Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Kdo má hlavu v písku, bývá často sežrán

Ad LN 4. 9.: Nezpochybňuji změnu klimatu, ale...

Musím říct, že již dávno jsem nečetl větší „vědeckou“ fantasmagorii, než co zplodil profesor půdoznalectví pan Miroslav Kutílek. Z celého článku vyplývá, že ti, kdo hovoří o tzv. globálním oteplování, strkají hlavu do písku před skutečností, že k žádnému globálnímu oteplování vinou lidí vlastně vůbec nedochází.

Nevím. Jsem v tomto oboru pouhým laikem. Selský rozum mi však říká, že když někdo v článku uvede, že nezpochybňuje změnu klimatu, přičemž uvede řadu různých období, kdy údajně teploty byly vyšší než dnes, a přitom současně prohlásí: „Oteplování tedy nenastalo vlivem skleníkových plynů. Způsobily ho další faktory,“ musím se ptát, zda tedy nějaké globální oteplování dnes vůbec je, či nikoliv. Je totiž nabíledni, že i pan profesor si je vědom, že ke změnám teploty historicky dochází.

Dle mého názoru však není důležité, zda nějaké to oteplování vůbec je, či není. Ale pokud existuje byť miniaturní podezření na globální oteplování, je nutné si zodpovědět tyto otázky: a) Je globální oteplování pro tuto planetu škodlivé, či ho můžeme ignorovat? b) Pokud ho ignorovat nemůžeme, je v případě dosažení jeho únosnosti vratné, či nevratné? c) Pokud je „nevratné“, není náhodou pro lidstvo lepší si na něj už teď dát majzla?

A je prdlačku důležité pachtit se za zjištěním, zda ho dělají lidé, či nikoliv. No, a pokud nevím, co ho způsobuje, tak holt si dám „majzla“ na veškeré jeho potenciální příčiny už teď. Každý blb, počínaje automechanikem až po doktora, vám přece řekne, že prevence je v jejich činnosti to nejdůležitější. Jen ti naši páni profesoři to evidentně nevědí.

Václav Šťastný, Praha

V kampani i politice se snažím o otevřenost

Ad LN 3. 9.: Plakátové memorandum Dany...

Z příspěvku mého stranického kolegy Oldřicha Janeby je zřetelné, že Martin Bursík a jeho příznivci ztrácejí nervy. Pana Janebu nejvíce znepokojuje část mé předvolební kampaně ve formě plakátů, která je nová, a proto pro někoho možná překvapivá. Plakáty ovšem na nikoho osobně neútočí, pouze ve vizuální podobě shrnují současné problémy zelených. Někteří komentátoři přitom mou kampaň hodnotí jako otevřenou, potřebnou a zajímavou. Delegáti sjezdu ode mne dostali srozumitelnou a jasnou informaci o mých názorech na současnou politiku Martina Bursíka. Je zajímavé, že se v této souvislosti Oldřich Janeba nezmiňuje o několika účelově založených internetových stránkách obsahujících nepravdivé, urážlivé a nevkusné informace o mé osobě. To mu zřejmě vůbec nevadí.

I on se mě snaží zařadit do role jakési levicové političky, když tvrdí, že mou kampaň řídí lidé kolem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a majitel agentury Médea Jaromír Soukup.

To je naprostý nesmysl. Například Paroubkova poradce Jaroslava Tvrdíka jsem já osobně viděla asi dvakrát v životě. Přitom to byl právě Martin Bursík, který v době konání volby prezidenta republiky úzce spolupracoval s vedením opoziční ČSSD a navíc přímo s Jaroslavem Tvrdíkem. Jaromíra Soukupa jsem naproti tomu paradoxně poznala právě díky předsedovi strany Martinu Bursíkovi, a to v době, kdy velmi intenzivně pomáhal nejen naší straně v předvolební kampani, ale také přímo Martinu Bursíkovi v jeho osobních záležitostech.

O tom, že jsem snad jakýmsi pasivním přihlížejícím průběhu své předvolební kampaně, také nemůže být ani řeči. V zásadních otázkách a záležitostech se totiž rozhoduji zcela samostatně. Má politika je jasná: prosazuji setrvání Strany zelených v koaliční vládě ODS a KDU-ČSL, preferuji rozhodování ve Straně zelených na základě široké diskuse a konsenzu, trvám na maximálně možném plnění volebního programu Strany zelených i v rámci koaliční vlády.

Dana Kuchtová, 1. místopředsedkyně SZ

Češi sladí Evropu

Ad LN 5. 9.: „Působí to jako hrozba“

Jak přispěli dva sportovci a modelka k evropské integraci a její prestiži v České republice? Nijak. Co vědí o fungování institucí EU a o povaze práce v nich? Nic. A přesto jsou prý „tvářemi českého předsednictví“. Unie je pro ně nudná, a tak svůj odstup dávají najevo „hrou s kostkou“. K jakému pocitu hrdosti Čechů může taková kampaň přispět? Co nového a smysluplného jim může o EU a našem předsednictví sdělit? Důvod, proč celebrity ve spotu účinkují zdarma, je prostý. Slouží k jejich osobní sebeprezentaci.

Také Maryša v dramatu Mrštíků Vávrovi „osladila“ kávu. Všichni víme, jak to dopadlo. Proč by měl stejný osud potkat i Evropu?

Mgr. Antonín Fišer, Plzeň

Špagety s petrželkou a česnekem

Ad LN 29. 8.: Vyzkoušejte marinované papriky

Inspirovala mě vaše rubrika Vyzkoušejte... v příloze Letní relax a posílám vám recept na naše oblíbené jídlo. Je to velice jednoduchý a levný pokrm, přesto však velmi chutný.

Na pánvi osmahneme na oleji drobně nakrájený větší svazek naťové petržele, po chvíli přidáme namačkaný česnek (třeba 12 stroužků na sáček špaget). Krátce ještě podusíme. Pak osolíme, můžeme přidat i trochu koření Vegety. Zvlášť uvaříme sáček špaget, které po uvaření slijeme. Do mísy dáme uvařené špagety, osmahnutou zeleninu a několik kapek olivového oleje. Dobře promícháme. To je vše -výborný pokrm můžeme servírovat. Jíme s čerstvou zeleninou.

Jaroslava Skoumalová, Třebíč

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...