Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Popularita ODS rostla, bylo třeba ji zastavit

Ad LN 25. 3.: Topolánek padl

Tak se to „povedlo“. Vyjádření nedůvěry vlády přichází pro Českou republiku v době, kdy předsednictví EU vyžaduje pevnou ruku.

Vláda v demisi takovou roli v žádném případě plnit nemůže.

Kroky předsedy ČSSD dávají logiku, byť zvrácenou: popularita ODS rostla a bylo ji třeba zastavit. Výsledky příštích voleb by pro ČSSD byly ohroženy. Že to oslabí postavení a prestiž České republiky v unii? Já Paroubek přece potřebuji vyhrát volby a vládnout a tomu klidně položím na oltář i zájmy vlasti.

Ing. Tomáš Richtar, tomas.richtar@volny.cz

Černý den české demokracie

Ad LN 25. 3.: Topolánek padl

24. březen 2009 zůstane v historii zapsán jako černý den české demokracie. Uprostřed českého vládnutí Evropské unii padla česká vláda za pohnutek opovrženíhodných a nízkých. V touze po moci ztratila opozice jakoukoliv státotvornou zodpovědnost. Ambice ČSSD je o to nebezpečnější, že se opírá o ignoraci mezinárodních dohod (afghánská mise, americký radar), nedodržování zákona (zdravotnické poplatky) a populistické utrácení (zdroje stále ještě jsou). Záda si nechá krýt posttotalitní KSČM a několika ukřivděnými či zmatenými poslanci. Pokud si česká veřejnost neuvědomí, že podobné kroky se ve slušné společnosti nedělají, hrozí nám prohlubování mezinárodní izolace a nezvladatelné zadlužování státních rozpočtů.

Češi samozřejmě tuto politickou ostudu v Evropě opět ustojí, stejně jako to přežili po Lipanech a Bílé hoře. Pachuť ze škodolibé radosti takových vítězů však zůstává.

MUDr. Vít Šlechta, Libštát

Surový násilník zaštítěný uniformou

Ad LN 17. 3.: Policista-násilník dál na svobodě

Otřesný způsob, jakým zabil brněnský policista Vietnamce Hoang Son Lama, nutí slušné občany naší společnosti se znovu zamyslet, žijemeli skutečně v právním státě, nebo jen v jakési džungli, kde se rvou bonzové politických stran o tučná sousta, ohlupují své potenciální voliče často jen prázdnými frázemi a jejich převážně určujícím heslem je „po nás potopa“. Surový násilník, zaštítěný policejní uniformou, je dál na svobodě. Možná se nám bude už brzy smát ze Seychel nebo Bermud. Zůstane-li, může dál ovlivňovat nebo zastrašovat svědky anebo si spolu se svými násilnickými kolegy připravit takovou verzi celého případu, která bude únosná nejen pro ně, ale i pro pana ministra a výše a uspokojí navíc i malé odlidštěné rasisty, zvlášť je-li jim oficiálně nabídnuto, že si mohou do trpícího člověka beztrestně kopnout. Nevím, byl-li ubitý Vietnamec vinen, či ne, ale ani v případě jakékoliv viny by nemělo být dovoleno, aby byl ubit, navíc ke gaudiu krvechtivé sousedky. A aby viník této surovosti nebyl zajištěn a v případě prokázané viny potrestán. Není to bohužel jediný případ, kdy se nám mění policisté v členy třetiřadé bezpečnostní agentury. V civilizované společnosti by ministr vnitra odstoupil! U nás to není možné už proto, že je těžko dosadit někoho, za něhož by to nebylo stejné. Ve společnosti, kde platí stále víc jako míra věcí zásada „Chléb a hry“, to není zase tak nelogické.

Zdeněk Janík, Praha

Kampaň – v době krize to nejdůležitější

Ad LN 25. 3.: Topolánek padl

Tak nám začala další překrásná – a v době krize pro všechny lidi ohromě důležitá – předvolební kampaň. Už jsem měl strach, že z dobře probíhajícího předsednictví EU by Česká republika vyšla, nedej bože, posílena o mezinárodní prestiž. K tomu ale asi potřebujeme přeskočit ještě tak dvě generace bafuňářů a počkat, až se urodí i pár politiků. Ale dost sarkasmu. V době krize se jistě velmi hodí mít zákonodárnou moc paralyzovanou a neakceschopnou, to se musí nechat. Nastotisíckrát díky, pane Paroubku a spol.

Lukáš Sommer, lukas.sommer@centrum.cz

Orchestr pěvce vůbec nepřekrýval

Ad LN 13. 3.: Operou proti globální krizi

Se zájmem jsme si přečetli velmi pěkný článek paní Heleny Havlíkové o devátém ročníku festivalu Opera, který se konal nedávno v Praze. Z představení, o nichž autorka v článku píše, jsme viděli Věc Makropulos (ND Praha), Lucie z Lammermooru (Opava), Lest a láska (Č. Budějovice), Simon Boccanegra (Liberec) a Káťa Kabanová (Ústí n/L). Velmi potěšující skutečností je, jak paní Havlíková napsala, že se „profesionální úroveň v mnoha případech vřazuje do zavedených mezinárodních standardů tohoto… žánru“. Podle našeho názoru to opravdu představení mimopražských souborů ukázala a na to může být naše země ve srovnání s jinými stejné velikosti hrdá.

V jediném se s názorem paní Havlíkové rozcházíme, a to v pasáži o ústecké Kátě Kabanové, že prý „dirigent Norbert Baxa uvrhl sólisty do zbytečně nerovného zápasu s hlučným orchestrem“. Podle nás byl ústecký orchestr nejlepší z uvedených pěti, které jsme na festivalu slyšeli, a vůbec pěvce nepřekrýval. Je to i názor našich známých, kteří představení také zhlédli. Naopak kritičtější než autorka článku bychom byli k inscenaci Haydnovy Lsti a lásky, kde některé pasáže fingovaného „televizního natáčení“ byly zbytečně dlouhé a ne vždy moc vtipné. Jinak – výtečný pěvecký výkon v českobudějovickém souboru předvedl Svatopluk Sem. Miroslav a Helena Soukupovi, Praha

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...