Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Deset milionů za zátiší

Česko

V dražbě na Žofíně zaplatil kupec za olejomalbu Georgese Braqua 9 800 000 korun

PRAHA „Devět milionů osm set tisíc poprvé, podruhé a potřetí! Prodáno účastníkovi s číslem tři!“ Přesně taková slova zazněla včera odpoledne v pražské aukční síni na Žofíně. Jestli si ale myslíte, že dotyčný za tuto částku vydražil minimálně vilu na Ořechovce, jste na omylu. Draženým objektem bylo dílo od francouzského malíře Georgese Braqua – nevelká olejomalba z roku 1924 s názvem Ovoce, džbán a dýmka.

Obraz se tak dostal na desátou pozici v žebříčku nejdráže prodaných děl na českých aukcích. Když byla uveřejněna vyvolávací cena tohoto uměleckého skvostu, přihlásil se jediný zájemce. Ten dražil anonymně, po telefonu. Veřejnosti tedy není známo, do které soukromé sbírky zátiší poputuje.

Nedělní dražbou v pražském paláci Žofín byla odstartována jarní aukční sezona. Dražbu měla ve své režii společnost 1. Art Consulting Brno – Praha, která kromě jiného drží cenový rekord všech dob: předloni prodala v aukci obraz Františka Kupky Élevation za 22,1 milionu korun.

I během včerejšího odpoledne se ale na Žofíně prodaly obrazy za několik desítek milionů korun. Ty byly před začátkem prodeje volně položeny na lavicích a stolech, kde si každý mohl díla nedozírné ceny klidně osahat. Bezpečnostní opatření neprovázely ani prodej Braquova zátiší. Obraz byl jen opřený na stojanu v přední části sálu. Na Žofíně to také na první pohled vůbec nevypadalo jako na nějakém „dostaveníčku“ pražské smetánky. Výjimkou nebyli ani lidé, kteří přišli s ošuntělou taškou, v níž si pak ale odnášeli olejomalbu třeba od Emila Filly za několik set tisíc. O některá díla byl pak přímo v síni sváděn boj. Hned první kvaš od Vojtěcha Hynaise, který měl vyvolávací cenu 45 tisíc korun, se během asi jen dvacetisekundového přihazování zhodnotil na stotisícové dílo. Šlo přitom o obraz velikosti větší pohlednice. Žádaná byla také malba Na stráni od Josefa Čapka. Z vyvolávací ceny dva miliony osm set tisíc se zvýšila ještě o dalších osm set tisíc korun. Majitelem se stal nenápadný muž sedící na okraji sálu s partnerkou. V nabídce bylo celkem 220 položek, majitele našla podle organizátorů většina. „Aukce byla velmi úspěšná, vydražili jsme sedmdesát procent děl v celkové hodnotě 35 milionů korun,“ řekl LN Jiří Rybář, jednatel společnosti Art Consulting. Pořadatelé čekali, že největší zájem bude o trojici děl, jíž vedle Braqua tvořila ještě díla, která vytvořili další význační mistři světové malby: André Derain a Honorio Garcia Condoy. To se ale nakonec nepotvrdilo, Derainův akt se neprodal vůbec a Condoyův kvaš „jen“ za dvě stě tisíc.

Další dražba se bude v Praze konat 25. března v podobě takzvaného „Evening sale (večerního prodeje)“, který je běžný například v New Yorku nebo v Paříži. Akce se uskuteční o půl sedmé večer v Topičově salonu na Národní třídě. Organizátoři prozradili, že v nabídce budou samé „lahůdky“ – olejomalby od české moderny. Zastoupeni budou například František Kupka, Jindřich Štyrský, Toyen či Josef Šíma.

***

Rekordní dražby: 1. František Kupka: Élevation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007 2. Oscar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008 3. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008 4. František Kupka: Kompozice, 13,4 mil., 2007 5. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007 6. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008 7. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008 8. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007 9. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008 (v roce 2006 byl obraz vydražen za 7,1 mil.) 10. Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka, 9,8 mil., 2009

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!