Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Děti zdravé potraviny ve škole nechtějí, limonádu si koupí v obchodu, stěžují si firmy

Česko

  7:00aktualizováno  17. února 17:16
PRAHA - Konec sladkých limonád, cukrovinek i kávy. Novela školského zákona, kterou v pátek schválili poslanci, zakazuje prodej nezdravých potravin ve školách. Děti však zdravé potraviny nechtějí, shodují se distributoři prodejních automatů a očekávají, že novela přivodí mnoha firmám problémy.

Sladkosti foto: Lissandra MeloShutterstock

„Novela školství předznamená pro spoustu firem velký průšvih, může je to odrovnat,“ míní Jiří Hutr z kolínské pobočky distributorské firmy Automatic Cafe System. Předpokládá, že desítky jejích automatů, které jsou nyní ve školách, zůstanou ležet ladem.

Stejně skeptický je i Jaroslav Hošek z distribuční společnosti prodejních automatů ATV-Cafe. „Patrně nastane to, že budeme muset automaty ze škol úplně stáhnout. Už loni jsme se na žádosti ředitelů některých škol zkoušeli vyměňovat sortiment za zdravější, děti to ale neakceptují,“ říká Hošek.

Prodávejte mléčné výrobky, radí ministerstvo

Vládní předloha, kterou před uvedením v platnost ještě musí schválit Senát a prezident Miloš Zeman a která by měla vstoupit v platnost od září letošního roku, zakazuje ve školách prodej potravin, které jsou v „rozporu s výživovými požadavky“. Zákaz se týká i reklamy na tyto potraviny.

ČTĚTE TAKÉ:

 Podle ředitele odboru ministerstva školství pro styk s veřejností Ondřeje Macury není záměrem vyhlášky zlikvidovat distributory prodejních automatů. „Neznamená to, že automaty musejí ze škol zmizet, mohou se v nich prodávat například mléčné výrobky nebo neslazená voda,“ říká.

Místo limonády voda

Konkrétní seznam zakázaného a doporučeného sortimentu stanoví vyhláška, kterou připravuje ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Už v loňském roce vydalo ministerstvo zdravotnictví pro školy doporučení, aby v prodejních automatech a kantýnách nabízely ovoce, zeleninu, semínka, ořechy, bagety s kvalitními pomazánkami a masem, saláty či jogurty. Slazené a sycené nápoje pak má nahradit voda, minerálka či ovocné šťávy.

Málokterý distributor automatů ale věří tomu, že si děti namísto sladkých nápojů a čokoládových tyčinek koupí za kapesné od rodičů neperlivou vodu a kefír. „Prostě si půjdou tu sušenku a coca-colu koupit do vedlejšího obchodu,“ míní Jaroslav Hošek z firmy ATV-Café.

Děti zdravé alternativy nechtějí, tvrdí zástupci firem

Jiří Marek, obchodní ředitel firmy Delikomat:

„Naše společnost vyčká na prováděcí vyhlášku k tomuto zákonu, která bude definovat co je to přesně nezdravá potravina. Předpokládáme, že zde bude nějaké přechodné období, aby se na tuto změnu mohli připravit jak my jako provozovatel, tak naši dodavatelé a hlavně školy, kterých se to bude týkat. Mrzí nás a  nerozumíme tomu, že nás nikdo neoslovil jako účastníka pracovní skupiny k tomuto zákonu. „

„Není pro nás problém vybavit automat zdravými potravinami, děti si je ale nebudou kupovat. O výměnu nezdravých potravin za zdravé jsme se na několika školách snažili, ve výsledku to ale vypadá tak, že je jen měníte, protože vyprší datum spotřeby,“ popisuje Daniel Tesárek, majitel firmy vunekavy.cz. Podle něj zkoušeli v některých školách vsadit například na celozrnné „fresh“ bagety nebo na ovocné šťávy. Se zájmem se ale nesetkali, děti neoslovila čerstvost, ani cena výrobku. „Je problém, abyste sladili cenu s chutí dítěte. Aktuálně spolupracujeme s firmou, která vyrábí stoprocentní mošty. Jsou zdravé, kvalitní, ale bohužel taky drahé,“ podotýká Tesárek.

Jeho firma se vedle distribuce automatů na potraviny zaměřuje především na stroje na kávové nápoje, které novela školského zákona také zakazuje. „Zajímalo by mě, u které firmy si ministr školství Chládek nechal udělat průzkum, ze kterého vzešlo, že děti ve škole pijí kávu z automatů. Z našich dat, která stroje na kávu umí vyhodnotit, je jasně patrné, že děti na základních školách kofeinové nápoje nepijí. Když už, tak kávu zkusí, a stejně jim nechutná,“ pozastavuje se nad rozhodnutím ministerstva Tesárek.

Za správné stravování ručí rodina

Petra Burešová, zástupce firmy NUOVO CAFFE:

„Naše společnost je na tuto situaci připravena a zdravějšími výrobky (jako jsou müsli tyčinky, cereální tyčinky, sušené ovoce, rýžové chlebíčky a podobně) se zabýváme více než rok. V rámci Jihomoravského kraje provozujeme „zdravé automaty“ již na mnoha základních školách. Teď jen bude otázkou, zda ministerstvo tyto cereální a müsli potraviny povolí či nikoliv.“

Novela školského zákona se vedle prodejních automatů na potraviny a nápoje týká i bufetů a školních kantýn. Ani jejich provozovatelé nesmějí nabízet nezdravý sortiment. Většina prodejců se však shoduje na tom, že zákaz automatů problém stravování u dětí nevyřeší.

„Vést dítě ke správnému stravování musí v první řadě vlastní rodina. Je hezké, že ministerstvo zakáže prodej sladkých nápojů a nezdravých potravin ve školách. Podívejme se ale nejdřív na to, jak se vůbec stravují doma a k jakému životnímu stylu je vedou jejich rodiče. Řekl bych, že tady se pan ministr snaží být papežštější než papež,“ poznamenává Jaroslav Hošek.

„Když si dítě nebude moci koupit za dvacet korun plechovku sladkého nápoje v automatu, sebere se a půjde si za dvacku koupit dvoulitrové balení limonády do nejbližšího supermarketu,“ předpokládá reakce dětí Daniel Tesárek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!