Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zemřel pilíř české diplomacie Martin Povejšil. Bylo mu 62 let

Martin Povejšil. foto: Profimedia.cz

Původní zpráva
Po těžké nemoci dnes zemřel významný český diplomat Martin Povejšil (62), který působil na ministerstvu zahraničí jako vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální. Serveru Lidovky.cz to potvrdil diplomatický zdroj.
  13:59aktualizováno  15:20

Povejšil, vystudovaný filolog, nastoupil do služeb české diplomacie už v roce 1990, mimo jiné působil jako velvyslanec v Chile, Španělsku či při NATO i EU.

Opora české diplomacie a otec čtyř dětí stál i u zrodu nové bezpečnostní strategie vlády. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) označil Povejšila za jednoho z nejlepších diplomatů, jaké kdy země měla. „Martin byl pro mě nejen váženým kolegou, ale i vzorem, od kterého jsem se každý den učil a naslouchal mu,“ napsal na Twitteru.

„Vážil jsem si ho pro jeho upřímnost, rozvahu i rozhodnost. Pro českou diplomacii odvedl obrovský kus práce na poli bezpečnosti, v NATO, v EU, ve Španělsku a Chile. Myslím teď především na jeho rodinu, která mu byla při jeho práci pro Českou republiku oporou.“

Odchod elitního diplomata rozlítostnil řadu jeho současných i minulých kolegů.

„Kamarád, kolega, skvělý diplomat, statečný člověk. Martin Povejšil pro mě byl garancí, že s ním je česká diplomacie hodnotově, principiálně a profesionálně vedená. Byl oporou mnoha ministrů zahraničí, respektovaným elitním diplomatem, kterého si vážili naši spojenci a brali jej vážně i naši soupeři. Ztratili jsme skvělého člověka a já skutečného přítele,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Kolář, zahraničněpolitická opora prezidenta Petra Pavla.

Za vůbec nejlepšího českého diplomata Povejšila označil i místopředseda ODS a někdejší šéf české diplomacie Alexandr Vondra. „Spoluvytvářel českou zahraniční politiku po celou dobu její novodobé existence. Je to nenahraditelná ztráta. Navíc odešel i kamarád, kterého jsem znal i v mládí. I tehdy jako mladík bojoval na správné straně. Bude mi moc chybět,“ uvedl.

Podobně se pro server Lidovky.cz vyjádřil také bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který Povejšila označil na doyena české diplomacie. „Osobně jsem si ho velmi vážil za jeho přehled, schopnost věci analyzovat a také dávat do souvislostí. Byl jsem rád, že mi během mého působeni v Černínu radil. Jeho názorů jsem si vážil,“ sdělil s tím, že mu bylo ctí s ním pracovat, řešit lehčí i těžší zahraničněpolitické problémy nebo jen se bavit o živote.

Na Rusko tvrdě

Povejšil pro českou diplomacii pracoval téměř do svých posledních dní. Výrazně se zasadil za vypracování nové bezpečnostní strategie, kterou letos schválila vláda. V červnu o dokumentu řekl, že je v mezinárodním srovnání nejotevřenější, nejadresnější a nejpřímější vůči hrozbám a rizikům.

Listina mimo jiné uvádí, že Rusko představuje přímou vojenskou hrozbu a že záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku. Stranou neponechává ani Čínu, která zpochybňuje mezinárodní řád, což přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.

V minulosti stál Povejšil také u vyjednávání o americkém radaru, které nakonec selhalo. Byl nicméně za českou stranu jedním z klíčových hráčů nedávného dojednání americké smlouvy o obranné spolupráci.