Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
9. října 2017 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Disidenti Benda a Stárek dostali osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji

Ministr obrany Martin Stropnický předává ocenění Františku Stárkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický předává ocenění Františku Stárkovi. | foto: ČTK

PRAHA Disidentu Františku Stárkovi a in memoriam mluvčímu Charty 77 Václavu Bendovi byla spolu s dalšími lidmi přiznána účast ve třetím odboji. Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji ministerstvo obrany udělilo 16 lidem, z toho dvěma posmrtně. V sídle ministerstva předal v pondělí osvědčení, pamětní dekrety a odznaky ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„O komunistickém režimu jste neměli žádné iluze, riziko bylo vaší jedinou jistotou. Přesto, nebo právě proto, jste nemohli jednat jinak,“ řekl zúčastněným Stropnický. Poznamenal, že minulost není zdaleka uzavřenou kapitolou a stále je v ní skryto mnoho zla, hořkosti a nespravedlnosti, která musí být napravena. Dodal, že odpor proti totalitě je jednou z největších občanských ctností.

Ministerstvo obrany eviduje 4833 žádostí o přiznání účasti ve třetím odboji. Osvědčení vydalo 1405 lidem a zamítlo 2431 žádostí. Bylo vyplaceno 82 milionů korun přímým účastníkům a 6,55 milionu korun pozůstalým.

Osvědčení dostal i zakladatel Unijazzu

Osvědčení v pondělí dostal také třeba Čestmír Huňát, zakladatel sdružení Unijazz, a to za soustavnou obhajobu základních lidských práv, zejména práva na svobodu slova a projevu a práva se svobodně sdružovat. Stárek byl oceněn za protikomunistickou činnost, kdy se podílel na tvorbě a rozšiřování samizdatových tiskovin. Byl například šéfredaktorem samizdatového časopisu Vokno. Za rozšiřování stejného časopisu a Lidových novin byla účast v odboji přiznána Oliveru Malinovi.

Za působení především v Chartě 77 byli oceněni manželé Bendovi. Kamila Bendová podle ministerstva obrany také podporovala nespravedlivě stíhané a vyvíjela další aktivity na obnovu svobody a demokracie v Československu. Jeden z mluvčích Charty 77, pozdější senátor a poslanec Václav Benda, se podílel na vytváření tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a byl aktivním členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Benda zemřel v červnu 1999, ocenění za něj převzala jeho žena.

Osvědčení ministerstvo přiznalo za dlouhodobou protikomunistickou činnost i Pavle a Martinu Paloušovým. Palouš byl stejně jako Benda mluvčí Charty 77. Slavnostního předávání se nezúčastnili.

Ocenění uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.