Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dienstbier chce volební právo pro cizince. Mohli by působit i v politických stranách

Česko

  12:01
PRAHA - Všech dvě stě dvacet tisíc cizinců žijících trvale v Česku by se v budoucnu mohlo stát součástí politického zápolení. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) plánuje, že by dostali právo volit, nejdříve na lokální, posléze i na sněmovní úrovni. Doposud mohou v Česku k volbám jen přistěhovalci z Evropské unie, a to ještě jen k obecním.

Jiří Dienstbier foto: MAFRA - Dan Materna

"Bylo by to zejména vstřícné gesto, signál, že o tyto lidi máme v zemi zájem,“ řekl Dienstbier o otevření politiky cizincům.

Neziskové organizace, které se cizincům věnují, plánu ministra tleskají, reakce politiků jsou zatím spíše opatrné. „Plán je takový, že začneme na regionální úrovni, tedy u voleb do obecních a krajských zastupitelstev. Cizinci by totiž měli být integrováni především v místech, kde žijí. Dokážu si časem ale představit i to, že by směli volit i do sněmovny,“ popisuje pro LN Dienstbier.

Dodává, že také chce, aby cizinci směli působit v tuzemských politických stranách. Zatím je i k tomu potřeba české občanství.

Důležitější je zisk občanství

Nyní Dienstbier odstartuje diskusi mezi politiky, aby pro plán získal podporu. „Má to samozřejmé svá pro a proti. Máme tu spoustu cizinců, kteří v Česku bydlí, platí daně a zapojují se do společnosti. Pokud by volební právo bylo namířeno jim, nemám s tím obecně problém, minimálně na komunální úrovni,“ tvrdí šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc, spolustraník Dienstbiera.

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...