Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

ODA vznikla podstatně dříve než ODS

Ad LN 3. 12.: Politická eutanazie

Václav Klaus se nejen nezasloužil o vznik ODA, ale dokonce s ním nemá nic společného. ODA totiž vznikla (na tehdejší dobu podstatně) dříve než ODS, tedy ani nemohla vzniknout z důvodu jakýchkoli „osobních animozit“. 17. prosince 1989, v době, kdy ještě naprostou většinu československého lidu rozpalovala myšlenka, že bude konečně možné se dočkat „demokratického socialismu“, rozhodlo 13 členů přípravného výboru - především významní pravicoví představitelé disentu, jako Pavel Bratinka a Daniel Kroupa, spolu s několika mladými ekonomy - o vzniku ODA. K registraci strany došlo posléze v březnu 1990, když se podařilo shromáždit tehdy potřebný počet podpisů nutných pro tento úkon. Taková jsou fakta. Jistěže za těmito a dalšími fakty je poměrně vzrušující historie role ODA v četných porevolučních bitvách ve válce „o charakter státu“. Ale to je jiná kapitola.

Libor Kudláček, bývalý člen ODA

Jak si lupu v pohodě užít

Ad LN 4. 12.: Co koupit za 560 miliónů

Pochybuji, že by zloděj svůj půlmiliardový úlovek utratil za stovky škodovek nebo se tisíckrát ženil. Ale určitě mu zbude dost, pokud si koupí pár pracovníků bezpečnosti včetně jejich nadřízených a nějakého toho právníka. Dokonce si pak, po odložení své kauzy, bude moci svého lupu v pohodě užívat, třeba i někde v cizině.

Ondřej Fischer, Praha

Není Anopyrin jako Anopyrin

Ad LN 29. 11.: Jak to bude s doplatky léků? ptají se čtenáři

Jsem pacient se srdečním a cévním onemocněním, po by-passu (aortokoronárním přemostění) před více než dvaceti lety. Po infarktu myokradu před třemi lety mi byly implantovány tři stenty.

Trvale jsem pod odbornou lékařskou - kardiologickou kontrolou. V průběhu uplynulých dvou let jsem se informoval jak u svého kardiologa, tak při kontrole u kardiologa na klinice v Praze a posléze i v lékárně. že dělením-čtvrcením Anopyrinu 400 nelze nahradit tabletu Anopyrinu 100, protože ve složení obou léků je určitý rozdíl a jedna čtvrtina Anopyrinu 400 není totéž jako jedna tableta Anopyrinu 100.

Každý z těchto léků má zcela jinou indikaci (jak sami uvádíte i ve svém rozboru).

Považuji proto za potřebné upozornit, že zmínění „experti ministerstva zdravotnictví“ zřejmě podávají špatné informace nevědomky -a pak to nejsou odborníci, nebo pacienty klamou vědomě - a to je zlé!

Jako pacient ve věku téměř 78 let vysoce oceňuji práci, schopnosti a odbornost našich lékařů a zdravotníků, ale velice mi vadí, jak neodborně a nepromyšleně i bezohledně se pan ministr a jeho resort staví k lékařskému stavu - odstraňování odborníků, zvyšování počtu pracovních hodin.

Pan magistr Cikrt, který je podle LN tím nejlepším mluvčím, vyčítá starým lidem velikou spotřebu léků. Nikdy jsem nekouřil, jsem abstinent, žiji střídmě - ale jsem kardiak a diabetik na inzulinu. Proto musím užívat jak více léků (sedm), tak čtyřikrát denně inzulin. Dovoluji si proto panu ministru Julínkovi i jeho mluvčímu navrhnout osvědčenou metodu z dob antických: ty staré, nemohoucí, nemocné a obtížné, kteří těm zdravým a mladým ujídají z krajíce, shazovat ze skalních útesů. Bývalý šéfredaktor Zdravotnických novin pan Cikrt by i to dokázal obhájit.

Jan Holeš, Nymburk

Čunek se vrací do vlády. A co Gross?

Ad LN 5. 12.: Čunek míří zpět do vlády

Tak se dozvídáme, že obvinění bratra Čunka bylo liché. A tak je logické, že by se měl vrátit do vlády, že ano? Vždyť to bylo předem avizováno. Což o to, svoje místo má stále k dispozici.

V uplynulých letech bylo takových lichých obvinění více. Za všechny jmenujme obvinění JUDr. Grosse. A také bylo shledáno jako neoprávněné. Tak tedy i Standa by se měl vrátit do vlády. I to bylo tehdy avízováno. A hned bych pro něj měl nové ministerstvo. Mohlo by to být ministerstvo, které by se staralo o to, jak zhodnotit akcie, které jsme získali během kuponové privatizace. Že to pan doktor dovede, dokázal nedávno. Byl by to muž na svém místě!

Ale je zde ještě také jiná věc. Co s těmi, kteří takovou kampaň rozpoutali? Jedním z velmi slyšitelných kritiků v obou aférách byl, pokud se nemýlím, ing. Kalousek. Co s ním? Stále ponechat? Nebude se mýlit tentokrát při spravování našich společných peněz? Snad zase zahýbe stojatými vodami naší politiky.

Josef Sedlák, Brno

Cesta do bezpečí

Ad LN 5. 12.: Dobrá zpráva?

Dovolte mi, abych poděkoval panu Paroubkovi za všechny dosud nechápavé lidi. Konečně se našel moudrý člověk, který nás upozornil na skutečnost, že Rusko je silné a má silnou vládu. Opravdu, vypadá to tak, že on je první kdo na to přišel. Bylo by jistě pro nás všechny dobré, kdyby nám také objasnil, jaké poučení a jaké závěry z toho pro nás vyplývají. Předpokládám, že to bude něco ve smyslu co nejdříve zrušit spojenectví s USA a vystoupit z NATO (na tuto možnost se už dávno a prozřetelně informoval pan Kavan) a následně vstoupit do svazku s oním mocným slovanským dubiskem. Pak budeme konečně v bezpečí a budeme moci v klidu budovat demokracii podle vzoru nového cara.

Vilém Hofman, Libáň

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...