Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

V kauze tenisových dotací šel do vazby šéf svazu Kaderka i funkcionář Flégl

Česko

  9:24aktualizováno  18:40
Soud v kauze dotací Českého tenisového svazu (ČTS) poslal ve čtvrtek do vazby tenisového funkcionáře Vojtěcha Flégla i šéfa svazu Iva Kaderku. Fléglův advokát si ponechal lhůtu k podání stížnosti. Naopak Kaderka podal proti rozhodnutí stížnost, informoval státní zástupce. Zbytek obviněných policisté propustili.

Přímo v sídle svazu v úterý zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), následně policie obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob.

„V trestní věci vedené v souvislosti se zneužíváním dotací poskytnutých Českému tenisovému svazu v oblasti státní podpory sportu policie zadržela pět lidí, kdy u dvou z nich již byl podán příslušnému soudu návrh na vzetí do vazby,“ informoval státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ondřej Trčka.

Současně doplnil, že zbylí obvinění byli propuštěni. „S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ dodal Trčka.

Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na pražské Štvanici v sídle Českého tenisového svazu (27. února 2024)

Doložení některých dokumentů

NCOZ zároveň zasahovala i v Národní sportovní agentuře kvůli dotacím na lyžařský sport. „Zajišťují se zejména dokumenty týkající se vyplacených dotací,“ řekl zdroj iDNES.cz.

Následně to potvrdila i vedoucí kanceláře a tisková mluvčí agentury Eliška Machová. „Mohu potvrdit, že nás policie v rámci vyšetřování vyzvala k doložení některých konkrétních dokumentů. Národní sportovní agentura poskytuje orgánům činných v trestním řízení plnou součinnost,“ uvedla v týdnu.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel.

Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.

Další sportovní kauza

  • Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací - kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty.
  • V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS. Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.
Autoři: , , ,