Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dítě přežilo zřícení airbusu

Česko

Jemenský letoun spadl do moře blízko Komor * Příčinou mohl být špatný technický stav

MORONI Podruhé během necelého měsíce skončil let tragickým pádem do vody. Opět šlo o letoun typu Airbus, znovu bylo špatné počasí a i tentokrát je mezi mrtvými množství Francouzů. Tím ovšem podobnosti končí.

Nehodu u Komorských ostrovů, k níž došlo v noci na včerejšek, přežil minimálně jeden člověk. „Jedno dítě je naživu a doufáme, že najdeme další,“ řekl televizi CNN šéf společnosti Yemenia Airways. Podle původních zpráv mělo jít o batole, později se hovořilo o pětiletém chlapci a ještě později o čtrnáctileté dívce.

Jako pravdivé se nakonec ukázaly zprávy o pětiletém chlapci. Záchranáři ho vylovili z moře asi 15 kilometrů od pobřeží.

Na palubě letounu Airbus A310-300 bylo 142 pasažérů a 11 členů posádky. Více než polovinu cestujících tvořili francouzští občané, často pocházející právě z Komor. Podle očitých svědků se letoun marně pokoušel přistát na letišti v komorském Moroni. „Viděl jsem, jak se letadlo blížilo a pak zase zamířilo pryč,“ uvedl bývalý komorský ministr obrany Houmed Msaidie, který jel vyzvednout svou tchyni. „Vypadalo to, jako by letoun měl při přistání potíže,“ dodal další očitý svědek, někdejší komorský šéf úřadu pro civilní letectví Mohamed Yahya. Podle něj vydávaly motory nezvyklé zvuky. Letoun se prý pokusil o přistání pouze jednou a pak zmizel. V 1,51 místního času (0,51 SELČ) zmizel z radarů a později už byly nalezeny jen trosky a těla několik kilometrů od komorského pobřeží.

Podle jemenských představitelů panovalo v době nehody špatné počasí - vál silný vítr a moře bylo rozbouřené. Hned včera se ale začalo mluvit i o jiné okolnosti: kvalitě letadel společnosti Yemania i technickém stavu havarovaného stroje.

Francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau totiž oznámila, že při kontrole, které se stroj podrobil ve Francii v roce 2007, byl odhalen blíže necpecifikovaný počet defektů. Od té doby měl podle ministra letoun do Francie zakázaný vstup.

Zástupce Evropské komise, který nechtěl být jmenován, pak dodal, že právě kontrola tohoto stroje z roku 2007 podnítila přezkoumání bezpečnostních procedur jemenské letecké společnosti. Za dva roky prý bylo provedeno 24 kontrol, při nichž jemenské aerolinie prokázaly zlepšení. I díky tomu nebyly zařazeny na takzvanou černou listinu.

Devatenáct let v provozu Představitelé jemenské letecké společnosti se však obviněním brání. Stroj podle nich prošel v květnu letošního roku pravidelnou kontrolou, a to dokonce pod dohledem zaměstnanců firmy Airbus.

Mezi cestujícími havarovaného airbusu byl kromě 66 Francouzů blíže neupřesněný počet občanů Kanady, Komor, Etiopie, Indonésie, Maroka, Palestiny, Filipín a Jemenu. Část pasažérů airbusu tvořili lidé, kteří odletěli z pařížského letiště Roissy/Charles de Gaulle v pondělí po deváté hodině ráno a mířili přes Marseille do jemenského hlavního města Saná. Tam přestoupili na jemenské letadlo a pokračovali do Moroni na Komorských ostrovech. Havarovaný Airbus A310 byl v provozu 19 let a měl za sebou téměř 52 000 letových hodin. Jemenská společnost s ním létala od roku 1999.

„Viděl jsem, jak se letadlo blížilo a pak zamířilo pryč,“ uvedl očitý svědek

Autor: