Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Když režisér není schopen sebereflexe

Ad LN 18. 12.: Landa je pozoruhodný fenomén O dokumentárním filmu Landův lektvar lásky si každý může myslet co chce, nebudu se tedy vyjadřovat k textu pana Plachého. Ráda bych ale uvedla na pravou míru dvě faktické chyby, které se v textu objevily.

Za prvé - dokumentární film jsme natáčeli a stříhali dva.

Za druhé - od začátku natáčení dokumentárního filmu byli tvůrci představení Tajemství Zlatého Draka seznámeni s tím, že to rozhodně nebude „oslavný“ dokument, ale dokumentární film prozkoumávající nejen samotné představení, ale i je samotné.

Mezi námi a panem Plachým proběhla v průběhu natáčení ústní dohoda, že uvidí film po dokončení jako první a bude se k němu moci vyjádřit. Tuto dohodu jsme dodrželi a dne 14. října byla v brněnské televizi uspořádána projekce, které se Zdenek Plachý zúčastnil. Jeho jediné výtky, které k filmu měl, byly ty, že film se podle něj zabývá až příliš kontroverzní otázkou celého projektu. Málo prý reflektuje úspěšnost představení. Až po premiéře v České televizi 10. prosince nás začíná napadat za obraz, který v dokumentu má a za naši mediální manipulaci. Proč tomu tak je? Proč se neozval dřív? Proč mu film po prvním zhlédnutí připadal relativně v pořádku? Napadá nás laický psychologický výklad o člověku, který sám sebe vidí v určitém světle a má se tak rád, v okamžiku, kdy mu okolí, v tomto případě na základě dokumentu, začne říkat, jak ho vidí, začíná mít problém. Problém sám se sebou.

Toho, že pan Plachý není schopen sebereflexe, je nám líto.

Erika Hníková, Richard Komárek -režiséři dokumentu

Malířův omyl

Ad LN - Orientace 5. 12.: Galerie

Při čtení jinak stále velice zajímavé přílohy LN Orientace (vydržte!) jsem si s nelibostí uvědomil, že ač v oddíle Galerie malíř Petr Dub prezentuje svůj obraz jako inspiraci známým kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, nezná správné první křestní jméno jeho geniálního tvůrce Jana (Blažeje) Santiniho Eichela (píše se myslím i Aichla). To by se mu ovšem určitě stát nemělo...

Petr Luniaczek, luniaczek@post.cz UPŘESNĚNÍ V článku Čtyři poutníci do Mekky už na H1N1 zemřeli (LN 23. 11., str. 7) bylo uvedeno, že Saúdská Arábie nevyžaduje pro vstup do země očkování poutníků proti prasečí chřipce, protože by tím ohrozila obrovské příjmy z příjezdu poutníků a dalších služeb s tím spojených. Velvyslanectví Saúdské Arábie ve svém prohlášení nepopřelo, že od poutníků z některých zemí nebylo očkování vyžadováno. Uvedlo však: „Království Saúdské Arábie vydává ohromné částky na zajištění všech potřebných služeb v souvislosti s poutí do Mekky a jako stát neprofituje z příjmů plynoucích z příjezdu poutníků a s tím souvisejících služeb. Tyto příjmy jsou nesrovnatelné s ohromnými částkami, které království každý rok vydává.“

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce