Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Solidární s postiženými musíme být všichni

Ad LN 26. 6.: Postřelení opětují palbu

Musím se ohradit proti komentáři ve Střelnici Martina Zvěřiny, který mě z neznámých důvodů kritizuje, že jsem se vydal do povodněmi postižených oblastí zjišťovat, co bychom pro místní obyvatele mohli udělat. Pana Zvěřinu, jenž mě v komentáři nazval „VIP čumilem“, bych rád mimo jiné upozornil na iniciativu Ochrana obyvatel (viz www.ochranaobyvatel.cz), u jejíhož zrodu jsem před dvěma lety stál, a která si klade za cíl komunikaci s obyvateli v době ohrožení a preventivní působení na obyvatelstvo. Do podobné situace, v jaké jsou dnes obyvatelé zatopených oblastí, se může dostat každý z nás.

Jsem přesvědčen o tom, že solidarita s obyvatelstvem postiženým živelnými pohromami je věcí nás všech. Pan Zvěřina má pravdu v tom, že postižení potřebují to, co jim vzala voda – proto jsem se také jel do oblasti podívat a zjišťoval kde, co a v jakém rozsahu je potřeba učinit. Zajímal jsem se o práci jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému a především také o komunikaci s obyvatelstvem v době krizové situace – kdy a jak se o velké vodě dozvěděli, jaké dostali instrukce a jakým způsobem je zajišťována pomoc. Rád bych věděl, jaký přínos pro ohrožené obyvatelstvo mají komentáře podobných „VIP kafralů“...

Ing. Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Nic než populismus!

Ad LN 30. 6.: ČSSD si namlouvá Bobošíkovou

Dle informací LN proběhla schůzka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s populistickou političkou, bývalou redaktorkou České televize, nechvalně známou z televizní revoluce o Vánocích roku 2000, Janou Bobošíkovou, jejíž strana Suverenita brojí proti Lisabonské smlouvě a straší pohraničí sudetskými Němci. Je možné, aby se spolu domlouvaly strany, z nichž je jedna pro přijetí Lisabonské smlouvy a prohloubenou evropskou integraci a druhá hlásá pravý opak?

V Čechách je patrně možné cokoliv. I to, že se prostřednictvím jiného televizního baviče naprosto zdiskreditovala Strana zelených, jejíž nosné myšlenky byly skutečně pro zlepšení životního prostředí a hlavně stavu zregulované krajiny České republiky, včetně zachování limitů těžby hnědého uhlí.

Martin Kubík, Praha

Kanadská víza jsou protiromské opatření

Ad LN 1. 7.: Kanada chystá pro Česko víza

Plánované zavedení víz ze strany Kanady je výrazem pokrytectví kanadské vlády. Motivy kanadské vlády jsou jasné a pochopitelné: české Romy v Kanadě nechce. Nikdo nepopírá, že postavení Romů v České republice není vůbec snadné a že jsou v mnoha ohledech diskriminováni. Nikdo také nepopírá, že Romové odcházejí do Kanady. Tím ale není vinna česká vláda, která nemá žádné možnosti, jak zabránit komukoliv, aby se stěhoval kamkoliv, ale výhradně vláda Kanady, která umožňuje Romům o azyl žádat, ačkoliv přicházejí z členského státu EU, tedy z tzv. bezpečné země. Samo zavedení víz je přitom ze strany Kanady jasným protiromským opatřením. Nikdo totiž nemůže pochybovat o tom, že to budou v první řadě právě Romové, kteří po 7. červenci kanadské vízum nedostanou.

Poprvé v životě lituji, že Česká republika je součástí EU a schengenského prostoru, a proto dost dobře nemůže recipročně zavést vízovou povinnost pro Kanaďany. Jedině takové protiopatření by totiž bylo adekvátní odpovědí do Ottawy.

Prof. Jan Rychlík, rychlik@email.cz

Fantazie na špacíru

Ad LN 27. 6.: Když vyhraju volby, pozvu Putina, prohlásil Paroubek

Na chvilku jsem pustil fantazii „na špacír“, představil si, jak by asi Paroubek dopadl v roli vůdce ruské opozice. Pan Paroubek označí Putinovu vládu za spolek korupčníků a se spravedlivým hněvem ji vysloví nedůvěru za pokus ovlivnit novináře nezávislých novin.

Za a) by se to nepovedlo, ale copak by asi přišlo za b)? Spravilo by to pár let vězení? Nebo že by nešťastná automobilová nehoda? Ale kdepak, Rusko je přece standardní demokratická země, vždyť to říkal náš pan prezident.

Jaroslav Demek, demecci@seznam.cz

Jednoslovné jméno má Česko i v angličtině

Ad LN 20. 6.: Mezi Čechy domov můj. I v New Yorku

Se zájmem jsem si přečetl rozhovor s dcerou Járy Kohouta paní Kaňkovou. Už jen proto, že na Karlově univerzitě přednáším sociální a regionální geografii Severní Ameriky. Paní Kaňková si postěžovala: „Škoda, že v angličtině to (Czech Republic) nemá žádný jednoslovný název.“ Není se co divit, od nikoho – počínaje prezidentem ČR přes MZV, členy vlády, velvyslanectví ve Washingtonu, po sportovní sféru („slavné“ Czech) – se paní Kaňková nemůže dozvědět, že krátké, jednoslovné tzv. zeměpisné jméno, jímž je Česko, má Česká republika i v angličtině – a tím je již od roku 1993 jméno Czechia. Ač jiná cizojazyčná synonyma již obecně přijímaného jména Česko se vžila (Tschechien apod.) zásluhou nepochopitelné nedbalosti, ne-li sabotování ze strany výše uvedených institucí, se můžeme „učekripablikovat“. A to v lepším případě, jinak slyšíme či vidíme „Czech“, dnes v češtině dokonce „Česká“.

Doc. RNDr. Leoš Jeleček, CSc., Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy