Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do ulic vyšly desetitisíce lidí

Česko

  15:32
BRNO - O maximální návštěvnosti se mluvilo už vloni. Sobotní Brněnská muzejní noc ale potvrdila, že každý rekord lze překonat. Po sečtení organizátoři zaznamenali celkem 151 045 vstupů.

Brněnská muzejní noc ale potvrdila, že každý rekord lze překonat. Na snímku horkovzdušný balon v Technickém muzeu. foto: Lidové noviny

Nabídku některého nebo i několika z třiceti zapojených míst (i tento počet je rekordní) využilo o 23 475 návštěvníků více než loni. „A to letos byl v mnoha institucích limitován vstup do expozic a výstav, takže na úkor zvýšení komfortu příchozích jejich návštěvnost mohla mírně klesnout,“ podotkla Lenka Němcová z Moravské galerie, která je garantem celé akce v metropoli.

S omezením z bezpečnostních důvodů se lidé setkali například v Pavilonu Anthropos. Výstava Nejstarší umění ve střední Evropě tam představuje originály proslulých venuší a jiné pravěké skvosty.

Přeplněno bylo také v Muzeu romské kultury
„Vloni k nám přišlo za celou noc na zhruba třináct set lidí. Teď není osm večer, a už je tu na dva tisíce lidí,“ trochu se obávala ředitelka Jana Horváthová. Lákadlem programu byly dvě věštkyně čtoucí z karet a ruky a ochutnávky tradičních romských specialit jako skvělé bramborové placky s povidly nebo halušky s tvarohem.

Tisíce lidí přitáhlo i Diecézní muzeum na Petrově, odkud mimo jiné vypustili tři desítky holubů. „Chtěli jsme rehabilitovat holubici, kterou jako symbol trochu zprofanoval minulý režim, a připomenout všechny významy, které má,“ podotkl ředitel muzea Karel Rechlík.

Dopravní podnik vypravil stovky zvláštních bezplatných spojů. „Po loňském náporu jsme byli připraveni, věděli jsme, co nás čeká,“ poznamenal Jan Seitl z DPMB. Lidé se ale rádi svezli i historickými vozy technického muzea. U něj si ostatně mnozí vystáli až stovky metrů dlouhou frontu.
Autor: