Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ruské budovy v Česku nesmíte užívat protiprávně, řekli velvyslanci Zmejevskému

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij dorazil na ministerstvo zahraničí v Praze. (23. února 2022) foto: MAFRA

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák si v úterý předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského kvůli pochybnostem, které vzbuzuje užívání ruských nemovitostí v Česku. Resort minulý týden oznámil, že má u řady z nich velké pochybnosti, zda skutečně stále slouží k diplomatické činnosti podle příslušných mezinárodních konvencí. Ruské velvyslanectví v Praze s tvrzeními nesouhlasí.
  10:54aktualizováno  15:48

Dvořák velvyslanci obavy resortu tlumočil a vyzval jej, aby Rusko při nakládání se svými nemovitostmi na území České republiky neporušovalo bilaterální smlouvy a právní řád země.

Podle ministra Jana Lipavského Rusko nerespektuje Vídeňskou úmluvu, ani místní pravidla a zákony. „Diplomatické mise musí na území cizího státu respektovat nejen Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, ale i pravidla a zákony hostitelské země. Rusko nedělá nic z toho a nerespektuje právní stát,“ uvedl Lipavský.

Ruské velvyslanectví v Praze v reakci na to v úterý uvedlo, že s tvrzeními české strany nesouhlasí a vyzvalo k návratu „k osvědčenému vyjednávacímu procesu.“

„Nemůžeme souhlasit s takovými tvrzeními,“ uvedla ambasáda. Problematika užívání ruských nemovitostí v ČR a českých v Rusku má podle velvyslanectví oboustranný a komplexní charakter a vede se o ní dlouhodobě odborný dialog. Podle ambasády ruská strana navrhla v lednu uspořádání dalšího kola konzultací, Praha na návrh nereagovala.

„Bylo by na místě se zdržet politizace a medializace této sféry našich vzájemných vztahů a vrátit se k osvědčenému vyjednávacímu procesu,“ dodalo velvyslanectví na Facebooku.

„O dodržování Vídeňské úmluvy a českých zákonů se nejedná,“ reagoval následně Lipavský. Předvolání velvyslance není jednáním, poznamenalo ministerstvo.

Lipavský už minulý týden oznámil, že vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v České republice. Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. „U řady z nich máme velké pochybnosti, zda skutečně stále slouží k diplomatické činnosti podle příslušných mezinárodních konvencí,“ sdělila minulý týden mluvčí resortu Lenka Do.

Skupina se soustředí na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech. „Budeme proto úzce spolupracovat také se zástupci samospráv, na jejichž katastru se předmětné nemovitosti nacházejí,“ poznamenala mluvčí.

V poslední době se řešila zejména otázka ruské školy v pražském Bubenči. Praha z rozhodnutí zastupitelstva vyzvala vládu, aby připravila zákon, podle něhož by bylo možné omezit vlastnické právo Ruska k budově. Lipavský tehdy opáčil, že problematika ruské školy je provázána s několika mezinárodními smlouvami a je potřeba dodržovat ústavní pořádek ČR.

„Hodláme postupovat bezezbytku podle zásad právního státu. V tom je naše převaha, že respektujeme pravidla a základní hodnoty a nepřistoupíme na hru mimo všechna pravidla, jakou vidíme na druhé straně,“ dodala mluvčí úřadu.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po loňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Česko také odebralo Rusku souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech. Uzavřelo též své konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu a dočasně uzavřen je Český dům v Moskvě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!