Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do konce roku může zemřít až 15 tisíc lidí, bijí čeští vědci na poplach. Vyzývají k osobnímu lockdownu

Kdy pacienta intubovat, určuje lékař. Vyhodnotit ten správný okamžik, rozhodnout se, jestli už je čas, nebo ještě ne, je to nejtěžší. “Ptám se pacienta a posuzuji, jestli je schopný říct celou větu, aniž by začal lapat po dechu. Pokud nemusí nic dělat, zdánlivě to zvládá, ale jakmile ho nechám jen zvednout ruce, většinou je to okamžitě vyčerpá,” vysvětluje proces rozhodování Polášková. “Je to však jen orientační, pacient se vám může zdát být na pohled dobrý a za dvě hodiny ho můžete akutně intubovat. Proto se řídíme hlavně podle saturací O2 a ostatních plynů v krvi,” vysvětluje postup lékařka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Doporučujeme
Praha - Vědci napříč obory, kterých se covid přímo dotýká, bijí kvůli alarmujícímu nárůstu případů nemoci covid-19 v Česku na poplach. Apelují na lidi, aby si zavedli osobní lockdown a nevycházeli z domu, neshlukovali se a dodržovali nařízení. Pod písemnou výzvu se podepsali například infektolog, epidemiolog či datoví vědci pod záštitou rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka. Na seznamu jmen nechybí ani hlavní epidemiolog IKEM Praha Petr Smejkal nebo jaderná inženýrka Dana Drábová.
  11:30aktualizováno  13:38

Rekordní středa, Česko se blíží covidové metě 10 tisíc přírůstků za den. Přes 2600 nakažených obsadilo lůžka

Dokument, který se opírá o pondělní data, upozorňuje na vysoký nárůst počtu hospitalizovaných, jenž kopíruje podle vědců s naprostou přesností exponenciální růst. Kromě kritických případů se tento trend týká i čísel mapujících nakažené z řad lékařů a sester. Z toho vyplývá, že současná opatření zavedená během září nefungují. Podle odborníků to nemusí znamenat, že jsou nastavena špatně, ale lidé je nedodržují v takové míře, aby se projevila a zastavila rostoucí trend.

Exponenciální růst případů covid v Česku.

Podepsaní odborníci varují před třemi scénáři, které vyplývají z přetížení nemocnic. U menších špitálů nastane podle předpovědi téměř jistě do několika dní, u velkých, pokud se chování obyvatelstva nezmění, předpovídají zahlcení do pár týdnů. To by znamenalo i omezení standardní péče.

Následky mohou být fatální. Podepsaní experti predikují, že důsledkem této situace bude pět až 15 tisíc mrtvých do konce roku. V nemocnicích může nastat chaos a lékaři budou stejně jako v Itálii nebo New Yorku postaveni před volbu, koho ošetřit, a koho nechat zemřít.

Z označení “Boj v první linii” se již stalo mediálním klišé. Jenže tady na...
Někteří ze zdravotníků na oddělení doslova žijí. Jídlo, tělesné potřeby...

Možností, jak z toho ven, je několik. Za nejúčinnější považují vědci osobní lockdown. To znamená, aby každý zvážil, jestli je opravdu nutné jít ven a vycházel jen v těch nejnutnějších případech. Jmenují například péči o blízké. Také varují před shlukováním mimo domácnost.

Též apelují na nošení roušky přes nos a ústa. A to jak uvnitř, tak venku na frekventovaných místech, kde se stěží dají dodržet rozestupy. „Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky,“ připomínají vědci.

S výzvou se ztotžnil ve vysílání radia Impuls i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který občany vyzval, aby omezili svoje aktivity na cestu do práce a na nákup. Doporučil také individuální sport venku a chození na procházky. „Nemusíme čekat na to, až nám vláda nařídí plošné nošení roušek, a až zavede zákaz vycházení. Musíme chránit své příbuzné. Je potřeba omezit kontakty na minimum. Kdo může pracovat z domova, ať jde na home office,“ apeloval na posluchače. 

Dále upozorňují na činnosti dezinformačních webů a apelují na veřejnost, aby brala situaci vážně, fakta nezlehčovala a informace o nemoci si ověřovala.

Čísla se nebudou měnit hned, ale podle výzvy, pod kterou se dále podepsali kromě výše jmenovaných Drábové a Smejkala částicový fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, ekonom v Centru pro ekonomická studia na Edinburghské univerzitě Jakub Steiner, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR Vladimír Ždímal či datový vědec a specialista na modelování a simulace systémů Petr Ludwig, má obyvatelstvo jednu z posledních šancí zastavit ty nejhorší scénáře a nehrát ruskou ruletu s lidskými životy. 

Apel vědců skrze obory k lidem kvůli alarmující situaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!