Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Desítkám projektů nyní hrozí krach

Česko

Peníze z EU - Kvůli chybám ministerstva školství mohou čeští vědci přijít o 60 miliard

Rektoři vysokých škol a vědečtí pracovníci bijí na poplach. Vědecké a univerzitní projekty za 60 miliard, které měly být placeny z fondů EU, jsou vážně ohroženy.

PRAHA Šedesát miliard korun. To je částka, na kterou mohou dosáhnout české vysoké školy a vědecké instituce v příštích sedmi letech. Už letos měly začít žádat o peníze a také rozběhnout projekty, které mají významně pozvednout jejich úroveň.

Jenže to se nestalo. Rektoři a vědci pak dostávali od ministerstva Dany Kuchtové různé termíny, ten poslední měl být konec letošního roku. Jenže i ten je ohrožen. A je možné, že si Česko na peníze vůbec nesáhne. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který za fondy odpovídá, včera připustil, že audit, jenž čeká ministerstvo školství, nemusí dopadnout dobře. To by znamenalo, že Evropská unie by pak Česku neproplatila ani korunu. To by mělo na vědu a výzkum katastrofální dopad.

„Pokud nebude program Výzkum a vývoj včas předložen a nedostaneme z něho peníze, jde na tento rok o propad v řádu několika desítek milionů korun. V napjatém rozpočtu akademie je to dost velká částka,“ říká místopředseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Zdržení je podle něj krajně nepříjemné. „Řada akademických ústavů už nyní připravuje projekty pro tento operační program a musí učinit kroky, které vyžadují finance. K projektu je například nutné předložit studii o proveditelnosti, navrhnout mzdy pro nové vědecké pracovníky, nechat provést posudky,“ uvádí Drahoš. Tvrdí také, že rozpočty jednotlivých ústavů jsou tak napjaté, že nelze snižovat finance na jejich vědecké projekty.

Jen Masarykova univerzita chystá projekty v hodnotě 16,2 miliardy korun. Jejím největším projektem je Centrum vědy, výzkumu a inovačních aktivit v oblasti živé přírody a biomedicíny za zhruba 10 miliard korun.

Právě brněnská univerzita varuje, že pokud co nejdříve nebudou určena jasná pravidla pro čerpání, může také celý projekt skončit. „Díky neschopnosti ministerstva školství připravit tento operační program a prováděcí dokumenty je příprava projektů v řadě směrů prakticky zastavena,“ vysvětluje Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj je situace z pohledu univerzit a Akademie věd ČR „mimořádně vážná“.

„Neustálé zpožďování vede k nárůstu rizika, že projekty nebude možné realizovat a profinancovat ze strukturálních fondů,“ říká Fiala. Upozorňuje také na to, že žádné náhradní zdroje nejsou. Univerzity navíc do samotné přípravy projektů už investovaly miliony korun.

A desítky dalších projektů může stihnout podobný osud. Například Fyziologický ústav Akademie věd ČR chystá společně s dalšími ústavy a UK výstavbu biotechnologického centra ve Vestci. Jde o rozsáhlý projekt v hodnotě dvou až tří miliard korun. Jeho náplní má být mj. hledání nových materiálů pro tzv. cévní a kostní náhrady. Pokud ústav nedostane peníze, nemůže se projekt naplno rozjet.

Stejně napjatá situace je i pro Univerzitu Karlovu v Praze. Jde zejména o výstavbu kampusů v Hradci Králové a Plzni. „Pokud by došlo k zastavení tohoto operačního programu, šlo by o zmaření neopakovatelné příležitosti pro zásadní rozvoj univerzity,“ varuje mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Situace kolem programu Výzkum a vývoj se vyhrotila ve středu, kdy do Prahy přijeli delegáti Evropské komise. Dali jasně najevo, že program je nepřipravený a nestihne se letos schválit. „Ta naděje tam není,“ prohlásila ve středu generální sekretářka Milena Vicenová. Situací se včera zabývala také rada vlády a navrhla krizové řešení: program se musí přepracovat přes víkend.

Už ve čtvrtek večer řešili situaci s ministryní školství Danou Kuchtovou zástupci České konference rektorů. „Ona nás ujišťovala, že nic není v ohrožení. My jsme jí zase říkali, že se obáváme zpoždění. Žádný termín nám nedokázala říct,“ uvádí Václav Havlíček, rektor ČVUT.

Zástupci vysokých škol ministryni Kuchtovou ostře kritizují. „Zoufalý stav přípravy programu Výzkum a vývoj je mezinárodní ostudou,“ tvrdí Jitka Moravcová, prorektorka pro vědu a výzkum VŠCHT. Stejně kritizuje stav vyjednávání o programu rektor JAMU a místopředseda české konference rektorů Václav Cejpek. „Je to skandální pochybení ministerských úředníků. Doplatí na to všechny vysoké školy,“ upozorňuje.

***

„Je to skandální pochybení ministerských úředníků. Doplatí na to všechny vysoké školy,“

říká rektor Cejpek.

Autor: