Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Do JAR jsem neletěl ze zdravotních důvodů

Ad LN 30. 6.: Peníze z MS šly k politikům

Důrazně se ohrazuji proti závěru článku Hany Čápové. Svoji účast na kongresu FIS v Kapském Městě jsem si nerozmyslel týden předem, tento závěr si autorka učinila bez elementární znalosti problematiky, bez konzultace se mnou, a nezakládá se na pravdě. Bohužel jsem nemohl odletět do Kapského Města z důvodu zhoršení zdravotního stavu a následného důrazného nedoporučení dlouhé cesty letadlem ze strany ošetřujících lékařů. Nebýt této skutečnosti, kongresu FIS bych se zúčastnil, stejně tak jako všech předcházejících kongresů po dobu kandidatury města Liberce, kterých jsem se účastnil spolu s panem Kumpoštem a jeho týmem. Účast primátora či starosty kandidujícího města nebo jeho zástupce na kongresu není výletem dotyčného, ale je samozřejmou zvyklostí a FIS ji předpokládá.

Jiří Kittner, primátor Liberce

Hluboké nedorozumění

Ad LN 2. 7.: ODS v trenýrkách jede k moři

Jirka Paroubek a ČSSD mají obrovské štěstí, že šéfem volební kampaně ODS je Langer. Poloobnažení lídři ODS na billboardech na cestě do Chorvatska - to není jen na puštění ODS k vodě, to je i na pozvracení. Chápe vůbec Langer, kdo jsou potenciální voliči ODS?

František Greiff, greiff@centrum.cz

Rodička do parlamentu

Ad LN 2. 7.: Europoslankyně snad nemůže být matkou?!

Ale ano, jistěže europoslankyně může být matkou, o to přece tady vůbec nejde, jde jen o to, jestli má, jestli je to správné. Paní Linda Sokačová, ředitelka pohlavní výuky (skryté pod nesrozumitelným rodovým termínem Gender Studies), tvrdí, že česká žena (za mého komunistického dětství se ještě dodávalo - a švédská ocel) zvládne všechno a kdyby snad ne, tak jistě „bude mít podporu širší rodiny“ anebo případné chůvy. A nádavkem tvrdí, že si vážíme matek jenom naoko, když zpochybňujeme jejich schopnost pracovat na plný výkon i jejich pozici ve společnosti, jako by jen mateřství znamenalo plnou hodnotu. Všimněme si toho podivného jen. Tak jak to vlastně je! Samotné mateřství už nestačí? Musí být výkony dva a hned naplno? A co když to vždycky nejde?

Snad trocha antické filosofie nikoho nezabije! Nepleťme si právní, společenskou či duševní rovnost mužů a žen s biologickými, estetickými, fyzickými a materiálními možnostmi a rozdíly. Dnes už jen korán tvrdí, že žena nemá duši, že existuje zásadní intelektuální rozdíl mezi blbcem mužem a blběnkou.

Žena a muž jsou odlišní a nenahraditelní, ale každý jinak, protože mají v životě odlišnou roli. Ženy mají evidentně dvojí život. V mládí se obětují pro společnost a měly by se co nejvíc věnovat dětem. Ať děláme, co děláme, tohle nikdy nezměníme, i kdybychom chtěli sebevíc. Po klimakteriu jsou oproti mužům ženy zvýhodněny a za svou oběť kompenzovány. Matróna je něco jako nadmuž (Seneca). Snaha nacpat je do stejné role je kontraproduktivní, je proti lidské přirozenosti a ničí budoucí pokolení. Každý pediatr vám poví, že tady nejde vůbec o práva žen, ale na prvním místě o dobro dětí. Společnost, která nutí mladé matky chodit do zaměstnání, je odsouzena k zániku (Bocheński). Už dnes to vypadá, že měla feministická agitace úspěch. Vymíráme.

Paní Linda spekuluje o pracovním výkonu europoslankyně, aby nás, kteří o tom ani ve snu nepřemýšlíme, ujistila, že si máme na výsledky počkat. Nemusíme.

O tom, že do takového parlamentu prakticky ani chodit netřeba, dobře víme. O tom, že bude jako svobodná matka dobře zajištěná, víme také.

Problém je jen v tom, že se někteří voliči cítí podvedeni, přestože chápou, že pro svobodnou matku s dítětem je tahle instituce velice výhodná. Přestože moc dobře vědí, že má být dítě vždycky na prvním místě.

Alexander Tomský, publicista, Praha

Proč ta zapšklost a zaujatost?

Ad LN 1. 7.: Europoslankyně Andrea Češková tajila, že čeká dítě

Opravdu nevím, jaké důvody vás vedly ke zveřejnění článku, který ženy, a konkrétně těhotné ženy, diskriminuje a staví na druhou kolej. Nevím, jaká je vaše znalost a představa pracujících žen, které jsou současně matkami a jejich pracovní povinnosti či kariéru to nijak nenarušuje, ba mnohokrát naopak jejich výkonnost stoupá. Z vašeho článku jsem cítila šovinismus, zapšklost a zaujatost.

Co vás vedlo k rozhodnutí, že tento článek nejenom vyjde, ale že vyjde na první straně? Co na to říkali na poradě nebojácné kolegyně neovlivněné mužskou kulturou vašeho vedení? Co na to říkali moderně smýšlející kolegové, kteří sami přemýšlejí, že odejdou na rodičovskou a jejich manželka půjde do práce? Co na to říkali ti z vás, kteří respektují právo člověka na to mít dítě, aniž by se na něho pohlíželo jako na nemocného? Předpokládám, že tito jsou součástí redakční rady.

Je pro mě smutné, že „moje Lidovky“ zastávají takovýto názor na ženy a mateřství. Cožpak není naopak smůla tohoto státu, že ženy v politice nejsou a obecně, že ženy se nehrnou zpátky do práce či do vysokých funkcí?

Na jednu stranu se jim nedivím, když musí číst ponižující názory, jako jsou ty vaše.

Vůbec by vám neuškodilo podívat se, jak ženy fungují v politice a v byznysu v jiných státech (Španělsko, Norsko, Švédsko...). Rovnováha názoru a přístupu obou pohlaví ve všech částech našeho života, ať už se jedná o rodinný či veřejný život, je potřebná, a články jako ten váš nás od ní vzdalují.

Eva Williams, williams@volny.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy