Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dnes začíná 59. Berlinale. I s Čechy

Česko

Projekce snímku režiséra Toma Tykwera International dnes večer slavnostně zahájí 59. ročník berlínského filmového festivalu. Politický thriller s Clivem Owenem a Naomi Wattsovou, který se točí kolem nekalých aktivit mocného bankovního domu, předznamená náladu přehlídky: řada z uvedených 386 titulů se prý tak či onak dotýká současné hospodářské krize.

O hlavní trofej, Zlatého medvěda, bude bojovat osmnáct filmů. Jsou mezi nimi například novinky Francoise Ozona (Ricky), Andrzeje Wajdy (Tatarak) či Stephena Frearse (Chéri). V čele poroty zasedne britská herečka Tilda Swintonová.

Přestože mezi kandidáty na Zlatého medvěda český zástupce nefiguruje, snímek Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál? bude uveden v rovněž soutěžní sekci Generation Kplus. Jedním z jejích porotců se stane umělecký ředitel zlínského filmového festivalu pro děti a mládež Petr Koliha. Do retrospektivního bloku k 20. výročí pádu berlínské zdi byly vybrány dva starší české filmy - Možnosti dialogu Jana Švankmajera a Panelstory, které osobně uvede režisérka Věra Chytilová. Českou kinematografii bude na festivalu a přidruženém filmovém trhu EFM již tradičně zastupovat České filmové centrum, které se o společný stánek Central European Cinema podělí s institucemi z dalších středoevropských zemí.

Na rudém koberci před festivalovým palácem se letos čekají například Kate Winsletová, Michelle Pfeifferová, Keanu Reeves, Willem Dafoe, Renée Zellwegerová, Julianne Mooreová či Gael García Bernal. Na charitativní galavečer Cinema for Peace údajně dorazí Leonardo DiCaprio.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...