Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Diplomatická delegace u Inků

Česko

PRAHA Více než desítka velvyslaneckých párů v Česku si včera v Praze připadala jako v peruánských Andách. Diplomaté a jejich rodinný doprovod se zúčastnili mimořádné komentované prohlídky výstavy nazvané Prokletí zlata -1 000 let zlata Inků, která je otevřena v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Přišli si prohlédnout zlaté poklady, které dnes tvoří součást národního pokladu Peru. V potemnělých prostorách se návštěvníci skláněli nad vitrínami s vladařskými korunami, pohřebními maskami, šperky a předměty, jejichž účel dosud není jasný.

„Kolekce je unikátní tím, že málokdy opouští Peru. Až se tam vrátí, tak nebude možná šance po celá desetiletí vidět ji znovu v Evropě,“ zdůraznila při té příležitosti kurátorka výstavy a etnografka Markéta Křížová.

Expozici zatím navštívilo přibližně třicet tisíc lidí. S nadšením se setkala nedávno v Německu, kde ji v Berlíně a Hamburku zhlédlo na 150 tisíc lidí.

Otevřena bude denně až do 31. května. Vstup na výstavu předmětů z Muzea zlata v Limě stojí 220 korun. V muzejním obchůdku lze zakoupit i kopie původních peruánských šperků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!