Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doping? Ne. Trest za to, že jsme dobří, tvrdí Rusové

Česko

MOSKVA/PRAHA Pětice špičkových ruských atletek, které se nesmějí zúčastnit olympijských her, byla z dopingu nařčena neprávem. Tvrdí to ruští funkcionáři z národního atletického svazu.

Ruská strana je totiž přesvědčena, že jde o komplot. A přináší řadu verzí a důkazů o nevině všech atletek. Celá aféra je prý ve skutečnosti staršího data: vzorky, které atletky usvědčily, byly údajně odebrány už v roce 2007.

Jak je ale možné, že se o nich dosud nikdo nezmínil? Jejich výsledky přece musely být známy – ptá se ruský tisk. Sportovní komentátoři včera v nejrůznějších novinách rozhořčeně charakterizovali situaci slovy: „Nejde o sport, ale o politiku. Fair play zahynula!“ Šéftrenér ruských atletů Valentin Maslakov pak v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Sport dokonce otevřeně prohlásil: „To je dárek k olympijským hrám. Je to velmi špatné. Myslím, že vynikající výsledky našich sportovců leží v žaludku mnoha lidem.“ Rozhořčení funkcionáři národního atletického svazu tvrdí, že „něco takového čekali“, a chtějí si stěžovat na Mezinárodní atletickou federaci (IAAF). Právě ona rozhodla o vyloučení ruských atletek, z nichž některé patřily k velkým favoritkám, z olympijských soutěží.

„Jsme zkrátka moc dobří, a tak nám to patří,“ citovala ruská média reakci jednoho z posluchačů stanice Sport, která je zřejmě nejvýstižnějším vyjádřením postoje celého Ruska k aféře.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

Mezinárodní atletická federace vystavila distanc sedmi ruským sportovkyním, ale jen pět z nich se mělo zúčastnit olympiády.

Hned několik jich mělo podle šéftrenéra Maslakova reálnou šanci získat ve své disciplíně zlatou medaili – jmenovitě mistryně světa v běhu na 1500 metrů Taťána Tomašovová, halová mistryně světa v běhu na 1500 metrů Jelena Sobolovová a mistryně Evropy v hodu diskem Darja Piščalnikovová.

Ruský olympijský výbor situaci oficiálně nekomentuje, ale v kuloárech se šušká, že to není poslední skandál spojený s ruským olympijským týmem. Ani na nejvyšších místech prý nikdo nepochybuje, že atletky byly obviněny křivě.

Celá kauza se totiž zakládá na skutečnosti, že vzorky moči odebrané dotyčným atletkám v dubnu 2007 nesouhlasí s těmi, které jim odebrali na mistrovství světa v srpnu stejného roku. Na základě tohoto faktu IAAF usoudila, že Rusky užívaly v období před dubnem 2007 nedovolené preparáty, a proto vzorky vyměnily. V létě je pak už nebraly, a proto odevzdaly vzorky vlastní.

Kdo zaměnil vzorky?

Funkcionáři ruského atletického svazu se ale domnívají, že první vzorky musel někdo za jiné zaměnit záměrně, aby atletky poškodil. A nebyl to prý Rus.

Moskva se teď oficiálně dotazuje IAAF, proč byly výsledky zkoušek zveřejněny až teď, kdy už není reálné, aby dotyčné prokázaly svou nevinu. Atletky se v poslední době zúčastnily řady významných soutěží, a i když IAAF o problému musela vědět, nechala je závodit, podivuje se komentátorka listu Sport Express Jelena Vajcechovská. Podle ní IAAF původně nechtěla rozdílnost vzorků řešit, ale později ze záhadného důvodu změnila názor.

***

Další dopingové skandály spjaté s OH

LABORATOŘ BALCO V roce 2003 vyplulo na povrch, že kalifornská laboratoř BALCO vyráběla čtyři roky nezjistitelný steroid THG. Doping zpětně přiznali přední američtí atleti a šampioni Marion Jonesová a Tim Montgomery. ŘECKÁ OSTUDA Přední sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová se těsně před olympiádou v Aténách v roce 2004 vyhýbali dopingovým kontrolám a byli z her vyloučeni. PODVÁDĚJÍCÍ MAĎAŘI Oba získali v Aténách zlato, ale jak diskař Róbert Fazekas, tak kladivář Adrián Annus podváděli v Aténách při kontrole vzorků.

O autorovi| Autorka je spolupracovnicí LN