Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doping? Ne. Trest za to, že jsme dobří, tvrdí Rusové

Česko

MOSKVA/PRAHA Pětice špičkových ruských atletek, které se nesmějí zúčastnit olympijských her, byla z dopingu nařčena neprávem. Tvrdí to ruští funkcionáři z národního atletického svazu.

Ruská strana je totiž přesvědčena, že jde o komplot. A přináší řadu verzí a důkazů o nevině všech atletek. Celá aféra je prý ve skutečnosti staršího data: vzorky, které atletky usvědčily, byly údajně odebrány už v roce 2007.

Jak je ale možné, že se o nich dosud nikdo nezmínil? Jejich výsledky přece musely být známy – ptá se ruský tisk. Sportovní komentátoři včera v nejrůznějších novinách rozhořčeně charakterizovali situaci slovy: „Nejde o sport, ale o politiku. Fair play zahynula!“ Šéftrenér ruských atletů Valentin Maslakov pak v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Sport dokonce otevřeně prohlásil: „To je dárek k olympijským hrám. Je to velmi špatné. Myslím, že vynikající výsledky našich sportovců leží v žaludku mnoha lidem.“ Rozhořčení funkcionáři národního atletického svazu tvrdí, že „něco takového čekali“, a chtějí si stěžovat na Mezinárodní atletickou federaci (IAAF). Právě ona rozhodla o vyloučení ruských atletek, z nichž některé patřily k velkým favoritkám, z olympijských soutěží.

„Jsme zkrátka moc dobří, a tak nám to patří,“ citovala ruská média reakci jednoho z posluchačů stanice Sport, která je zřejmě nejvýstižnějším vyjádřením postoje celého Ruska k aféře.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

Mezinárodní atletická federace vystavila distanc sedmi ruským sportovkyním, ale jen pět z nich se mělo zúčastnit olympiády.

Hned několik jich mělo podle šéftrenéra Maslakova reálnou šanci získat ve své disciplíně zlatou medaili – jmenovitě mistryně světa v běhu na 1500 metrů Taťána Tomašovová, halová mistryně světa v běhu na 1500 metrů Jelena Sobolovová a mistryně Evropy v hodu diskem Darja Piščalnikovová.

Ruský olympijský výbor situaci oficiálně nekomentuje, ale v kuloárech se šušká, že to není poslední skandál spojený s ruským olympijským týmem. Ani na nejvyšších místech prý nikdo nepochybuje, že atletky byly obviněny křivě.

Celá kauza se totiž zakládá na skutečnosti, že vzorky moči odebrané dotyčným atletkám v dubnu 2007 nesouhlasí s těmi, které jim odebrali na mistrovství světa v srpnu stejného roku. Na základě tohoto faktu IAAF usoudila, že Rusky užívaly v období před dubnem 2007 nedovolené preparáty, a proto vzorky vyměnily. V létě je pak už nebraly, a proto odevzdaly vzorky vlastní.

Kdo zaměnil vzorky?

Funkcionáři ruského atletického svazu se ale domnívají, že první vzorky musel někdo za jiné zaměnit záměrně, aby atletky poškodil. A nebyl to prý Rus.

Moskva se teď oficiálně dotazuje IAAF, proč byly výsledky zkoušek zveřejněny až teď, kdy už není reálné, aby dotyčné prokázaly svou nevinu. Atletky se v poslední době zúčastnily řady významných soutěží, a i když IAAF o problému musela vědět, nechala je závodit, podivuje se komentátorka listu Sport Express Jelena Vajcechovská. Podle ní IAAF původně nechtěla rozdílnost vzorků řešit, ale později ze záhadného důvodu změnila názor.

***

Další dopingové skandály spjaté s OH

LABORATOŘ BALCO V roce 2003 vyplulo na povrch, že kalifornská laboratoř BALCO vyráběla čtyři roky nezjistitelný steroid THG. Doping zpětně přiznali přední američtí atleti a šampioni Marion Jonesová a Tim Montgomery. ŘECKÁ OSTUDA Přední sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová se těsně před olympiádou v Aténách v roce 2004 vyhýbali dopingovým kontrolám a byli z her vyloučeni. PODVÁDĚJÍCÍ MAĎAŘI Oba získali v Aténách zlato, ale jak diskař Róbert Fazekas, tak kladivář Adrián Annus podváděli v Aténách při kontrole vzorků.

O autorovi| Autorka je spolupracovnicí LN

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat