Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dirigent Kout má cenu ze Švýcarska

Česko

HUDBA

ST. GALLEN / PRAHA Jeden z nejznámějších českých dirigentů Jiří Kout, v současnosti šéfdirigent orchestru FOK, obdržel cenu za mimořádné zásluhy v oblasti kultury, kterou mu udělila kulturní nadace švýcarského města St. Gallen. Ocenila jej jako šéfdirigenta symfonického orchestru a uměleckého ředitele tamního divadla. Společně s cenou obdržel Jiří Kout i peněžní odměnu ve výši 20 000 švýcarských franků, které se rozhodl dát na dobročinné účely.

Sedmdesátiletý Kout převzal cenu před třemi dny za účasti hlavních představitelů města ve starobylém palácovém sklepení na sanktgallenské radnici. Na postu šéfdirigenta sanktgallenského tělesa působil Kout 12 let, letos v červenci zde však skončil. „Dal jsem rád šanci mladé krvi, to je nutné. U orchestru jsem sice skončil, ale zůstanu v St. Gallenu žít,“ řekl. Nedaleko St. Gallenu bydlí s manželkou Květou, s níž je ženatý přes 40 let.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...