Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sexuální kriminalita má své důsledky, reagují politici na Feriho odsouzení

Česko

  17:06aktualizováno  17:54
Kdysi nadějného politika TOP 09 s velkým vlivem na sociálních sítích Dominika Feriho poslal v pondělí Městský soud v Praze na tři roky do vězení za dvě znásilnění a jeden pokus o něj. Rozsudek je pravomocný. „Je to jasná zpráva, že doba se změnila a sexuální kriminalita má svoje důsledky,“ napsal třeba šéf klubu Pirátů Jakub Michálek.

Feriho chování odsoudila i jeho bývalá strana, za kterou v letech 2017 až 2021 seděl v Poslanecké sněmovně. „Činy, ze kterých ho soud shledal vinným, jsou neakceptovatelné – a to nejenom pro veřejné činitele, ale pro kohokoliv jiného,“ vyjádřila se Markéta Volfová, mluvčí TOP 09. Ta také zdůraznila, že rozsudek komentuje jen v obecné rovině, protože Feri není od května 2021 členem strany.

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek sdělil, že rozhodnutí respektuje. „O vině a trestu rozhoduje soud. Respektuji jeho výrok.“ Kalousek dříve pro Blesk.cz uvedl, že je mu líto obětí a trest si Feri zaslouží. Současná předsedkyně Markéta Pekarová Adamová nereagovala, je na pracovní cestě ve Španělsku.

Podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové jde o pozitivní signál justice směrem k obětem. „S novou definicí znásilnění, kterou jsme úspěšně poslali do Senátu, by od příštího roku měly být kvalifikovány jako znásilnění i další případy. Například, i tady bylo pět případů vyřazeno jen proto, že oběti nevyjádřily dostatečně nesouhlas,“ připomněla Kocmanová úpravu trestního zákoníku, kterou nedávno schválili poslanci.

Rozhodnutí odvolacího soudu ocenila poslankyně STAN Barbora Urbanová, zakladatelka iniciativy Pod svícnem, která se snaží o osvětu a zlepšení právních podmínek pro oběti domácího násilí.

„Věřím, že se do rozhodování soudů všeobecně propíše trend, že se oběti domácího a sexualizovaného násilí neviktimizují a jejich jména nevěší na dveře soudních síní. Stejně tak věřím, že uděláme jako společnost všechno pro to, aby se nikdo nikdy nemusel bát nahlásit oblíbenou celebritu za věci, které druhému dělat nemůže,“ řekla pro iDnes.cz.

„K takovému stavu však zbývá dlouhá cesta, nejen legislativní práce, ale hlavně systémová. Dobrá zpráva pro Česko je, že na té cestě už jsme,“ dodala Urbanová.

„Velký dík obětem, za to že promluvily a pomohly proměnit postoj Česka k sexuálnímu násilí,“ komentovala na síti X ředitelka organizace Konsent a kandidátka do Evropského parlamentu za Zelené Johanna Nejedlová.

Taťána Malá, poslankyně ANO a předsedkyně parlamentního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, na síti X přidala ke komentáři také kritiku Feriho někdejších stranických kolegů, že ke svým vyjádřením nepřidali omluvu obětem.

„Vítám rozhodnutí soudu v kauze Dominika Feriho. Podobné chování nesmí nikomu projít. Jeho chování u soudu navíc ukázalo, že vůbec nechápe, závažnost svého provinění. Za smutné považuji i mlčení Markéty Pekarové Adamové a celé TOP09, kteří nenašli ani sílu se obětem omluvit,“ napsala Malá.

O Feriho vině loni rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3, exposlanec se odvolal. Městský soud v Praze nyní jeho odvolání zamítl. „Logické závěry soudu prvního stupně obstály,“ zdůvodnil předseda senátu Libor Vávra. Odnětí svobody považuje za přiměřený trest. „Za situace, kdy je Dominik Feri uznán vinným za dva závažné činy a jeden přečin sexuálního rázu, uložit jiný než nepodmíněný trest za tuto společenskou škodlivost nelze,“ podotkl.

Feri ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. On vinu odmítá. „Žít v právním státě znamená respektovat i ty rozsudky, se kterými bytostně nesouhlasíme. Trvám si na tom, že k žádnému znásilnění nedošlo,“ reagoval po konci soudního jednání.

Autoři: , ,