Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Disidenti Benda a Stárek dostali osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji

Česko

  15:51
PRAHA - Disidentu Františku Stárkovi a in memoriam mluvčímu Charty 77 Václavu Bendovi byla spolu s dalšími lidmi přiznána účast ve třetím odboji. Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji ministerstvo obrany udělilo 16 lidem, z toho dvěma posmrtně. V sídle ministerstva předal v pondělí osvědčení, pamětní dekrety a odznaky ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ministr obrany Martin Stropnický předává ocenění Františku Stárkovi. foto: ČTK

„O komunistickém režimu jste neměli žádné iluze, riziko bylo vaší jedinou jistotou. Přesto, nebo právě proto, jste nemohli jednat jinak,“ řekl zúčastněným Stropnický. Poznamenal, že minulost není zdaleka uzavřenou kapitolou a stále je v ní skryto mnoho zla, hořkosti a nespravedlnosti, která musí být napravena. Dodal, že odpor proti totalitě je jednou z největších občanských ctností.

Ministerstvo obrany eviduje 4833 žádostí o přiznání účasti ve třetím odboji. Osvědčení vydalo 1405 lidem a zamítlo 2431 žádostí. Bylo vyplaceno 82 milionů korun přímým účastníkům a 6,55 milionu korun pozůstalým.

Osvědčení dostal i zakladatel Unijazzu

Osvědčení v pondělí dostal také třeba Čestmír Huňát, zakladatel sdružení Unijazz, a to za soustavnou obhajobu základních lidských práv, zejména práva na svobodu slova a projevu a práva se svobodně sdružovat. Stárek byl oceněn za protikomunistickou činnost, kdy se podílel na tvorbě a rozšiřování samizdatových tiskovin. Byl například šéfredaktorem samizdatového časopisu Vokno. Za rozšiřování stejného časopisu a Lidových novin byla účast v odboji přiznána Oliveru Malinovi.

Ministr Stropnický: Česko by mohlo vyslat do Iráku početnou vojenskou jednotku

Za působení především v Chartě 77 byli oceněni manželé Bendovi. Kamila Bendová podle ministerstva obrany také podporovala nespravedlivě stíhané a vyvíjela další aktivity na obnovu svobody a demokracie v Československu. Jeden z mluvčích Charty 77, pozdější senátor a poslanec Václav Benda, se podílel na vytváření tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a byl aktivním členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Benda zemřel v červnu 1999, ocenění za něj převzala jeho žena.

Osvědčení ministerstvo přiznalo za dlouhodobou protikomunistickou činnost i Pavle a Martinu Paloušovým. Palouš byl stejně jako Benda mluvčí Charty 77. Slavnostního předávání se nezúčastnili.

Ocenění uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...