Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Česka míří Us3 i Orbital

Česko

Promotéři oznamují další klubová jména a první hvězdy Planet Festivalu

PRAHA Londýnská jazz-rapová skupina Us3 přijede 14. dubna do Prahy, aby opět zahrála v Lucerna Music Baru. Us3 vydají v dubnu 2009 nové, v pořadí již sedmé studiové album – na koncertě se fanoušci dočkají i nových skladeb.

Skupina Us3 vznikla, když v roce 1991 jazzový muzikant a promotér koncertů Geoff Wilkinson poprvé potkal Mela Simpsona, který v té době produkoval hudbu pro televizní pořady a v minulosti dělal klávesistu u Johna Mayalla. Spolu vyprodukovali skladbu Where Will We Be in 21st Century? a o rok později ještě The Band That Played the Boogie, které si všiml majitel Blue Note Records. Ten dal duu okamžitě povolení samplovat jakékoli nahrávky Blue Note. Do projektu byli pozváni ještě další tři lidé: Kobie Powell, Rashaan Kelly a Tukka Yoot.

Od jazzu k elektronice Vloni v listopadu překvapila hudební svět zpráva o tom, že se na koncertní pódia vrátí jedna z velkých hvězd elektronické scény – britské duo Orbital. V tomto roce odehraje Orbital po pětileté pauze několik koncertů, v České republice se ho fanoušci dočkají v rámci dvoudenního Planet Festivalu na letišti aeroklubu Tábor (5. a 6. června). Organizátoři táborského festivalu v minulosti do jižních Čech pozvali hudební kritikou i fanoušky ceněné interprety jako například Marilyna Mansona, Nicka Cavea nebo Moloko a letos se chystají na tuto tradici navázat. Vedle Orbital nabídnou návštěvníkům festivalu ještě další zvučná jména aktuálních hudebních interpretů.

Doba si nás žádá Orbital se řadí ke kapelám, které dostaly opakovaně příležitost vystoupit mezi headlinery na hudebním festivalu v britském Glastonbury, hudební příznivci také pamatují jejich koncert ve slavné londýnské Royal Albert Hall. V roce 2004 koncertovali bratři Hartnollovi z Orbital v Glastonbury popáté a šlo o jejich poslední koncertní vystoupení, kterým před desetitisíci fanoušků uzavřeli patnáctileté působení jedné z nejvlivnějších skupin v historii taneční hudby.

Paul Hartnoll se pak vydal na sólovou dráhu, během níž vydal nepříliš úspěšné album The Ideal Condition. K loňskému reunionu Orbital Hartnoll na podzim řekl: „Naše koncerty nebudou žádná cvičení z nostalgie, doba si nás žádá. Vše do sebe zapadá. Máme za sebou patnáct let skládaní hudby a pokud z naší tvorby uvaříme devadesátiminutový set, mělo by vzniknout něco zajímavého od začátku až do konce.“

Autor: