Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dočkali jsme se. Ale čeho?

Česko

Někdejší král popu Michael Jackson se vrací na pódia, potřebuje zaplatit dluhy

Michael Jackson je po více než dvanácti letech zpět na koncertních pódiích. Myslí to vážně: čeká jej padesát dnes už vyprodaných vystoupení v londýnské O2 Areně. Vrací se stejný král popu, kterým kdysi býval, nebo je to jen atrakce, maňásek, cvičená opice, stroj na vydělávání peněz?

„Prvním krokem bylo, když jsme přežili tiskovou konferenci,“ říká s naprosto vážnou tváří Randy Phillips, šéf pořádající agentury AEG Live. Ta k původním deseti vystoupením přidala dalších čtyřicet a naplánovala zpěvákovi jeho další kariéru. „Pro Michaela Jacksona máme plán na další tři roky, a pokud všechno půjde dobře, vyděláme dohromady čtyři sta milionů dolarů,“ tvrdí Phillips a dodává, že aby koncerty profitovaly, je nutné je do posledního místa vyprodat. To už se podařilo i včetně exkluzivních VIP vstupenek za pět set liber.

Do Jacksonovy „tříletky“ zahrnuli AEG Live také vydání nové desky a zmínili i koncerty v Paříži nebo New Yorku. Jacksona prý zájem fanoušků „rozechvěl“, ale v poslední době naznačuje spíše to, že koncerty v Londýně budou jeho poslední. Což ale nakonec nebude záležet na něm.

Pořadatelům prý trvalo dva roky, než zpěváka přemluvili k vystupování. Ale protože jeho současný dluh přesahuje dva stě milionů dolarů, nakonec nabídku (která se neodmítá) přijal. Přestože do jeho kapsy půjdou z peněz z prodeje lístků pouhá tři procenta. Vypočítat ale skutečné odměny za plánovaná vystoupení by bylo náročnější než nejsložitější daňové přiznání.

„Věděli jsme, že koncerty vstoupí do obchodních dějin, ale toto je kulturní fenomén,“ řekl Phillips k rychlosti, s jakou zmizely lístky. Fenomén nefenomén, hlavně že to sype. V úspěch doufá i pojišťovna, která by v případě neúspěchu pokryla nemalé procento nákladů.

Zpívat a dýchat?

Zůstává otázkou, jestli je Jackson opravdu připravený vystupovat. Údajně absolvoval několik desítek lékařských prohlídek, bez arzenálu špičkových doktorů nejde ani nakupovat. Podstoupil na padesát testů, které měly zjistit, zda je schopný vydržet fyzickou zátěž, zda mu neuškodí ostrá světelná show a projekce, zda vydrží zpívat (a dýchat) po celou délku vystoupení. Společnost AEG Live přitom pyšně slibuje „velkolepou dvouhodinovou show plnou zpěvu a tance“.

Řeči o přežití tiskové konference byly na místě. Ve svém čtyřminutovém vystoupení Jackson pouze několikrát za sebou optimisticky, ale poměrně unaveně prohlásil Dočkali jste se! Dočkali jste se!, ujistil, že zazní všechny skladby, které chtějí fanoušci slyšet, a vzkázal, že všechny miluje.

Nebyl to pochopitelně ten stejný Jackson král; za slunečními brýlemi se ukrývala padesátiletá troska, něco mezi Střihorukým Edwardem a nepovedenou karikaturou jeho idolu Diane Rossové.

Kvůli té si pořídil sbírku plastik, které jsou, vedle finančních problémů, soudních skandálů a veřejných ostud, to jediné, co umělce drží na stránkách novin. I když už jen těch bulvárních. Zpěvákův žalostný fyzický a psychický stav mu ostatně žádné jiné aktivity nedovoloval. Naději však, asi i díky své masce Jokera, umělec neztrácí. Anebo mu jeho nový manažer z AEG Live řekl, že by neměl? Ve své době byl Michael Jackson nejzářivější hvězdou světové populární hudby. Výborný skladatel, zpěvák, producent a skvělý tanečník byl sice proslulý i svým excentrickým chováním a role spasitele, do které se rád stylizoval, byla nejméně úsměvná, ale bizarní události, které jej provázely poslední dvě dekády, překonaly vše a skandály spolehlivě zastínily všechny jeho úspěchy.

Vrcholy i nejhlubší pády „V zábavním průmyslu se pohybuji od svých šesti let. Jak říká Charles Dickens: stejně jako jsou vrcholy, jsou v životě i nejhlubší pády. Ale svou kariéru bych nikdy neměnil... I když někteří se mi snaží vědomě ublížit, zvládám to, protože mám milující rodinu, silnou víru a milované přátelé a fanoušky, kteří mě vždycky podporovali, podporují a podporovat budou,“ řekl Michael Jackson vloni, ve světlé chvíli, kdy byl schopen dát dohromady smysluplnou větu. To se mu nedaří vždycky a se zpěvem je to ještě horší. Jeho poslední větší vystoupení se odehrálo v listopadu 2006 při předávání World Music Awards. Měl zazpívat hit We Are the World, ale pódium opustil po několika vteřinách.

Jackson má ve svých fanoušcích zastoupeny celé tři generace a je nasnadě, že nadcházející turné bude jedna z posledních příležitostí spatřit bývalého krále popu naživo a na vlastní oči. Kolik lidí z publika přijde odezpívat s Jacksonem jeho největší hity? A kolik z nich se přijde podívat jen na to, jak těžko s nimi vyhublá a vybělená figurína válčí?

Jak říká Charles Dickens: „Je to smutná pravda, ale i cesty těch nejlepších lidí jednou skončí. Ne vždy dobře.“

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...