Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy dorazilo incké zlato

Česko

PRAHA Pověstmi opředené incké zlato, které je součástí peruánského národního pokladu, dorazilo včera v podvečer do Prahy. V sedmi masivních bednách bylo zabaleno 90 zlatých předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Před uložením do vitrín v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu zkontrolovali neporušenost zásilky dva peruánští kurátoři s ředitelkou Muzea zlata v Peru, která je i zástupkyní sběratelské rodiny Mujica. Jen oni se smějí vzácných kousků dotknout.

Jako první se před zraky novinářů objevila zlatá konvička v podobě ptáka se smaragdovýma očima. Další nádherné kusy, které dokládají zlatnické umění andských kultur před dobytím země Evropany, budou vybaleny postupně v následujících dnech tak, aby od 1. listopadu mohla být otevřena výstava s názvem „Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků“.

Expozice, na níž budou k vidění zlaté poháry, posmrtné masky, obětní nože a šperky, ale například i rukavice tepané ze zlata či dávný incký depilátor rovněž ze zlata, potrvá do 31. května 2009. Pořadatelé předpokládají, že kromě zájemců z Česka přijdou i milovníci umění z ciziny. Výstava byla návštěvnickým hitem v Německu, kde si ji prohlédlo přes 160 tisíc lidí. Do Prahy ale přijela z Peru, protože z každé výstavy se vrací do domovské země, kde je zkontrolována, než se znovu vydá do světa.

Výstava bude otevřena denně od 10.00 do 18.00. Dospělí zaplatí 220 korun, studenti a senioři 160 korun, rodinné vstupné pro rodiče se dvěma dětmi je 420 Kč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!