Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Druhé kolo voleb bylo v šíření nepravd rekordní, uvádí analýza Demagogu

Andrej Babiš a Petr Pavel během poslední předvolební debaty na Českém rozhlasu. (27. ledna 2023) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Druhé kolo lednových prezidentských voleb bylo v šíření dezinformací a nepravd nadprůměrné. Ukazuje to analýza projektu Demagog.cz, který výskyt a sdílení nepravdivých příspěvků v období voleb v online prostoru mapuje. S hoaxem, jenž tvrdil, že Petr Pavel chce do bojů na Ukrajině poslat české vojáky, jen během několika hodin interagovalo na 11 tisíc lidí, uvádí výzkum.
  11:47

Tři dny po konci prvního kola prezidentských voleb se začal na Facebooku šířit příspěvek s údajnými citacemi z Twitteru Petra Pavla. Podle nich chtěl Pavel vyslat české vojáky do bojů na Ukrajině. Interní analýza Demagogu následně ukázala, že tento hoax se raketově vyšplhal během několika málo hodin na téměř 11 tisíc sdílení a reakcí a šířil se v mnoha verzích.

„Reálná čísla budou mnohem vyšší. Hodně uživatelů příspěvek smaže potom, co ho ve spolupráci s Facebookem označíme za nepravdivý. Analýzu šíření jsme začali dělat, z důvodu časového presu, až několik dní po označení. Zároveň platí, že Facebook nám poskytuje jen omezené informace o tom, kolik uživatelů příspěvek vidělo.“ říká koordinátor projektu Petr Gongala.

Věříte navzdory informacím, které to vyvracejí, že Pavel chce poslat české vojáky na Ukrajinu, případně iniciovat mobilizaci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 14. února 2023. Anketa je uzavřena.

Ne767
Ano128

Analýza zároveň nebere v potaz jiné zdroje šíření. „Příspěvek se rozsáhle šířil také v řetězových emailech, na Whatsappu a v Telegramových kanálech. Tam my zpravidla nevidíme.“ doplňuje Gongala.

Projekt zároveň v pondělí zveřejnil výsledky pátrání po původu smyšlených citací. Ty se začaly šířit den po vyhlášení výsledků 1. kola z facebookového účtu uživatele, který podobné smyšlené citace šíří opakovaně.

Upravená nahrávka Pavla byla bezprecedentní

Šest dní před konáním druhého kola se na Facebooku začala šířit nahrávka, na které Petr Pavel vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Šlo však pouze o sestříhané Pavlovy odpovědi, spojené tak, že v nich zaznělo něco, co kandidát neřekl.

„Tento typ manipulovaného videa jsme ve volbách viděli poprvé. Je vidět, že si s ním autor dal docela práci. Přestože je tam při bližším zkoumání znatelný střih a zvuk pak neodpovídá obrazu, není to vidět na první pohled. Jednoduše tak naletí i uživatel, který je jinak vůči online zprávám obezřetnější.“ říká k upravené nahrávce Gongala.

Jak vyplývá z interní analýzy Demagogu, nahrávka byla poprvé sdílena 21. ledna v 16:57 na platformě Telegram, v kanálu s názvem neČT24. O tři minuty později se rozšířila i na Facebooku. Celkově lze říct, že při sečtení čísel z různých platforem, video nasbíralo stovky tisíc zhlédnutí a tři tisíce reakcí a sdílení.

„Reagovali jsme ještě ten večer, a to i na základě několika podnětů ze strany novinářů. Nahrávku na platformě Facebook jsme označili jako upravenou a dotčení uživatelé dostali automatické upozornění. Podobně, jako u smyšlené citace, i tady se nahrávka dále šířila Whatsappem a řetězovými e-maily.“ dodává koordinátor.

Není jasné, kdo za vznikem nahrávky stojí. Telegramový kanál neČT24, kde se poprvé objevila, začal fungovat bezprostředně po uzavření oficiálního kanálu Sputnik, který provozuje Ruská Federace. Následné verze zablokovaného kanálu Sputniku pak přímo vybízely své čtenáře, aby sledovali kanál neČT24.

„Nemáme nástroje na to, abychom dokázali původ nahrávky dohledat, ale nepřímé indicie ukazují na ruskou zpravodajskou agenturu Sputnik.“ uzavírá Gongala.

Demagog.cz je od května 2020 zapojen do sítě nezávislých fact-checkových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového a instagramového obsahu. Šíření nepravdivých příspěvků v období voleb projekt mapuje pravidelně.

Autor: