Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Do Lipna se propadli Rakušané

Česko

FRYMBURK - Sedmdesátiletý rakouský řidič se stal historicky zřejmě prvním cizincem, který utopil své auto pod zamrzlou hladinou přehrady Lipno. Spolu se svým čtyřiačtyřicetiletým spolujezdcem se ve středu v noci pokoušel napodobit desítky místních, kteří si v zimě přes led zkracují cestu z Frymburka na Frýdavu.

Nezjistil si ale, kde přesně má na zamrzlou hladinu vjet. Po padesáti metrech jízdy se tak auto začalo propadat. Posádka stačila ještě z vozu utéct a doběhnout na břeh, vozidlo se ale potopilo do pětimetrové hloubky. Z vody ho až ve čtvrtek ráno vytáhli potápěči a hasiči.

„V místě propadu byl led jen osm centimetrů tlustý, což znalci jezera dobře vědí. Nedaleko totiž ústí potok a voda Vltavy se navíc v meandru točí,“ řekl LN Jan Staněk, který se stará o údržbu bruslařské dráhy na Lipně.

Na většině plochy jezera se tloušťka ledu dnes pohybuje kolem dvaceti centimetrů.

Ale ani ten, kdo zamrzlé Lipno opravdu dobře zná, nemá záruku, že se s autem dostane na druhý břeh bez problémů. Takřka každý rok se totiž pod led nějaké auto propadne. Loni tak utopil své nové terénní BMW pod ledem i známý místní podnikatel Vladimír Šlégr. Z vozu stačil včas uniknout. „Jakmile se auto začalo propadat, stáhnul jsem okénko, protáhl se ven a vyskočil takovým žabákem na plocho na led,“ řekl tehdy Šlégr LN. Z bezpečné vzdálenosti se pak díval, jak auto mizí pod ledem.

Potopit se s autem můžete, znečistit vodu ale nesmíte Mezi nedobrovolnými zimními plavci na Lipně ale nejvíce proslul místní generál ve výslužbě Florián Rygál, který se v roce 1996 propadl pod led s traktorem a cisternou. Místo paniky ale počkal, až traktor dosedne na dno, teprve poté z něj vylezl a doplaval k hladině. Údajně nedostal ani rýmu.

Podobné případy jsou ale spíš výjimečné, stanou se tak jednou nebo dvakrát ročně. Přes led si přitom zkracují v zimě cestu stovky řidičů. Dosud se ale při těchto haváriích nikdo neutopil ani vážně nezranil. Otázka odpovědnosti za následky jízdy přes přehradu je přitom složitá. „Jízdu po ledě žádný dopravní předpis neupravuje,“ řekla LN českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková. Řidič tedy nemůže být trestán za něco, s čím zákon vůbec nepočítá.

„Pokud ale šetření policie prokáže, že utopený automobil znečistil vodu v nádrži nebo jinak poškodil životní prostředí, může viník nehody dostat pokutu,“ uvedla Pavlíčková. Také hasiči, kteří museli auto sedmdesátiletého Rakušana tahat z vody, zatím konkrétní formu postihu nestanovili. „Případ je v šetření, nějaký postih řidiče určitě nemine,“ řekla LN mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V českých zákonech ale podle ní není přesně stanovena hranice mezi klasickou záchrannou akcí na ochranu života a majetku, za kterou se neplatí, a likvidačními pracemi, za něž by se už naopak platit mělo. „To je trochu problém, proto konkrétní formu postihu, včetně třeba finanční náhrady za záchranu auta, ještě zvažujeme,“ uvedla Matějů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!