Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Dívka na Liberecku bojuje s meningokokem

Česko

  17:43
LIBEREC - Na Liberecku zřejmě zaútočil opět meningokok, o život v ústecké nemocnici bojuje dvaadvacetiletá studentka liberecké Technické univerzity. Letos jde již o sedmý případ výskytu této zákeřné infekce v Libereckém kraji.
Sanitka - ilustrační foto

Sanitka - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Studentka měla vysoké teploty a zimnici, pak jí vyrazily na kůži červené skvrnky. Rychlá záchranná služba jí převezla na liberecké infekční oddělení, odtud byla transportována na specializované pracoviště do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Tam leží na jednotce intenzivní péče. "Její stav je závažný. Původce onemocnění a diagnózu budeme znát až v
pondělí," řekl primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Na oddělení podle něj leží v současné době ještě dva malí pacienti. Patnáctiměsíční chlapec z Liberce a pětiměsíční hoch z Ústí nad Labem. Oba jsou tam již delší dobu, jejich stav je stabilizovaný. "Vypadá to, že nebudou mít ani žádné následky," dodal primář.

Krajská epidemioložka Jana Prattingerová řekla, že předcházející případy spolu nijak nesouvisejí. Všichni pacienti onemocněli typem B, proti kterému neexistuje vakcinace, dodala. Krajská hygienická stanice zavedla na univerzitě ihned přísná protiepidemiologická opatření. Studenta prvního ročníku byla z Jablonce, nebydlela na kolejích, ale do školy dojížděla. Lidé, kteří s ní přišli do kontaktu, už prohlédl lékař a nasadil jim jako prevenci antibiotika. Podle Prattingerové komplikuje opatření skutečnost, že je konec týdne a studenti se rozjeli domů. "Jsme proto v kontaktu s hygieniky v celé zemi," dodala.

Meningokok zaútočil v kraji na tři dospělé a čtyři děti. Čtyři poslední případy se odehrály během posledního měsíce. Počátkem dubna si infekce vyžádala první oběť - tříletého chlapce z Liberecka. Ze školky odvezli chlapce rodiče nejprve do liberecké nemocnice, po několika hodinách jej ale lékaři kvůli prudkému zhoršení zdravotního stavu letecky přepravili do ústecké nemocnice. Tam chlapec asi po pěti hodinách zemřel.

Autor: