Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Feri je vinen, rozhodl soud. Dostal 3 roky vězení, obětem má zaplatit půl milionu

Česko

  8:55aktualizováno  12:11
Soud shledal exposlance Dominika Feriho vinným ve všech bodech obžaloby. Nepravomocně jej odsoudil na tři roky. Je obžalovaný ze dvou znásilnění a pokusu, musí zároveň uhradil poškozeným nemajetkovou újmu ve výši 300 tisíc, 150 tisíc a 60 tisíc korun. Trest si má odpykat ve věznici s ostrahou. „U výslechů poškozených se smál,“ uvedla soudkyně přitěžující okolnost. Feri podal odvolání.

„Dva z Feriho činů mají charakter zvlášť závažného zločinu. Jeho obětmi jsou mladé ženy s vysokým potenciálem do budoucna, u kterých došlo ke snížení kvality života,“ shrnula v odůvodnění soudkyně Lenka Hájková. Výpovědi všech poškozených jsou podle ní věrohodné a potvrzují je další důkazy, které má soud k dispozici. „Dopustil se toho jako mladý politik, kterého dotyčné obdivovaly, vzhlížely k němu a měly k němu důvěru. Absentuje jeho omluva,“ dodala.

Při výpovědích poškozených se ve vedlejší místnosti smál natolik nahlas, že to bylo slyšet až do jednací síně.

Lenka Hájkovásoudkyně

Negativně soud zhodnotil Feriho chování při výsleších poškozených, kterých se Feri účastnil ve vedlejší místnosti. „Při výpovědích se smál natolik nahlas, že to bylo slyšet až do jednací síně. Dvě z poškozených to zaznamenaly a při následných znaleckých vyšetřeních to popisovaly jako velmi negativní zážitek,“ vytýkala soudkyně. Jeho nevhodné chování kritizovala také advokátka poškozených Adéla Hořejší.

Ve prospěch Feriho je podle soudu na místě hodnotit Feriho dosavadní bezúhonnost a čistý trestní rejstřík. „Lze přihlédnout i k tomu, že se trestné činnosti dopustil ve věku blízkém k věku mladistvých,“ řekla také. Jeho trest má podle ní výchovný charakter a je úhrnný za více činů.

Vinný ze všech bodů obžaloby

Státní zástupkyně obvinila Feriho ze tří skutků. Dva z nich se měly stát v březnu a listopadu roku 2016 ve Feriho bytě. Obě dívky Feri podle obžaloby přes jejich nesouhlas líbal a osahával, následně s nimi prováděl sexuální praktiky. Feri si po dobu čtení rozsudku dělal poznámky do bloku.

Kauza Dominika Feriho

PRVNÍ SVĚDECTVÍ: Zatarasil dveře, donutil mě k sexu. Feri po obvinění oznámil rezignaci

POPŘENÍ: Sexuální násilí popírám. Za nevhodné chování se stydím, uvedl Feri

ZASTÁNCI: Je to normální, hájí Schwarzenberg Feriho. Zbytek TOP 09 je zdrženlivý

ODLOŽENÉ PŘÍPADY: Stížnost pěti žen na Feriho žalobce zamítl, dál mu ale hrozí deset let vězení

POKUS O SEBEVRAŽDU: Exposlanec Feri utrpěl bodnořezná zranění. Měl se pokusit o sebevraždu

PODCAST: Právo je tvořeno muži pro muže, Feriho soud to zlomí, říká vysokoškolská ombudsmanka Pavla Špondrová

ÚNOROVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Nutit k sexu jsem nepotřeboval, hájil se Feri a Na chodbě soudu se Feriho pokusil napadnout muž.

DUBNOVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Pokračoval soud s Ferim. Po znalkyni vypovídali bývalí partneři poškozených

Za obviněním jsou peníze i média, hájil se Feri. Soud pokračuje v červenci

EXPERTKA: Vlna MeToo se teď v Česku asi nezvedne. Byla by ale potřeba

KOMENTÁŘ: Feri vrací úder. Svým obětem

ŘÍJNOVÉ SOUDNÍ STÁNÍ: Odmítla jsem ho, pak mi ukončil stáž. Svědkyně popsala Feriho chování

Jedné z poškozených, tehdy sedmnáctileté dívce, nabídl nápoj, po kterém se dostala do stavu ztráty vědomí a paralýzy, čehož obžalovaný využil. Poté, co se ocitla na posteli, jí sahal na přirození, zasouval prsty do pochvy, měl s ní orální sex, zaznělo v rozsudku. „Jednání mělo dopad na její psychický stav a ovlivnilo její život,“ uvedla soudkyně.

Vinný byl Feri shledán i ze třetího skutku, napadení stážistky v Poslanecké sněmovně. „Začal poškozenou osahávat, tlačil se na ni, snažil se ji líbat. Stavěla se k jeho jednání odmítavě, snažila se odmítat, říkat, že nemůžou. Obžalovaný však nesouhlas ignoroval a i přes něj pokračoval v osahávání a dále se na ni tlačil, až ji zatlačil ke kuchyňské lince, kde už neměla prostor ustupovat,“ přečetla soudkyně. „Dopustil se jednání, které směřovalo k tomu, že jiného násilím donutí k pohlavnímu styku, k dokonání však nedošlo,“ dodala. Spáchal tedy závažný zločin znásilnění ve stádiu pokusu.

Feri podle soudkyně u první poškozené navíc věděl, že jí je sedmnáct let, tedy že je nezletilá. Věrohodnost její výpovědi potvrdila elektronická komunikace. Mladou ženu podle jejích slov pobouřilo, když Feri podpořil kampaň proti sexuálnímu násilí ještě dlouho předtím, než vyšly články na serverech Deník N a portálu A2larm.. Ferimu tehdy napsala: „’Já jsem také řekla ne‘,“ citovala ji soudkyně.

Věrohodnost potvrzuje i znalecký posudek. „Nebyla zjištěna motivace, proč by mluvila nepravdu,“ uvedla soudkyně. Feri se snažil rozporovat, že by jí podal nápoj s omamnou látkou, na což soudkyně uvedla, že mohlo jít o paralýzu, tedy neschopnost se pohnout kvůli enormnímu stresu.

Soudkyně zmiňovala, že pro všechny poškozené bylo přelíčení emočně náročné, vypovídaly však souvisle a věrohodně. Jejich výpovědi potvrdily také důkazy v podobě následné elektronické komunikace a soudní znalci.

Poškozená, kterou napadl ve sněmovní kuchyňce, byla v nejvypjatějších chvílích byla plačtivá a rozrušená, uvedla soudkyně. Její výpověď o pokusu o znásilnění ve Sněmovně potvrdil protokol o ohledání místa činu. „Z kontextu těchto důkazů a výpovědi je zřejmé, že ji nevedl do své kanceláře, ale zasedací místnosti s velkým stolem a kuchyňkou za ní,“ popsala soudkyně s tím, že se Feri nemusel obávat, že je někdo vyruší, neboť se čin stal pozdě v noci.

Její věrohodnost potvrdila rovněž elektronická komunikace, včetně komunikace s Ferim z následujícího dne, který napsal, že to „pokazil“ a chce to napravit tím, že jí zve na oběd.

Odvolám se, hlásí Feri

Sám Feri si během čtení rozsudku zapisoval poznámky do bloku. Po jednání znovu opakoval, že je nevinen. „Jsme zklamaní, jsem odsouzen za něco, co se nestalo,“ komentoval pro novináře a novinářky. „Velmi těžce se to poslouchá,“ litoval také a znovu se odkazoval na údajné rozpory ve výpovědích poškozených.

Na otázku, zda se choval během jejich výslechů neomaleně, odvětil, že nemá ten dojem. Nyní společně s právními zástupci počká na písemné doručení rozsudku, po kterém se odvolá.

Státní zástupkyně Petra Gřivnová uvedla, že je s rozsudkem spokojená. „Obžalovaný byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby. Výrok o trestu plně odpovídá mému návrhu ze závěrečné řeči,“ řekla po skončení jednání.

Zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší řekla, že peněžitý trest by mohl být uložený vyšší, pro poškozené je ale zásadnější, že soud pojmenoval to, co se jim stalo, za závažné a škodlivé.

„Otázka trestu už je vedlejší a trestní řád ani nedává možnost poškozením podávat odvolání o výši trestu. To může udělat jenom paní státní zástupkyně a vzhledem k tomu, že soud vyhověl jejímu návrhu, nevím, jestli to bude zvažovat,“ uvedla Hořejší.

Neuvěřitelné, komentovala Hořejší přímý přenos ze síně

Pracovníci soudu zahájili den losováním těch, kteří budou smět na kameru natáčet rozsudek. Zbytek směl pořizovat pouze hlasový záznam. Feri přišel před devátou a s médii odmítl mluvit. Na otázku, zda trvá na své nevině, odpověděl, že samozřejmě.

Jedna ze tří redakcí, kterým bylo umožněné čtení rozsudku natáčet, dělala živý přenos. Ten však senát podle soudkyně nepovolil. Omezený počet míst odůvodnila mluvčí soudu velikostí jednací síně a snahou o zachování důstojnosti řízení.

Po skončení komentovala živý přenos ze síně také zmocněnkyně Hořejší. „Je to úplně neuvěřitelné. Absolutně nechápu, jak je tohle možné, když celou dobu je řízení zavřené a chrání se identita poškozených. Považuji to za vrchol nevkusu,“ kritizovala.

Feriho kauzu spustily články novinářů Apoleny Rychlíkové a Jakuba Zelenky ze serverů A2larm a Deník N. Feri poté rezignoval na svůj poslanecký mandát a zrušil účast v parlamentních volbách, ve kterých měl kandidovat za koalici SPOLU ze čtvrtého místa pražské kandidátky. Strana TOP 09 jej také vyzvala, aby přerušil své členství, než se kauza prošetří. Zmizel rovněž se sociálních sítí.

Po zveřejnění svědectví se některé z poškozených rozhodly exposlance zažalovat. Po deseti měsících policie Feriho obvinila ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj, pět dalších případů odložila. Státní zástupkyně uvedla, že ve věci nebylo možné dovodit naplnění objektivní či subjektivní stránky trestného činu znásilnění. Podle expertů to bylo kvůli stávající definici znásilnění, která počítá pouze s použitím násilí nebo zneužití bezbranosti.

Soudní stání začala v únoru tohoto roku, pokračovala v dubnu a poté v říjnu. V úterý zazněly závěrečné řeči.

Kauza Dominika Feriho

PRVNÍ SVĚDECTVÍ: Zatarasil dveře, donutil mě k sexu. Feri po obvinění oznámil rezignaci

POPŘENÍ: Sexuální násilí popírám. Za nevhodné chování se stydím, uvedl Feri

ZASTÁNCI: Je to normální, hájí Schwarzenberg Feriho. Zbytek TOP 09 je zdrženlivý

ODLOŽENÉ PŘÍPADY: Stížnost pěti žen na Feriho žalobce zamítl, dál mu ale hrozí deset let vězení

ZRANĚNÍ: Exposlanec Feri utrpěl bodnořezná zranění. Měl se pokusit o sebevraždu

ÚNOROVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Nutit k sexu jsem nepotřeboval, hájil se Feri a Na chodbě soudu se Feriho pokusil napadnout muž.

DUBNOVÁ SOUDNÍ STÁNÍ: Pokračoval soud s Ferim. Po znalkyni vypovídali bývalí partneři poškozených

Za obviněním jsou peníze i média, hájil se Feri. Soud pokračuje v červenci

ŘÍJNOVÉ SOUDNÍ STÁNÍ: Odmítla jsem ho, pak mi ukončil stáž. Svědkyně popsala Feriho chování

PŘELOMOVÝ SOUD: Právo je tvořeno muži pro muže, Feriho soud to zlomí, říká vysokoškolská ombudsmanka Pavla Špondrová

EXPERTKA: Vlna MeToo se teď v Česku asi nezvedne. Byla by ale potřeba

KOMENTÁŘ: Feri vrací úder. Svým obětem