Neděle 2. června 2024, svátek má Jarmil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do čela pražské ODS míří Šťastný, Bém zatím zůstává

Česko

PRAHA I my v Praze chceme být „noví a čistější“. S tímto heslem včera občanští demokraté v hlavním městě skládali své kandidátky do podzimních komunálních voleb. Kromě toho měli v plánu volit nového předsedu svého regionu. Favoritem se zdál být poslanec a kandidát na post ministra zdravotnictví z Prahy 10 Boris Šťastný.

Původně měla pražská ODS v plánu také doporučit primátorovi Pavlu Bémovi, aby se coby novopečený poslanec své funkce v čele hlavního města vzdal. On nedávno prohlásil, že se své funkce nevzdá. Odvolat by ho mohlo pouze zastupitelstvo, které se má ale sejít až v září.

„Pražská organizace ODS může učinit doporučení, může dokonce učinit nějakou volbu. Ale pouze a jenom co se týče vedení pražské ODS. A tam já už žádnou funkci ani roli nemám, po prohraných volbách jsem na pozici předsedy pražské regionální organizace rezignoval,“ prohlásil včera Bém v Radiožurnálu. Podle informací LN nakonec výzvu k jeho odvolání nenavrhl nikdo na regionální radě, ani na regionálním sněmu, který bezprostředně následoval.

Do uzávěrky tohoto vydání LN nebylo ani jisté, zda pražští občanští demokraté stihnou volit nového předsedu své organizace. Dopředu byla favorizována poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která však neměla žádnou nominaci. Černochová ale o post předsedkyně pražské ODS příliš nestála. Podle zdrojů LN kvůli tomu, že se jí nechtělo spolupracovat se stávajícími místopředsedy. Těmi jsou Pavel Klega, Rudolf Blažek, Andrea Vlásenková, Josef Nosek a Tomáš Portlík. Černochová věc postavila tak, že buď se bude volit celé vedení pražské ODS znovu, nebo kandidovat nebude.

Do hry se tak dostal poslanec Boris Šťastný, který si žádnou takovou podmínku nekladl. Navíc jde o člena organizace ODS v Praze 10, kde je radním vlivný pražský zákulisní hráč Tomáš Hrdlička. Šťastný tak měl ještě před vypuknutím volby velkou podporu delegátů.

„Přistupuji do voleb předsedy pražského regionu s vizí obnovit důvěru v ODS v hlavním městě. To nyní pokládám za nejdůležitější,“ sdělil Šťastný ještě před zahájením pražského regionálního sněmu. „Snaha obnovit důvěru v ODS je také důvodem, proč jsem byl osloven a získávám větší a větší důvěru od jednotlivých oblastí,“ dodal.

Volba ale byla na programu až po složení kandidátek pro sedm obvodů v Praze, na které ODS s převahou v zastupitelstvu rozdělila hlavní město před několika dny. V minulých komunálních volbách se přitom v Praze volilo pouze v jednom obvodu, v roce 2002 pak v pěti. Kromě toho ODS prosadila snížení počtu poslanců ze sedmdesáti na třiašedesát. To vše uškodí malým a středním stranám. Podle nového rozdělení totiž budou potřebovat více hlasů na jeden mandát.

Po starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi, který už v tomto týdnu oznámil, že nebude kandidovat a složí všechny své funkce, se včera na sněmu rozloučil i radní Martin Langmajer. Rychlostudent, který dostal podmíněný trest za to, že způsobil dopravní nehodu, při které zemřela mladá řidička.

Lídry v jednotlivých oblastech by měli být Filip Dvořák, Pavel Hurda, Andrea Vlásenková, Pavel Klega, Josef Nosek a Milan Richter. Bojovat o post lídra ale zamýšleli i další. Z těchto lídrů by později měl vzejít kandidát na primátora.

Podle Aktuálně.cz by se jím mohl stát také senátor Tomáš Töpfer.

***

KLAUSŮV MUŽ V ČELE

* Čtyřicetiletý Boris Šťastný podnikal se sportovními potřebami, do ODS vstoupil v roce 1998. V letech 2003 až 2006 byl poradcem prezidenta Václava Klause a dodnes spolu mají dobré vztahy. Poslancem se stal Šťastný v roce 2006, nyní začíná druhé volební období. Ve sněmovně se vždy věnoval zdravotnictví, ve známost ale vešel bojem za zákaz kouření ve veřejných prostorách. Nyní je žhavým kandidátem na post ministra zdravotnictví.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: