Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do letošního března se s novým koronavirem u nás setkala polovina dospělých. Stěžejní byla druhá vlna

ilustrační snímek foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, setkala více než polovina české dospělé populace. Vyplývá to z dosavadních výsledků studie PROSECO, vedené výzkumníky z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
  12:13

Nakažených výrazně přibylo v druhé vlně šíření koronaviru, která začala loni po prázdninách. O studii ve středu informoval mluvčí univerzity Pavel Žára.

„Výsledky první fáze studie ukázaly rychlý nárůst seropozitivity demonstrující rozsáhlou expozici české populace viru SARS-CoV-2 během dramaticky probíhající druhé vlny pandemie: zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent,“ uvedl imunolog Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity.

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně eviduje zhruba 1,68 milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem, což je asi 17 procent populace. Statistika nezahrnuje ty, kteří prodělali infekci bez příznaků nebo s lehkým průběhem a nikdy se nenechali testovat. Skutečný počet lidí, kteří se nakazili a vyvinuli si protilátky, lze odhadnout na základě národní seroprevalenční studie, při které se u reprezentativního vzorku populace testuje přítomnost protilátek.

Studii PROSECO umožnila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která ze svého fondu prevence podpořila opakované měření protilátek proti SARS-CoV-2 v krvi dobrovolníků z řad svých klientů. První fáze studie začala v říjnu 2020 a nábor účastníků skončil v březnu 2021 před začátkem masivní vakcinační kampaně. Více než 30 000 účastníků starším 18 let odebrali v síti akreditovaných laboratoří vzorky krve a změřili hladiny protilátek.

Na analýze a interpretaci dat se kromě pracovníků centra RECETOX podíleli epidemiologové z University College v Londýně, kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Naměřená data indikují, že procento populace, které bylo do března 2021 exponováno viru SARS-CoV-2 bylo významně větší, než by vyplývalo z přímých odhadů založených pouze na datech z PCR testování, uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Studie má ještě dvě následné fáze, cílem je sledovat přetrvávání či pokles hladiny paměťových IgG protilátek proti SARS-CoV-2 u lidí, kteří prodělali infekci, a těch, kteří jsou očkovaní.

Autor: