Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Děti do krabice? Ne

Česko

Podle ředitelky Kojeneckého ústavu v Kyjově Anny Neduchalové nemohou vytápěné boxy zabránit tomu, aby rodičky své děti zahazovaly.

* LN V ostravském babyboxu skončilo možná týrané dítě. Nemůže to být problém i do budoucna?

Může. Odpůrci babyboxů upozorňují na to, že tam lidé mohou dát dítě postižené, mrtvé. Stejně tak i dítě, které bude týrané. Ženy jednají pod určitým tlakem. Kdyby se jim pomohlo, nemusely by to vůbec udělat. Nabídne se jim jediná možnost. Když se chcete zbavit dítěte, tak ho strčte do skřínky.

* LN Babyboxy ale mohou zachránit životy. Je snad lepší, když nechá žena dítě ve vytápěné skříňce, než na ulici?

Příznivci babyboxů říkají, že jsou tato zařízení k tomu, aby děti nekončily v popelnicích. Realita je ale taková, že žena, která chce své dítě zahodit, tak ho prostě zahodí. Nikde, kde je systém babyboxů, se nesnížil počet usmrcených dětí. Zoufalé ženy udělají, co je pro ně nejsnazší.

* LN Co dalšího vyčítáte babyboxům?

Nemají žádnou oporu v zákoně. Myslím si, že současný systém pomoci těm matkám jim skýtá celou řadu možností, jak dítě někde zanechat. Mohou ho ponechat v porodnici, mohou ho zanést do zdravotnického zařízení a ne ho strčit do nějaké krabice jako babybox. Co mám zkušenosti, z maminek, které odevzdají své dítě a mají na rozmyšlenou šest neděl, si to padesát procent rozmyslí a dítě si vezme.

* LN Netrápí vás, že matky z babyboxů jsou nedohledatelné?

Úmluva o právech dítěte každému dítěti umožňuje znát svoji minulost. Anonymní zařízení, jako je babybox, mu tuto možnost bere. Je také hrozné, že žena, která ho dá do babyboxu, není stíhaná a žena, která ho odloží na schodech zdravotnického střediska, ano.

Autor: