Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Don Quijote na Portě zvítězil

Česko

Mezinárodní finále rozdělilo řadu cen. Ale diváky přitáhli hlavně hosté

ÚSTÍ NAD LABEM Festival trampské, country a folkové hudby Porta ani po více než čtyřicetileté historii neupadá v zapomnění. Do severočeské metropole zavítal od čtvrtka do soboty už po třiadvacáté.

Nečekané rozmary počasí čekaly první diváky mezinárodního finále ihned během prvního vystoupení kapely Blue Eyes na terase místního Domu kultury. Prudká bouře, která se přes Ústí tou dobou přehnala, doslova smetla hlediště. Po deseti minutách ovšem opět svítilo slunce a mohlo se opravdu začít. Do Velkého sálu Domu kultury se o půl osmé přihnal country Vlak na Dobříš.

Okamžikem, jenž dle pořadatelů vstoupil do dějin Porty, bylo společné vystoupení dvou legend - Jiřího Suchého s Kapitánem Kidem. Ti chtěli podle vlastních slov především pobavit, což se jim podařilo na výbornou. Skupiny Hop Trop a Pacifik naopak byly hudebním zákuskem prvního večera.

Vítězem Autorské Porty se v pátek stala skupina Jane country z Brna s písní Don Quijote. Jejich pop-rocková píseň konzervativnější část publika trochu rozladila a žánrově do programu zrovna nezapadala. „Na soutěž, jako je Porta se tohle moc nehodí, ale je to skvěle provedené,“ komentoval je jeden z diváckých hodnotitelů.

Kvalitou provedení se ovšem vyznačovali téměř všichni soutěžící. Výjimkou se stala ústecká skupina Viejos, které nástroje a hlasy ladí jen na studiové nahrávce, zatímco koncertní provedení dokázalo pěkně potahat za uši. Přesto i oni byli oceněni Ústeckým stříbrňákem. Mezi hosty pátečního večera se s vřelým přijetím setkalo i vystoupení PK bandu Petra Kocmana, který na pódium jako hosta přizval i Pavla Bobka. Zpívalo a tleskalo tak celé Lidické náměstí.

Cenu dostal skoro každý Titul nejlepší český interpret si letos domů odvezla v sobotu vystupující a do blues laděná kapela Alibaba z Olomouce. Interpretační Portu vyhrála bluegrassová dánsko-česká formace G-Runs. Brilantní, strhující a usměvaví. Polská Grupa Furmana přivezla naprosto originální a osvěžující projev, inspirovaný židovským folklorem, a odměnou byla Divácká Porta.

Porota udělila i Miss Porta Patricii Theimerové ze skupiny D. N. A. a Zlatou Portu nestorovi trampské scény Tonymu Linhartovi.

Cenu města Ústí nad Labem obdrželi Neznámi ze Slovenska. Hvězdami večera se ale nakonec stejně stali osvědčení hosté: mohutně aplaudovaný písničkář Pavel Dobeš a skupina Greenhorns, která festival s velkým ohlasem publika důstojně ukončila .

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...