Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dny lidí dobré vůle na Velehradě vrcholí. Poutníky potrápilo vedro

Česko

  7:20aktualizováno  14:30
VELEHRAD - Na Velehradě na Uherskohradišťsku vrcholí jedna z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Akce je oslavou příchodu slovanských věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje. Členové Maltézské pomoci, kteří při cyrilometodějských slavnostech tradičně zajišťují zdravotní péči, dnes ošetřili asi 30 lidí. Většinou šlo o kolapsy a nevolnosti z horka.

Slavnosti vyvrcholily bohoslužbou. foto: ČTK

Žádný vážný případ se ale při Dnech lidí dobré vůle nemusel řešit, nebyla přivolaná ani záchranná služba, řekla Ludmila Bradnová z Maltézské pomoci.

Lidé, kterým bylo nevolno, si většinou přišli odpočinout do stanů zdravotníků, některé ošetřili dobrovolníci, kteří procházeli mezi poutníky a kontrolovali jejich zdravotní stav. Většinou stačilo lidem podat vodu a nechat je zchladit ve stínu, řekla Bradnová.

Maltézská pomoc se na vedro připravila, mezi lidmi po celou bohoslužbu procházeli dobrovolníci a nabízeli pitnou vodu, někdy i opalovací krém.

Hlavním celebrantem poutní mše byl kardinál Dominik Duka, kázal kardinál Miloslav Vlk.

ČTĚTE TAKÉ:

Letošní Dny lidí dobré vůle, které začaly v úterý, jsou zahájením jubilejního roku připomínajícího 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Oslavy vyvrcholí příští rok, kdy na Velehrad pravděpodobně přijede i papež.

Odkaz slovanských věrozvěstů si dnes připomíná celá země. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Na Moravu přišli z Byzance na pozvání knížete Rostislava. Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Večer lidí dobré vůle vynesl 850.000

Charitativní koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl 850.000 korun.

Lidé přispěli svými dárcovskými sms zprávami. Výtěžek je nižší než v loňském roce, kdy se vybralo asi 1,4 milionu korun.

Peníze si rozdělí rovným dílem čtyři projekty neziskových organizací. Cyrilometodějské církevní škola Brno, olomoucké Centrum pro rodinný život, občanské sdružení ONŽ, které nabízí pomoc a podporu ženám v obtížných životních situacích a nadační fond Adiuvare, který založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Autoři: ,