Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
5. června 2014 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dienstbier chce volební právo pro cizince. Mohli by působit i v politických stranách

Jiří Dienstbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Všech dvě stě dvacet tisíc cizinců žijících trvale v Česku by se v budoucnu mohlo stát součástí politického zápolení. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) plánuje, že by dostali právo volit, nejdříve na lokální, posléze i na sněmovní úrovni. Doposud mohou v Česku k volbám jen přistěhovalci z Evropské unie, a to ještě jen k obecním.

"Bylo by to zejména vstřícné gesto, signál, že o tyto lidi máme v zemi zájem,“ řekl Dienstbier o otevření politiky cizincům.

Neziskové organizace, které se cizincům věnují, plánu ministra tleskají, reakce politiků jsou zatím spíše opatrné. „Plán je takový, že začneme na regionální úrovni, tedy u voleb do obecních a krajských zastupitelstev. Cizinci by totiž měli být integrováni především v místech, kde žijí. Dokážu si časem ale představit i to, že by směli volit i do sněmovny,“ popisuje pro LN Dienstbier.

Dodává, že také chce, aby cizinci směli působit v tuzemských politických stranách. Zatím je i k tomu potřeba české občanství.

Důležitější je zisk občanství

Nyní Dienstbier odstartuje diskusi mezi politiky, aby pro plán získal podporu. „Má to samozřejmé svá pro a proti. Máme tu spoustu cizinců, kteří v Česku bydlí, platí daně a zapojují se do společnosti. Pokud by volební právo bylo namířeno jim, nemám s tím obecně problém, minimálně na komunální úrovni,“ tvrdí šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc, spolustraník Dienstbiera.

Michal Kolmaš

Autor

Michal Kolmašmichal.kolmas@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...