Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Potřebujeme nejen trh, ale i osvícené politiky

Ad LN 21. 5.: Se Škodovkou se Havel nespletl

Jestli někdo má problém s pochopením svobodného světa, volného trhu a kapitalismu, jak to vyčítá pan Jakl panu Havlovi, bude to spíše sám pan Jakl, který s tím má potíže. Reálný svět je poněkud složitější, a proto v něm pohořel Marxův socialismus, jako v něm nemůže fungovat čistá tržní anarchie pana Jakla. My spotřebitelé i podnikatelé nežijeme na soukromých ostrovech, kde jsme suverénními pány a kde se můžeme o všem naprosto svobodně rozhodovat a neškodit jiným. Trh asi těžko vyřeší rozpor mezi zájmem motoristů v budování lepších, širších a dražších komunikací a zájmem jiných spotřebitelů, kteří žijí v okolí těchto komunikací a jsou vystaveni prachu, smradu, hluku a zpravidla i negativnímu dopadu na cenu jejich nemovitostí. Bohužel svět potřebuje nejen trh, ale i osvícené politiky pro netržní rozhodnutí. Tak rozumím panu Havlovi.

Pavel Veleba, velebap@chello.cz

Hlas zdravého rozumu

Ad LN 21. 5.: Se Škodovkou se Havel nespletl

Díky, pane Jakle, za osvěžující hlas zdravého rozumu, v záplavě šrotovného a boje proti krizi za peníze daňových poplatníků s očekávaným nulovým efektem jde opravdu o hlas volajícího na poušti.

R. Gočová, Praha

„Fisher“? V tom je Jacques nevinně

Ad LN 19. 5.: „Fisher“. Premiér podle Jacques

Článek a především jeho titulek považuji za nekorektní. U předávání petice jsem shodou okolností byla přítomna a vím, že Kateřina Jacques neměla v té rychlosti ani možnost si obálku prohlédnout, chybu v příjmení premiéra tudíž nemohla zaregistrovat. Pokus o její zesměšňování, který je z textu zřetelný, je nefér. Obálku s peticí dostala Jacques do ruky od činovnice Amnesty International a ihned se spustily fotoaparáty. Předtím jsem měla možnost vidět i dopis, který Jacques premiérovi předala - tam chyba nefigurovala. Vyplývá z toho jediné: Jacques ví, jak se premiérovo příjmení píše. Ostatně, i v samotném článku je publikováno vyjádření tiskové mluvčí Amnesty International Evy Dobrovolné, která uvedla, že se jednalo o chybu ze strany organizace.

Andrea Cerqueirová, Praha

Křesťansky zelený srp a kladivo

Ad LN 20. 5.: Kladivo, srp i hvězda zůstanou

Brněnští zelení se na posledním jednání Zastupitelstva města Brna jednohlasně vyjádřili ve prospěch instalace nového srpu a kladiva na pomníku v Brně - Králově Poli. K jejich hlasům se přidali také dva zastupitelé KDU-ČSL - Barbora Javorová a Jaroslav Suchý.

Podnět k jednání dal Martin Kyselák, který shromáždil přes 1300 podpisů protestujících proti postupu brněnského magistrátu. Ten nechal na pomník Rudé armády dvacet let po pádu komunismu umístit nové symboly totalitního režimu.

Nápad umístit zkřížený srp a kladivo na památník dostal Aleš Kopka, člen Městského výboru KSČM v Brně zodpovědný za propagaci. Tomuto bývalému funkcionáři Hlavní politické správy Čs. lidové armády magistrát zadal první zakázku na úpravu válečného hrobu.

Znalecké posudky pochvalně doporučující toto řešení si nechal magistrát vypracovat od dvou soudních znalců na odhady cen militarií - jeden je výpravčí Českých drah v důchodu a druhý pracuje jako technický správce budov, oba bez potřebného vysokoškolského vzdělání. Nebo alespoň soudněznalecké doložky v potřebném oboru.

Nadto primátor Onderka i tajemník magistrátu P. Loutocký opakovaně sdělili, že záměr magistrátu posvětila i Česko-ruská heraldická komise. Žádná taková ovšem neexistuje. Nepravdivá jsou i tvrzení, že Vojenský historický ústav Praha řešení magistrátu doporučil. Ústav se dokonce vyjádřil písemně, že nikdy žádné vyjádření pro magistrát nezpracoval. Situací v Brně zřejmě nic nepohne.

Ledaže by jeden ze signatářů výzvy www.poctapadlym.cz umělec David Černý přiletěl do Brna natřít pomník na zeleno.

Pavel Paleček, Brno

Spolupráce s nevkusem

Ad LN 19. 5.: O lidech, co nosí smůlu

Naprosto souhlasím s názorem pana Jiřího Menzela na pana Vladimíra Železného a také s jeho hodnocením TV Nova. Ale překvapuje mne, že s tímto „synonymem pro špatný vkus“ sám spolupracoval. Nebo na své účinkování v seriálu Hospoda již zapomněl?

Martin Novák, Plzeň

Prezidentská lóže jen pro prezidenta!

Ad LN 14. 5.: Česká Má vlast s polskou hrdostí

Je to již po několikáté, co Václav Klaus ve své prezidentské funkci zahajoval svou návštěvou koncertu Pražské jaro. Jako prezident má nárok sledovat koncert z prezidentské, dříve královské lóže, která byla za dob c. a k. monarchie ve všech hlavních koncertních a divadelních budovách ozdobně zřízena. Tato lóže byla výhradně určena císaři a králi, případně ještě s chotí, stejně tak za dob republikánských, nikoli aby se v této lóži zdržovali příbuzní či přátelé těchto představitelů státu. Prezident Václav Klaus si však z této lóže dělá nevkusnou výstavu všech svých příbuzných včetně dětí, což je mimo jakoukoli státnickou etiketu. V tomto státě by nás však již nemělo nic překvapit. Má vlast však byla tentokrát provedena vskutku krásně, byla nejlepší po euforistickém provedení Rafaela Kubelíka v roce 1990. Martin Kubík, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!