Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy míří Al Gore. Má zde podpořit ČSSD

Česko

  18:06
PRAHA - Sociální demokraté si na březnový sjezd pozvali ikonu zelené politiky Ala Gorea. Ten je také velkým rivalem českého prezidenta Václava Klause na poli globálního oteplování.

Al Gore foto: Reuters

Neúspěšný demokratický kandidát na prezidenta USA a nositel Nobelovy ceny Gore má prý přijet promluvit o klimatických změnách a o své nové knize.

"Jednáme s ním, ale budu vědět, že je v Praze, až vystoupí na ruzyňském letišti," řekl LN šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Je to významný činitel americké Demokratické strany, jeho názory nám jsou blízké," dodal Paroubek s tím, že přijede například také slovenský premiér Robert Fico. ČSSD ale nesdělila, zda se Goreovi chystá zaplatit honorář.

"Nechce už tolik mluvit o klimatických změnách jako takových, ale spíše o tom, jak je řešit. O tom píše ve své nové knize," řekl LN místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Gore má přitom přijet do země, jejíž prezident je proslaveným klimatoskeptikem. Ledovce tají jen ve filmech Ala Gorea, nechal se dříve slyšet mimo jiné Klaus.

"My prezidentovy názory nesdílíme dlouhodobě," říká Paroubek k možné kontroverzi mezi českým prezidentem a Gorem. Prezident Klaus se s Gorem téměř utkali "tváří v tvář" už loni na konferenci v americké Santa Barbaře.

Programová konference ČSSD proběhne 13. března.

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...