla to moje první výměna trenéra ani první neúspěch. Jen byla škoda, že naše velké plány padly hned na začátku sezony. Už s tím ale nic nenaděláme. Zatím nás fotbal hodně bolel, tak snad to teď bude už jenom lepší a lepší.

* LN Bylo to pro vás o to horší, že jste do Sparty přišel jako klíčová osobnost?

Věděl jsem, že budu pod velkým tlakem a že lidé ode mě budou očekávat zázraky. Jenže jeden hráč nic nezmůže. Snažil jsem se, dával jsem tomu maximum, ale prostě se nám nedařilo.

* LN Nelitujete svého návratu?

Nejhorší období jsem měl během zranění, protože toho jsem se chtěl vyvarovat. Bohužel se mi to nepodařilo, ale jinak si to tady užívám. Určitě toho nelituji.

Autor: