Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do roka může být opět nejlepší

Česko

Justine Heninová na světovém trůnu? Nejspíš by musela vyhrát Wimbledon, který jí ve sbírce zatím schází

BRUSEL/PRAHA Mohli jste ji spatřit na přehlídkovém molu Armaniho, při tréninku s fotbalisty Anderlechtu Brusel, nebo jak se ve frontě na toaletu účastní hromadného rekordu do Guinessovy knihy.

Svět ji ale zná hlavně jako výtečnou tenistku.

Však lásku k tenisu Belgičanka Justine Heninová neztratila. Třebaže bez něj vydržela 497 dní a loňského května všechny kolem ubezpečovala: „Odcházím a nepřemlouvejte mě. Je to definitivní.“ Jenže časy se mění...

„Po chvíli stejně začnete přemýšlet o správné podstatě věci,“ řekla po jejím comebacku Sabine Appelmansová, kapitánka belgického fedcupového týmu.

Vzbudilo to výbuch nadšení. Heninová se totiž skutečně vrací.

Nedávno si nechala vyrobit čtrnáct raket na míru a začala opět tvrdě trénovat. A v úterý večer vypustila do světa tu očekávanou zprávu: „Tenis mi mimořádně chyběl, chci v lednu zpět na kurty. Ten oheň ve mně zase hoří,“ řekla v živém vysílání televizní stanice VTM.

Pro Wimbledon a za rivalkou Skutečné důvody jsou dva:

1. Za svou kariéru bývalá světová jednička vyhrála, co se dalo. Jen triumf na Wimbledonu nebyl odcházející královně nikdy souzen.

2. Před svým návratem sledovala spanilý comeback krajanky Kim Clijstersové. Její rivalka se vrátila po dvou letech na mateřské a v září hned opanovala US Open.

Když ji poté doma oslavovali, na svých internetových stránkách jí blahopřála i Heninová: „Je neskutečné, co se ti povedlo.“

„Justine v minulosti tvrdě dřela a dostala se až na vrchol,“ oplatila včera zase slova úcty Clijstersová. „Je prostě brilantní, že je zpátky.“ Je zpátky a celá Belgie se znovu může ptát: která z vás je lepší?

Tu odpověď obě hledaly už dříve, jejich vzájemná bilance z okruhu WTA je však vyrovnaná 10:10.

A tak se raději ptejte: kdo z nich může být opět světovou jedničkou? „Kim ne, ta se bude v sezoně věnovat i rodině. Ale u Justine věřím, že do toho vlétne naplno,“ říká bývalá hráčka Sandra Kleinová, dnes televizní spolukomentátorka.

Sama Heninová prohlásila, že se do konce roku zúčastní jen exhibicí v Charleroi a v Dubaji. Start do soutěžního tenisu má začít až v lednu turnajem v Austrálii.

Útokem zpět na královský trůn? Tohle není zase tak nemožné.

V žebříčku WTA si totiž své nasbírané body musí hráčky každým rokem obhajovat. Jednotlivý turnaj je dle prestiže ohodnocen jinak.

Pokud třeba Clijstersová nezopakuje za rok titul z US Open, z 2000 bodů, které za vítězství letos dostala, se jí strhne výsledkový rozdíl.

Jenže Clijstersová s Heninovou začínají od nul, body v příštím roce mohou pouze získávat. Clijstersová jich má 2310 za tři letošní turnaje. A v žebříčku je už sedmnáctá.

Oproti první Rusce Safinové je to odstup více než 6 tisíc bodů. Přesto Kleinová Heninové věří: „Justine do roka může být jedničkou.“

K tomu by však potřebovala stejně dobrý vstup jako nedávno její rivalka. A vyhrát i to, pro co se do tenisu vrátila - Wimbledon.

***

Očima české tenisové jedničky Vrací se? To je průšvih, smála se Benešová

„O návratu Justine Heninové jsem netušila, ale celý svět ho určitě vítá. Zato já z toho moc velkou radost nemám, vždyť mám zase o jednu soupeřku navíc. Pěkný průšvih... Ale stejně - tenisu asi opravdu chyběla, v současnosti se u nás jedničky neustále střídají. To když jí byla ona, skutečně dominovala a se svou malou výškou a fyzickou indispozicí si zasloužila o to větší obdiv. Podle mě se může dostat na vrchol znovu, protože když tenis umíte, hrát ho nikdy nezapomene. Záleží jen na její kondici. Je to už dlouho, co jsem s ní hrála, ale tu špatnou bilanci si pamatuju: ve třech zápasech mě porazila pokaždé. Osobně ji moc neznám, ona mi vůbec vždycky přišla, že se na veřejnosti drží raději stranou a příliš se neprojevuje. Ale je to hodná holka. Jen ať se nevrátí jako nedávno Kim Clijstersová. Ne, samozřejmě, dělám si legraci...“

Justine Heninová se vrací na tenisové kurty

narozena: 1. června 1982 v belgickém Lutychu výška / váha: 167 cm / 57 kg přezdívka: „Juju“ největší úspěchy: Bývalá světová jednička, vítězka celkem 41 turnajů WTA, 4x French Open (2003, 2005-07), 2x US Open (2003, 2007), Australian Open (2004); vítězka dvouhry na OH (2004), 2x Turnaje mistryň (2006-07), Fed Cupu 2001 ocenění: 2x nejlepší tenistka světa WTA (2003 a 2007), 3x mistryně světa asociace ITF (2003, 2006-07), 4x nejlepší sportovkyně Belgie (2003-04 a 2006-07), Sportovkyně roku 2008 v anketě Laureus kariéra: Svůj první titul získala v roce 1999 v Antverpách; nečekaný konec oznámila 14. května 2008, ale bez tenisu vydržela jen 497 dní; vydělala si přes 20 milionů dolarů život: Matka jí zemřela, když jí bylo 12 let, ve dvaceti se provdala za belgického tenistu Pierra-Yvese Hardenneho, ovšem v roce 2007 se oba rozešli a ona své druhé příjmení Hardenneová přestala používat

„Odcházím bez jakékoliv lítosti a vím, že je to dobré rozhodnutí. A definitivní." květen, 2008

„Zařadit se do běžného života je docela složité. Řeknu vám, kdybych měla jinou náturu, dělalo by mi to zřejmě problémy... Jsem si jistá, že jsem skončila ve správný čas." květen, 2009 „Ten oheň ve mně zase hoří. Za posledních patnáct měsíců se mi podařilo dobít baterie a pomohlo mi to i psychicky. Chci konečně vyhrát Wimbledon - je to můj sen a priorita.“ září, 2009

Pět tváří Justine Heninové

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!