Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Vítám rozhodnutí evropského soudu

Ad LN 2. 11.: Vláda chce kontrolu nad soutěžemi ČEZ

Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl, že žaloba spolkové země Horní Rakousy u rakouského soudu proti temelínské elektrárně je bezpředmětná. Toto rozhodnutí vítám, podle mého názoru nemůže soud jedné země rozhodovat o záležitosti týkajících se druhé země. To je stejné, jako kdyby český soud nařídil rakouské ocelárně uzavření provozu kvůli znečišťování prostředí.

Důležité rovněž je, že nejvyšší evropská justiční autorita řekla jasně, povolení k provozu vydané v Česku musí Rakušané respektovat, protože se tak stalo v souladu s platnými zákony.

Jiří Stoklasa, České Budějovice

Spojovat FROV s aférou ZČU je nepřípustné

Ad LN 16. 10.: Leží v pařezu a zívá

Považujeme za nutné reagovat na zjevné faktické pochybení v komentáři pana redaktora Zbyňka Petráčka, který nás zásadně poškozuje. Čtvrtý odstavec rubriky Střelnice je zcela vytržený z reálných souvislostí. Považujeme za nepřípustné spojovat mj. vznik nové a v Evropě svým zaměřením zcela ojedinělé fakulty s probíhající aférou ZČU v Plzni.

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV) byla založena k 1. 9. 2009. Tvoří ji pracoviště s dlouholetou tradicí a zkušenostmi – Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech a Ústav akvakultury v Českých Budějovicích. Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický vznikl již v roce 1921. V roce 1996 se tento výzkumný ústav stal jednou ze součástí Jihočeské univerzity jako vysokoškolské výzkumné pracoviště. Ústav akvakultury byl původním pracovištěm působícím na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity. Vznik fakulty byl logickým vyústěním snah o efektivní sloučení odborných pracovišť v rámci univerzity – o vědecké, pedagogické i společenské potřebě zřídit ve struktuře Jihočeské univerzity fakultu zaměřenou na rybářství, akvakulturu a ochranu vod se uvažovalo již od počátku 90. let.

Fakulta rybářství a ochrany vod je nejkomplexnějším pracovištěm v Evropě s bakalářským, magisterským a doktorským studiem, badatelským a aplikovaným výzkumem, s habilitačními a profesorskými právy v oblasti rybářství a ochrany vod. Fakulta má k dispozici experimentální zázemí pro studium a výzkum akvakultury, hydrobiologie, toxikologie, nemocí ryb, reprodukce, genetiky, chovu ryb a raků a unikátní rybářskou knihovnu.

Hana Bumbová, tisková mluvčí Jihočeské univerzity

Má Plzeňsko zvláštní status?

Ad LN 2. 11.: Řápkové hrozí, že ztratí titul

Opsat diplomku, obejít předpisy či vědomě nevnímat požadované skutečnosti je podvod a my obyčejní se jen divíme, proč policie v Plzni a státní zástupce nekoná? Nebo snad „JUDrové“ vlastní imunitu nebo Plzeňsko je „české Guantánamo“ se zvláštním statusem? Nevím proč by ke každému zločinu měla být ustavována parlamentní komise?

František Kratochvíl, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....