Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Posselt kdovíproč stále fascinuje část novinářů

Ad LN 2. 6.: Europarlament: pilná KSČM

Donedávna jsem si myslel, že europoslance a šéfa Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernda Posselta už může brát vážně tak nanejvýš Bohumil Doležal. Ale Posselt stále kdovíproč fascinuje část českých novinářů - v pondělních LN je to právě on, kdo dostal slovo při hodnocení českých europoslanců. ODS popisuje takto: „Není ale slyšet o většině členů ODS. Izolují se.“ Nezbývá než se nad novopečeným odborníkem na Čechy hořce pousmát. Takže ODS „objektivně“ hodnotí člověk, který tuto stranu v minulosti obviňoval z nacionalismu a antievropanství a který notoricky škodí česko-německým vztahům svou neustálou snahou právně a politicky otevírat uzavřené kapitoly minulosti. Poněkud nevkusné.

Nicméně, pokud ale pan Posselt konstatoval své osobní pocity, nezbývá než s ním souhlasit. Od pana Posselta jsme opravdu názorově zcela izolováni a hodláme zůstat izolováni i nadále. Odmítáme totiž jeho představy evropské integrace, jeho hodnocení poválečného odsunu Němců a požadavky na zrušení dekretů prezidenta republiky a také cíle a záměry, které prosazuje jím reprezentované sdružení.

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS

Čeští rekreanti, slyšte!

Ad LN 3. 6.: Češi kvůli zákazu potravin zanevřeli na Chorvatsko

Rozhodl jsem se, že již nemohu déle mlčet. Byl jsem několikrát v Chorvatsku, takže má informace není z druhé ruky. Čeští rekreanti, slyšte: Je to sice k neuvěření, ale v Chorvatsku mají obchody a tržnice a v nich - světe, div se! - je ke koupi vše, včetně mléka a masa. Takže vozit s sebou zásoby netřeba! A další dobrá zpráva pro šetřílky: Dovoz plechovkového piva je stále povolen!

Václav Vančura, Sezimovo Ústí

Limonáda se sedmi brčky

Ad LN 3. 6.: Češi kvůli zákazu potravin zanevřeli na Chorvatsko

Dovolená v Chorvatsku. Na terásce útulné hospůdky:

„Pane vrchní, sklenici limonády, prosím.“ „A co si přeje zbytek rodiny?“ „Samozřejmě sedm brček!“

Jiří Hora, Praha

Primátor Bém pracuje se špatnými čísly

Ad LN 3. 6.: Nad Havlem mne oblila vlna hněvu

Nesmírně si vážím snahy pana primátora Béma vnést do vleklého sporu o pražskou kulturu trochu pragmatismu a hledat optimální řešení. Vážím si i rozpočtu, kterým město Praha podporuje kulturu, a to na úrovni srovnatelné s jinými evropskými metropolemi. Má to však jeden háček. Jeho radní pro kulturu a jeho tým mu podsouvají špatné informace. Dovolte mi opravit čísla, která pan primátor včera použil.

Praha dává více než 400 milionů na divadla, nikoli však na pouhých 18 z 98, ale na desítky divadel a divadelních projektů. Kolega Just spočítal, že jich je přes 60. Není tedy pravdou, že 18 divadel je hojně dotováno a ostatní se musejí uživit sama. Ministerstvo kultury podporuje tři pražské divadelní subjekty (Národní divadlo, Státní operu a Laternu magiku) částkou 622 milionů ročně, dále dotuje Program na podporu profesionálních divadel částkou 64,7 mil. a granty na divadla částkou 38,7 mil. Celkový součet těchto prostředků činí přes 725 milionů, což je 1,7krát více, než dává hlavní město Praha na divadla. Město Praha zvýšilo prostředky na granty, stalo se tak i díky transformaci příspěvkových organizací, jejichž rozpočty byly přesunuty do grantů (v celkové výši přes 60 milionů korun). I tak lze konstatovat, že na přibývající počet žadatelů (letos více než 700) město reaguje postupným zvyšováním rozpočtu na granty.

Dny neklidu však nevypukly proto, že by v systému bylo málo peněz, ale proto, jak je s nimi nakládáno. 208 milionů by bylo optimálním rozpočtem na granty pro neziskové projekty, letos z něj ale plynulo 32 milionů na navyšování zisků cca deseti podnikatelů a už z minula v nich jsou vázány prostředky na podnikatelské subjekty (například Palác Akropolis - 14,5 mil. korun). Politickou odpovědnost za tyto úniky z veřejných rozpočtů nese radnice, a je proto třeba se tím urychleně začít zabývat. Například důsledným projednáním požadavků petice Za Prahu kulturní.

Mgr. Yvona Kreuzmannová, členka grantové komise, nezávislá konzultantka MK ČR

Jen ať si hladovějí

Ad LN 2. 6.: Politici ČSSD budou kvůli radaru štafetově hladovět

Hladovka antiradarových fanatiků působí trapně a směšně. O bezpečnostních záležitostech se přece nikde nejedná formou referenda a dohoda s USA o zajištění bezpečnosti nás, USA a NATO není záležitostí trhovců a ekoteroristů z Greenpeace. Jak mohou rozhodovat lidé, kteří věci nerozumí? Co ví o bezpečnostních principech „ustarostěná“ Táňa Fischerová? Co o světových hrozbách vůbec tuší Aňa Geislerová? Seznam exponentů proti radaru je výmluvný. Jde o levičáky, kterým tak moc nevadila základna SSSR, dále lidi, kteří nechápou nebezpečí světového terorismu, a konečně lidi, kteří se chápou každé příležitosti ke zviditelnění. Jména Uhl, Zubová či Gajdůšková netřeba komentovat, jména hysterických hereček jakbysmet. Sociolog Keller je ovšem třída svého druhu, známá svým komunistickým smýšlením nejen na Moravě a ve Slezsku. Svůj k svému a po nás třeba potopa. Podle mého, ať hladovějí co nejdéle. A marně.

L. M. Dubský, Teplice

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy