Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Disidenti nemají učit, tvrdí politik

Česko

OSTRAVA Občanští demokraté se na včerejším zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje pokusili odvolat hejtmanova náměstka pro oblast zdravotnictví Karla Konečného (KSČM). Jejich návrh však zablokovala koalice tvořená komunisty a sociálními demokraty. Občanští demokraté se však o odvolání chtějí pokusit znovu.

„Hlavní důvod, který nás k tomu vedl, nebylo to, že podle našeho názoru pan Konečný nezvládá svou funkci, ale jeho názory na výuku moderních dějin na našich středních školách, jeho názory na to, že političtí vězni a disidenti jsou lidé, kteří na těch středních školách nemají co dělat,“ uvedl Předseda klubu zastupitelů ODS Zbyněk Stanjura. Vyjádření Konečného, před rokem 1989 okresního tajemníka KSČ pro zemědělství v Novém Jičíně, v pondělí zveřejnil časopis Týden.

Konečný uvedl, že ho iniciativa opozice překvapila. „Na základě nějakých souvislostí, které dá dohromady redaktor, se přece neodvolávají lidé,“ řekl. Připustil však, že dějiny by se na školách neměly vykládat jednostranně. „Domnívám se, že vykládat historii mají historici. Pokud jde o návštěvy ve školách, tak si myslím, že i tam je třeba zachovat jakousi objektivitu v tom, že když se pozve jedna strana, měla by se pozvat i druhá strana, aby došlo i k jakési konfrontaci a vzájemné diskusi,“ uvedl Konečný. Podle něj by nebylo na škodu, kdyby do škol spolu s disidenty chodili i komunisté.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...