Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Desítky obcí marně čekají na evropské peníze

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Takřka čtyři miliardy korun visící ve vzduchu. Takový je zatím jediný výsledek policejního vyšetřování údajných podezřelých machinací při přerozdělování peněz z evropských fondů na jihozápadě Čech.

Ačkoliv policie už v březnu obvinila dva úředníky z úřadu regionální rady, spravujícího agendu evropských fondů, mimo jiné z pletich při veřejné soutěži a poškozování zájmů Evropských společenství, stále není jasné, čeho se oba obvinění měli vlastně konkrétně dopustit.

Přesto se politici v Jihočeském a Plzeňském kraji na doporučení ministerstva financí rozhodli, že se všechny projekty podané do takzvané páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad raději přehodnotí. Stovky žadatelů o evropské peníze, kteří uspěli v prvním, údajně sporném výběru a měli celkem získat až 3,8 miliardy korun, tak zatím marně čekají, zda slíbené dotace skutečně dostanou.

„Velká část projektů je už přehodnocena, výsledek by měl oznámit výbor regionální rady na konci srpna,“ řekl včera LN mluvčí úřadu Regionální rady Jihozápad Adam Kotalík.

Čekání na výsledky přehodnocení vyvolává pochopitelnou nervozitu. Řada obcí, podnikatelů i církevních a jiných organizací totiž už na základě listopadového příslibu evropských dotací začala stavět, vzala si úvěr nebo platí vysoké rezervační poplatky za úvěrový příslib.

Žadatelé musejí svůj projekt nejdříve předfinancovat, dotaci dostanou až zpětně. „Vůbec si nedovedu představit, že bychom slíbené peníze na opravu dvou kostelů nedostali. To, co se tady děje, je právo obrácené naruby,“ řekl LN generální vikář Biskupství českobudějovického Adolf Pintíř.

Celá kauza však především ukazuje na to, jak složitý je nejen systém přerozdělování evropských peněz v Česku, ale zároveň jak je těžké najít v něm chyby či odhalit korupci.

Zatímco totiž policie už přes půl roku vyšetřuje bývalého ředitele úřadu regionální rady Jiřího Trnku a jeho podřízeného Martina Půlpytla, kterým hrozí až dvanáct let vězení, pozastavení vyplácení slíbených peněz už dnes způsobuje původně úspěšným žadatelům škody v řádu milionů.

„Určitě můžeme očekávat nějaké právní spory,“ řekl LN náměstek jihočeského hejtmana Martin Kuba, zodpovědný za agendu evropských fondů. Největší problém je podle něj v tom, že policisté ani ministerstvo financí dosud konkrétně neoznámili, jakým způsobem mohli oba obvinění zmanipulovat výběr projektů. A postiženi vyšetřováním jsou tak vlastně všichni žadatelé.

„Na jihozápadě je systém nastavený tak, že projekty bodově hodnotí hodnotitelé mimo politickou scénu, politici pouze formálně schvalují seznam těch úspěšných,“ řekl Kuba. Přitom v jiných krajích, třeba ve středních Čechách, může podle něj výběr projektů přímo ovlivňovat politická reprezentace.

Otázkou zůstává, který systém je odolnější proti možné korupci. Ministerští úředníci ale odmítají, že by se cíleně, třeba kvůli politické objednávce, zaměřili pouze na přerozdělování peněz v Plzeňském a Jihočeském kraji. „Nedostatky byly i jinde, ale ne tak závažné jako na jihozápadě,“ řekl už dříve LN ředitel odboru Národní fond ministerstva financí Jan Gregor.

Autor: