Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobeš si proti sobě poštval univerzity. Uslyší o nás, slibují studenti

Vzdělávání

  9:00
PRAHA - Když to nejde po dobrém, tak nezbývá než to zkusit po zlém. Tak by se dal shrnout aktuální postoj vysokých škol. Akademici mají řadu připomínek k navrhované vysokoškolské reformě. Ministr školství Josef Dobeš (VV) je ale ignoruje.

Ministr školství Josef Dobeš. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Studenti i jejich učitelé včetně děkanů a rektorů proto nejsou daleko od toho, aby začali sepisovat petice, protestovat v ulicích, či dokonce stávkovat.

Opravě na univerzity

  • Nejvýraznějším počinem reformy VŠ je školné. To by měli studenti platit od roku 2013 ve výši maximálně 10 tisíc korun za semestr. Akademici školné většinou odmítají.
  • Zároveň se obávají, že navrhované zákony omezí autonomii univerzit. Ministr chce totiž zavést na školách správní rady, třetinu členů by jmenoval sám.

Dobešův úřad pracuje na dvou zákonech: o vysokých školách, který zavádí kontroverzní školné, a o finanční pomoci studentům, v němž se řeší systém půjček a stipendií.

Prvně zmíněný zákon už leží na vládě, druhý by se tam měl dostat v nejbližších dnech. Pokud je kabinet Petra Nečase schválí, začne úřad pracovat na jejich paragrafovém znění.

„Konkrétní reakce, případné stávky, budou záležet na tom, jak se k tomu vláda postaví. Vím z vnitřku akademické obce, že když to vláda schválí, tak bude na místě ostřejší reakce,“ řekl LN tajemník akademického senátu Univerzity Karlovy Daniel Feranc.

Dobeš se brání, že se školami komunikuje. Navíc vyzdvihuje fakt, že reforma se připravuje řadu let, žádný z jeho předchůdců ale tak daleko jako on s přípravou nedošel.

Studenti - ilustrační foto.

„Konečně jsme se odhodlali k reformě vysokých škol, po které se volá od roku 1998. Doteď to byly jen samé dokumenty a řeči. Teď nás to ale dohnalo. Školy rostou, je jejich hodně a my na ně peníze nemáme,“ řekl včera Dobeš v ČT.

Předsedové akademických senátů minulý týden oba připravované zákony odmítli. Zároveň vyzvali školy, aby zvážily protesty a stávky. „Už 21 z celkem 26 senátů veřejných vysokých škol ministerské materiály oficiálně odmítlo. Na reakci zbylých čekáme,“ doplnil Feranc. Akademici navíc poslali dopis Nečasovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Stížnost na Dobešův resort může premiér v brzké době očekávat i od rektorů. „Docela určitě se ozveme,“ řekl LN šéf pražské Akademie múzických umění a místopředseda České konference rektorů Ivo Mathé.

Pokud vláda odklepne věcný záměr zákona o finanční pomoci, tak Mathé počítá s tím, že reakce studentů na sebe nenechá dlouho čekat. „Studenti jsou ze způsobu přípravy tohoto zákona rozčarováni. Návrh vypadá úplně jinak, než jaké byly přísliby,“ upozorňuje Mathé.

Sliby, chyby

Ministerstvo školství deklarovalo, že pokud si student na školné peníze půjčí, splácet začne až ve chvíli, kdy dosáhne na průměrnou mzdu (cca 25 000 Kč). V návrhu se ale objevil jiný ukazatel, od kdy se má začít platit, a to při dosažení dvojnásobku minimální mzdy, což by letos bylo 16 000 Kč.

Mathé nevylučuje ani to, že na schválené zákony zareaguje i vedení univerzit. Záležet ale bude na tom, zda bude ministerstvo školám posílat stále méně peněz. „V Hradci Králové (konference rektorů se tam sešla loni začátkem prosince -pozn. red.) někteří rektoři v tomto případě navrhovali neotevřít ročníky a obory,“ řekl Mathé.

ČTĚTE TAKÉ:

Planými sliby si Dobeš znepřátelil kromě rektorů i Radu vysokých škol. Oběma přislíbil, že s nimi bude zákony projednávat. Nakonec to ale dělal spíše sporadicky, těsně před předložením zákonů loni na podzim už vůbec. Před pár dny pak akademici zjistili, že jejich připomínky k zákonům úřad ignoroval.

„Ministerstvo, potažmo vláda by se měly snažit, aby zákony byly věcně kvalitní, takže moc nerozumím tomu, že ministerstvo ignoruje reprezentaci škol. Tím se připravuje o to, aby debata ve vládě mohla být vedena ze zřetelem na odbornou stránku,“ míní místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška.