Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dojemná shledání i smích

Česko

Horníky, kteří byli od 5. srpna zavaleni v chilském dole, se podařilo dostat na povrch

Chilský zázrak - Vysvobození každého z horníků trvalo asi hodinu, všechny převezli do nemocnice

COPIAPÓ/PRAHA Nejdřív ti nejzdatnější, pak skupinka mužů se zdravotními problémy a na závěr ti nejotrlejší. Jeden za druhým včera vystupovali na denní světlo chilští horníci, kteří nedobrovolně strávili přes dva měsíce v hloubce 700 metrů pod povrchem země. Až na drobné problémy šlo všechno podle plánu. Venku je čekaly chvíle plné dojetí - setkání s příbuznými, chilským prezidentem i rozhovory s novináři. Záchranná operace vypukla včera brzy nad ránem našeho času. Její začátek se zpozdil oproti plánu, protože musely být doladěny některé technické detaily. Pak už se do podzemí spustila zkušebně kabina se záchranářem Manuelem Gonzalesem. Teprve poté, co se pokus zdařil, dolů putoval jeho kolega, který se úspěšně dostal ke 33členné skupině. Přímý přenos z hlubin ukazoval prvního horníka - 31letého Florencia Avalose, jak se připravuje k cestě na povrch. Zhruba za dvacet minut stanul na zemi. Usmíval se a objímal svou ženu a plačícího sedmiletého syna. Pak se přivítal i s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou a první dámou. Přihlížející dav nadšeně skandoval „Chile, Chile!“.

Kamení jako suvenýr Asi za hodinu následoval druhý horník - 40letý Mario Sepúlveda, jakýsi mluvčí skupiny, který při kontaktu s venkem často mluvil do kamery a v nejtěžších chvílích udržoval ve skupině dobrou náladu. Své povaze zůstal věrný i po své záchraně - prezidentovi i přátelům přinesl z dolu jako suvenýr kameny zabalené ve staniolu. U Piňery, stejně jako u přihlížejících lidí, to vyvolalo salvu smíchu, čímž se uvolnila emotivně vypjatá atmosféra. „Jsem tak šťastný,“ křičel Sepúlveda a bouřlivě se objímal se členy rodiny a s kamarády. Také jako první hovořil s novináři. „Byl jsem s Bohem a byl jsem i s ďáblem,“ řekl obklopen svými blízkými. Za celou skupinu poprosil média, aby s nimi nakládala jako s obyčejnými dělníky a nikoli jako s mediálními hvězdami.

To už ale putovali na povrch další horníci - jako čtvrtý vystoupal jediný Bolivijec ze skupiny Carlos Mamani, kterého osobně přijel přivítat bolivijský prezident Evo Morales. Mezi prvními deseti byl i nejmladší ze skupiny - 19letý Jimmy Sanchez, který v dole pracoval pouhých pět měsíců. Devátý zachráněný pak byl naopak nejstarší horník - 63letý Mario Gomez, který poslal na povrch první dopis poté, co se po 17 dnech od zavalení dolu zjistilo, že jsou uvěznění muži naživu.

Všichni horníci na sobě museli mít ochranné brýle, aby si nepoškodili zrak uvyklý dlouhému pobytu v šeru. Po osvobození museli podstoupit asi dvouhodinovou lékařskou prohlídku. Poté byli vrtulníkem přepraveni do nemocnice v Copiapó, vzdálené od dolu pouhých 15 minut letu. Do uzávěrky tohoto čísla se podařilo z podzemí dostat více než polovinu mužů. Operace by měla skončit během dneška. Spokojení záchranáři Vedle horníků však byli hrdiny dne i záchranáři, kteří dlouhé týdny celou akci připravovali. „Pracovali jsme na tom velmi dlouho a velmi těžce. Vidět kabinu, jak poprvé projíždí dírou, kterou jsme vyhloubili, bylo prostě neuvěřitelné,“ svěřil se na CNN člen vysvobozovacího týmu Jeff Hart.

***

KDO HORNÍKY ZACHRAŇOVAL?

ALBERT ITURRA Šedesátiletý psycholog pochází z nedalekého město Copiapó. Byl před ním nelehký úkol - měl na starosti jak psychické zdraví horníků v podzemí, tak i duševní pohodu jejich příbuzných na povrchu. Rodinám zavalených mužů vždy říkal, aby se snažili být „pozitivní“, když s uvězněnými horníky mluví. ANDRES LLARENA Chilský námořní velitel a lékař, který u dolu San José pomáhal od 24. srpna. Byl také prvním, kdo kontroloval jejich zdravotní stav, jakmile se dostali ve speciální kleci na povrch. JEFF HART Čtyřicetiletý Američan je odborníkem na hlubinné vrtání. Stal se hrdinou, když se v sobotu vrtná souprava T-130 XT dostala až k horníkům. V době, kdy byl povolán do Chile, zrovna pomáhal americkým vojákům v Afghánistánu vyvrtávat studny.

ANDRÉ SOUGARRET Šestačtyřicetiletý stavební inženýr se pohybuje v těžebním průmyslu již 18 let. Povolali ho, aby koordinoval záchranné operace. PATRICIO ROBLERO Šestatřicetiletý vojenský lékař se spouštěl šachtou dolů, aby mohl zjistit zdravotní stav horníků přímo na místě. Je expertem na pobyt v nebezpečných zónách, v letech 2006 až 2008 sloužil v Iráku. JEAN RAMAGLONI Devětatřicetiletý sportovní lékař měl na starosti tělesnou zdatnost horníků během jejich pobytu v dole. Někteří muži si ale stěžovali, že byl na ně příliš „zlý“, když je motivoval ke každodennímu cvičení, a požadovali raději trenérku-ženu. LAURENCE GOLBORNE Chilský ministr důlního průmyslu trávil u dolu každý den dlouhé hodiny. Z neznámého muže se tak brzy stal nejpopulárnější politik. tes

Autor: