Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do dvou hodin máte letadlo

Česko

Splníme všechna přání. Arabské princezně, která si zaletěla do Itálie na nákupy, jsme přistavili další letadlo, říká Dagmar Grossmann, majitelka firmy Grossmann Jet Service, soukromého leteckého dopravce.

* LN Mezi vaše klienty patří velice movití lidé. Předpokládám, že se vám v krizi daří stejně jako v době, kdy krize není.

Celkový počet dlouhých letů se nám snížil, ale zvyšuje se nám počet klientů. V poslední době totiž objevujeme nové trhy. Je ale pravda, že noví klienti mají zájem o lety naším nejmenším letadlem Mustangem, tedy letadlem nižší cenové kategorie s menší marží. Obrat za minulý rok odhaduji nad hranicí 250 milionů korun.

* LN Jakou část vašich zákazníků tvoří Češi?

Patnáct procent.

* LN Jak stanovujete cenu letu?

Počítáme ji naprosto individuálně, jelikož se odvíjí od typu letadla a například i délky pobytu v cílové destinaci. Každý let je výjimečný. Pro lepší představu se ceny pohybují u menších strojů kolem 1500 eur za letovou hodinu a u větších strojů je cena v rozmezí čtyř až sedmi tisíc eur za hodinu letu.

* LN Kolik jste investovala do letadel? Vím, že vaši flotilu aktuálně tvoří pět strojů.

Většinu letadel máme ve správě. Do jejich pořízení jsem tedy nemusela investovat vůbec nic. Naopak radím majiteli, jak a kolik do nich investovat tak, aby maximálně zúročil svoji investici při následném prodeji stroje. Pronájem letadla by měl v lepším případě pokrýt provoz stroje. Zisk můžete mít pouze při následném prodeji stroje, který je ve výborném stavu a má dodatečné úpravy, jako například instalované připojení na internet.

* LN Už po vás někdo chtěl něco nesplnitelného?

Nic takového si nepamatuji.

* LNA co třeba nějaké zvláštní přání, pamatujete si na nějakou neobvyklou situaci?

To ano. Například arabská princezna si zaletěla do Itálie na nákupy. Hodinu před odletem z Itálie přivezli tři plné dodávky jejích zavazadel. Do letadla se nevešla. Princezna ale odmítla bez kufrů odletět, tak jsme pro její kufry poslali další letadlo.

* LN Kromě různých manažerů a podnikatelů s vámi často létají i různé celebrity. Připomeňme například Christinu Aguileru, Angelinu Jolie, Brada Pitta. Jsou opravdu tak nároční, jak se říká?

Ve většině případů jsou to naprosto normální lidé se stejnými požadavky jako ostatní klienti. Velmi často se nám ale stává, že přehnané požadavky má jejich tým, který se jim snaží zavděčit například speciálním cateringem.

* LN Předpokládám, že při rezervaci dostanete ohledně cateringu přesné instrukce.

Ano, je to jedna z věcí, na kterou se ptáme. Jsou ale i tací, kteří objednávku nechávají plně v našich rukách. Vzhledem k tomu, že si vedeme databázi klientů, máme přehled o tom, co který z nich má rád a co naopak na palubě nechce.

* LN Jaké jídlo si lidé nejčastěji žádají?

Steaky, sushi, mořské plody, těstoviny. Teplá kuchyně se připravuje na palubě stroje, kde je trouba i mikrovlnka. Typ pokrmů se liší podle délky letu a času odletu. Ke snídani běžně letušky připravují míchaná vajíčka a křupavé tousty.

* LN Liší se Češi v náročnosti od ostatních klientů?

Neřekla bych.

* LN Na jak dlouho si vás klienti nejčastěji objednávají?

V průměru na dva až tři dny.

* LN Váš byznys je založen na tom, že nabízíte nadstandardní služby. Co všechno zahrnují?

Samozřejmě už to, že jsme schopni připravit letadlo do dvou hodin, a to sedm dní v týdnu. Klienti se mohou spolehnout na naši diskrétnost. Další výhodou je, že nečekáte na letišti na odbavení, nemusíte nikde přestupovat. Sjednáváme také hotely, restaurace, konferenční místnosti, limuzíny či helikoptéry. Vlastně cokoliv, co klientům zpříjemní pobyt v destinaci.

* LN Setkáváte se i s reklamacemi?

Příliš často se neobjevují, ale je pravda, že kvůli velkému vytížení leteckých koridorů nad Evropou dojde občas ke zpoždění, ale ne k tak velkému jako u běžných aerolinek. Tím, že létáme ve větších výškách než komerční lety, takovým situacím částečně předcházíme.

Autor: