Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Dirigenta střídá manažer

Česko

Ředitel Státní opery Praha Oliver Dohnányi rezignoval na svůj post po schůzce s ministrem kultury Jiřím Besserem.

PRAHA Ředitel Státní opery Praha (SOP) a uznávaný dirigent Oliver Dohnányi byl do své funkce uveden 1. července letošního roku. Divadlo chtěl proměnit v přední evropskou operní a baletní scénu. Přes finanční problémy se snažil dlouhodobě udržet soubor, podle jeho slov měl přislíbeny i mimorozpočtové prostředky. Nyní však na vedení pražského operního domu rezignoval. Jiří Besser potvrdil, že Dohnányiho rezignaci přijal: „Bylo to po vzájemně příjemném rozhovoru, protože jsem mu předtím oznámil, jaké záměry má ministerstvo kultury se Státní operou jako takovou.“

Ministerstvo hodlá budovu SOP od příštího roku rekonstruovat za desítky milionů korun, a proto jejím řízením pověřilo dosavadního manažera opery Radima Dolanského. „I v ekonomicky složité době si jako reprezentanti státu uvědomujeme, že peníze do kultury představují investici. V prvé řadě dá stát vydělat firmám a lidem, kteří se na rekonstrukci budou podílet. Navíc jde o peníze, které se dlouhodobě několikanásobně vrátí,“ uvádí Besser na oficiálních stránkách ministerstva.

Podle stanoviska ministerstva rekonstrukci není možné provést za provozu opery a bude třeba důkladně zvážit kroky i směrem k zaměstnancům. Podle tiskového mluvčího ministerstva Stanislava Brunclíka situace „chce samozřejmě ekonomického manažera, proto jsme se s panem Dohnányim přátelsky dohodli na tom, že investice nejsou jeho silnou stránkou.“ V žádném případě prý nemá jít o slučování s Národním divadlem, SOP má i nadále zůstat příspěvkovou organizací MK. Výběrové řízení má být vyhlášeno po rekonstrukci. Detailní plán rekonstrukce ani její délka není zatím známa.

„Státní opera je dlouhodobě ve složité finanční situaci. Podotýkám, že to nepadá na vrub pana Dohnányiho. Ale je to prostě fakt, stejně jako dlouhodobě se zhoršující zejména technické zázemí divadla. Ta situace je svým způsobem kritická a to si vyžaduje razantní řešení. Naším záměrem je připravit ,novou‘ Státní operu pro sezonu 2012/2013 a to chce samozřejmě jiný než čistě umělecký přístup, který reprezentuje pan Oliver Dohnányi,“ vysvětluje náměstek ministra Radek Zdráhal.

Ke své rezignaci Oliver Dohnányi uvedl, že rezignoval po dlouhodobém nátlaku ministerstva: „Pokud bych nerezignoval, pan ministr mne hodlal na místě odvolat. Jiný důvod odvolání mi pan ministr nesdělil. Dohnányi vyjádřil politování, že ho Besser neinformoval o svém záměru dříve. Dohnányi uvádí, že mu ještě na schůzce 22. 11. ministr kultury tvrdil, že hodlá vypsat na místo ředitele výběrové řízení, a to v souladu s deklarovaným úmyslem vypsat taková řízení na všechny ředitele příspěvkových organizací, kteří tímto procesem neprošli. „Lituji, že jsem nemohl realizovat plány, které jsem deklaroval, nehodlám však asistovat u likvidace souboru Státní opery Praha,“ uzavřel Dohnányi.

O autorovi| HELENA HAVLÍKOVÁ, Autorka je operní kritička

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...